Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΕΦΚΑ - εγκύκλιοι και νέα


Baudolino

Recommended Posts

Γιώργο δεν γνωρίζω πως λειτουργεί το αρθρο 39 και δεν νομίζω να ξερουν και αυτοι πως ακριβως θα δουλεψει.

 

 

 

Νομίζεις ότι μπορούν να λειτουργήσουν ομαλά  αυτά που αποφάσισαν , στο υπουργειο ,  έως στιγμής για το άρθρο 39 ? 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα!

 

Έχω απορία, εάν γνωρίζετε, στους μηχανικούς με μπλοκάκι που έχουν πάνω από δύο εργοδότες, ο ΕΦΚΑ καταβάλλεται αποκλειστικά από το μηχανικό ή ένα ποσοστό θα το καταβάλλει και ο εργοδότης;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα!

 

Έχω απορία, εάν γνωρίζετε, στους μηχανικούς με μπλοκάκι που έχουν πάνω από δύο εργοδότες, ο ΕΦΚΑ καταβάλλεται αποκλειστικά από το μηχανικό ή ένα ποσοστό θα το καταβάλλει και ο εργοδότης;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Από το φυσικό πρόσωπο που ασκεί τη δραστηριότητα , εδώ από τον μηχανικό. 

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει έρθει το ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ ως γνωστόν με τις εισφορές υπολογισμένες βάσει του καθαρού εισοδήματος του 2015.

 

Αν επιλέξω να ενταχθώ στο άρθρο 39, παρ.9 του 4387/2016, ο εργοδότης με ενημέρωσε ότι θα καταβάλει αυτός το ποσοστό του, ενώ το δικό μου ποσοστό θα το παρακρατήσει από το μισθό μου ώστε να το καταβάλει και αυτό ο ίδιος.

 

1. Σε αυτήν την περίπτωση εγώ απλώς αγνοώ το ειδοποιητήριο που έχει εκδοθεί;

 

2. Τι θα χρησιμοποιώ ως παραστατικό για το ποσό των εισφορών που θα βαρύνει εμένα, ώστε να το περνάω στα βιβλία μου; Θα υπάρχει κάποια βεβαίωση; 

Edited by civeng
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει έρθει το ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ ως γνωστόν με τις εισφορές υπολογισμένες βάσει του καθαρού εισοδήματος του 2015.

 

Αν επιλέξω να ενταχθώ στο άρθρο 39, παρ.9 του 4387/2016, ο εργοδότης με ενημέρωσε ότι θα καταβάλει αυτός το ποσοστό του, ενώ το δικό μου ποσοστό θα το παρακρατήσει από το μισθό μου ώστε να το καταβάλει και αυτό ο ίδιος.

 

1. Σε αυτήν την περίπτωση εγώ απλώς αγνοώ το ειδοποιητήριο που έχει εκδοθεί;

 

2. Τι θα χρησιμοποιώ ως παραστατικό για το ποσό των εισφορών που θα βαρύνει εμένα, ώστε να το περνάω στα βιβλία μου; Θα υπάρχει κάποια βεβαίωση; 

 

1. Δυστυχώς αφού εμφανίζεται ως οφειλή πρέπει να το πληρώσεις και αυτό!  Για τον λόγο αυτόν υπάρχουν  και οι αντιδράσεις για τις διπλές εισφορές τους πρώτους μήνες για τους "μπλοκάκηδες"  

2. Λογικά στο τέλος του έτους ο εργοδότης θα σου δώσει μια βεβαίωση για τις εισφορές που σου έχει παρακρατήσει. 

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΕ, στο ΣτΕ κατα ασφαλιστικου

 

 

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500131473#ref=latestarticles

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

 

2. Λογικά στο τέλος του έτους ο εργοδότης θα σου δώσει μια βεβαίωση για τις εισφορές που σου έχει παρακρατήσει. 

 

Που έχει πληρώσει από αυτά που παρακράτησε. Φορολογικά εκπίπτουν οι καταβληθείσες ασφαλιστικές εισφορές , όχι οι παρακρατημένες .

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΕ, στο ΣτΕ κατα ασφαλιστικου

 

 

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500131473#ref=latestarticles

Καλά αφού κάνανε την πατάτα και όλοι οι άλλοι θα πληρώνουν 26,95% και εμείς 38%, τώρα διαμαρτύρονται για το ύψος των εισφορών...

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη, κατ' αρχάς ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου στο forum.

Επιλέγοντας λοιπόν κάποιος να υπαχθεί στο άρθρο 39/παρ.9, εξακολουθούν οι εισφορές να έχουν την έκπτωση του άρθρου 98 στους κλάδους σύνταξης, υγείας, επικουρικού και εφάπαξ;

Έχει αποσαφηνιστεί;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.