Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΕΦΚΑ - εγκύκλιοι και νέα


Baudolino

Recommended Posts

Το τι σε συμφέρει εχει να κάνει με το πόσα εβγαζες το 2015-2016, πόσα τώρα και ποιά είναι η προοπτική σου

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενα γρηγορο Update γιατι ειμαι εκτος Ελλαδας (που καταντησαμε να χρειαζομαστε 2-3 ανανεωσεις εντος του μηνα για το ασφαλιστκο...) κ δεν εχω ενημερωθει,

 

 

1) Εχει αλλαξει τπτ με νομο π να συνδεεει ασφαλιστικο κ φορολογικο? (Αν εισαι δλδ εε στο ενα να εισαι αγκαστιακ κ στο αλλο)

2) Ακομα (θεε μου) ισχυει το οτι εφοσον τα λεφτα στα παρακραταει ο εργοδοτης (ΕΛΚΕ) ειναι καλυτερο να εισαι ΕΕ για να παρεις την εκπτωση ετσι?

 

Ευχαριστω πολυ

 

1. Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο επί του παρόντος

2. Εξαρτάται. Ορισμένες βασικές παράμετροι είναι:

    - Εισφορές ΕΕ υπολογίζονται επί του εισοδήματος 2016, ενώ 'μπλοκάκια' επί του 2017

    - Βάση υπολογισμού των εισφορών ΕΕ είναι τα καθαρά (Έσοδα-έξοδα, όπου στα έξοδα περιλαμβάνονται και οι ασφαλιστικές εισφορές) ενώ στους 'μπλοκάκηδες' βάση υπολογισμού είναι το ακαθάριστο ποσό

    - ΕΕ έχουν τις εκπτώσεις άρ. 98 ενώ 'μπλοκάκηδες' όχι

Link to comment
Share on other sites

Από το ΤΕΕ/ΤΚΜ:  Συχνές Ερωτήσεις - Απαντήσεις για το Νέο Ασφαλιστικό καθεστώς των μηχανικών.Σπουδαία βοήθεια προσφέρουν, τρομάρα τους.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχει δύο εργοδότες, ένας εντός Ελλάδος και ένας εκτός Ελλάδος, και οι δύο με σύμβαση και μπλοκάκι... πού ανήκει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει πουθενά σχετικά με την χώρα δραστηριοποίησης/διαμονής των εργοδοτών. Όπου και να είναι δεν αλλάζει κάτι. Έτσι το καταλαβαίνω.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Ισως βοηθήσει το παρακάτω γαι την εξαγωγή πιθανά σωστής ερμηνείας-απάντησης:

Μεταφέρω από τον:

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ (ΕΚ) αριθ. 987/2009 "για καθορισμό της διαδικασίας εφαρμογής του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 883/2004 για τον συντονισμό των συστημάτων κοινωνικής ασφάλειας"

post-2272-0-44995500-1489216386_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ας υποθέσουμε ότι συμφωνώ με τον εργοδότη εξωτερικού και το κανονίζω με αυτόν και πληρώνω εγώ τις εισφορές. Το ζήτημα είναι αν εγώ μετά δικαιούμαι να ζητήσω από τον ντόπιο εργοδότη ότι υπάγομαι στη ρύθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά,

 

Βρίσκομαι και εγώ σε παρόμοια θέση με τον συνάδελφο voxson, όχι όσον αφορά στον εργοδότη εξωτερικού, αλλά έχω ένα 2ο εργοδότη που δε δέχεται να με δηλώσει στην ΑΠΔ. Για την ακρίβεια με αυτό τον (2ο) εργοδότη είχα σύμβαση η οποία ήταν κυρίως στο 2016 και η οποία έχει λήξει το Φεβ. 2017. Η αμοιβή εκκρεμεί όμως ολόκληρη για αυτή τη σύμβαση.

 

Ο κυρίως (1ος) εργοδότης μου έχει δεχθεί προς το παρόν να με συμπεριλάβει στις διαδικασίες που προβλέπει η σχετική διάταξη.

 

Το ερώτημά μου είναι το εξής: Τι θα συμβεί αν δεχτώ να κόψω δελτίο στο 2ο εργοδότη μου ως ελ. επαγγελματίας. Αυτόματα πρέπει να πληρώσω εισφορές ελ. επαγγελματία για ολόκληρη τη φετινή χρονιά (χώρια από τις εισφορές εργαζομένου για τον 1ο εργοδότη); 

 

Ας υποθέσουμε ότι συμφωνώ με τον εργοδότη εξωτερικού και το κανονίζω με αυτόν και πληρώνω εγώ τις εισφορές. Το ζήτημα είναι αν εγώ μετά δικαιούμαι να ζητήσω από τον ντόπιο εργοδότη ότι υπάγομαι στη ρύθμιση...

Edited by andreas-p
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.