Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΕΦΚΑ - εγκύκλιοι και νέα


Baudolino

Recommended Posts

George Karageorgiou, 

Τα έξοδα τα αφαιρούμε από τα έσοδα για να βγάλουμε το φορολογητέο, δεν τα προσθέτουμε...

μην τους βάζεις ιδέες!  :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνεις διαφορετικά πράγματα.

Στη μια περιπτώση είναι το τρέχων εισόδημα. Στο παράδειγμα σου 10.000 διά 12 μήνες

Ενώ σαν ελ. επαγγελματίας το εισοδήμα σου δεν είναι 10.000 αλλα δέκα συν τα έξοδα (π.χ. τις εισφορές του προηγούμενου έτους) άρα αρκετά μεγαλύτερο.

Οπότε και το συμπέρασμα σου βγαίνει λάθος. Νομίζω.

 

Η συγκριση για να βγαλουμε ακρη θα πρεπει να γινει στα ταυτοχρονισμενα θεωρητικωσ Εσοδα και Εξοδα(εισφορεσ).....μην μπλεκουμε με τα περσινα κ τα προπερσινα.....ειναι ασχετο οτι επειδη το υπουργειο θελει να παρει ως βαση το 2015, εμεισ θα μπλεξουμε με χρησεισ αλλων ετων........με αυτο τον τροπο δεν βγαινει κανενασ μπουσουλασ.....μπορει αυριο να πει το υπουργειο οτι ως βαση καθε τριμηνου θα ειναι το προηγουμενο τριμηνο του ιδιου ετουσ κατι που γινεται στην Αγγλια..... αλλωστε το παραδειγμα μου αν το βαλεισ κατω κυλιομενα θα δεισ οτι αναγκαστικα θα βγει ετσι.....σκεψου την περιπτωση πιυ καποιοσ κλεινει το μπλοκακι σε 1 ετοσ απκ σημερα, ο εφκα θα περιμενει 1 χρονο κ μετα θα του κανει την οποιαχρεωπιστωση του οφειλει...

Link to comment
Share on other sites

George Karageorgiou, 

Τα έξοδα τα αφαιρούμε από τα έσοδα για να βγάλουμε το φορολογητέο, δεν τα προσθέτουμε...

μην τους βάζεις ιδέες!  :smile:

 

 

Ναι βρε, ήθελα να τονίσω ότι στην μια περίπτωση ήταν το φορολογητέο ενώ στην άλλη το μικτό-τρέχων. 

Τέσπα η βασική απορία παραμένει,

ποιες θα είναι οι επιπτώσεις σε εμάς και σε εργοδότες αν δεν μπούμε στην ειδική ρύθμιση για τους μπλοκάκηδες.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το Καθαρό Φορολογητέο Αποτέλεσμα (ΚΦΑ) του νόμου προκύπτει από την (όποια) φορολογική δήλωση και λαμβάνεται (όπως είπαν) από το έντυπο Ε1, οι δαπάνες που θα αφαιρεθούν θα είναι αυτές που θα προκύψουν μετά την πιθανή φορολογική αναμόρφωση που θα γίνει στο Ε3.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι κάποιος κλείσει βιβλία και διαγραφεί από ΤΕΕ.

Αν πιάσει δουλειά ως μισθωτός, επικουρική και εφαπαξ θα πληρώνει ή δεν είναι υποχρεωτικό;

Αν ναι, τα ποσοστά σε αυτήν την περίπτωση πόσο είναι γνωρίζουμε;

Link to comment
Share on other sites

Nα κανω μια ερωτηση τα εξοδα τα αφαιρουμε ακομα κ αν δεν αποδιδουμε ΦΠΑ ετσι δν ειναι?

 

αν εννοείς τις δαπάνες χωρίς δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ, η απάντηση είναι Ναι. Σε γενικές γραμμές ισχύει ότι αναφέρει το Ε1 στο πεδίο Καθαρά Κέρδη, που προκύπτουν μετά και την πιθανή φορολογική αναμόρφωση που λέει και ο george.

Link to comment
Share on other sites

το βάζω εδώ (Προσφυγή του Ο.Ε.Ε. στο ΣτΕ για το ασφαλιστικό)


αν και αποτελεί ειδικό θέμα για συζήτηση


και 


αν και αργά το θυμήθηκαν καθώς το θέμα υπάρχει από την ψήφιση του νόμου (και πριν, από την εισαγωγή του σε συζήτηση)


τέλος πάντων κάλλιο αργά παρά ποτέ


αν και (τρίτη φορά) το πότε θα βγει η απόφαση και πόσο θα συμμορφωθεί η τότε κυβέρνηση είναι άλλο θέμα και


αν και (4η) πολύ αμφιβάλλω για την κρίση των γερόντων περί αντισυνταγματικότητας όταν δεν τους αφορά


 https://www.taxheave...s/view/id/33654


Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε, ήθελα να τονίσω ότι στην μια περίπτωση ήταν το φορολογητέο ενώ στην άλλη το μικτό-τρέχων. 

Τέσπα η βασική απορία παραμένει,

ποιες θα είναι οι επιπτώσεις σε εμάς και σε εργοδότες αν δεν μπούμε στην ειδική ρύθμιση για τους μπλοκάκηδες.

 

Νομίζω ότι δεν υπάρχει τετοιο θέμα. Προσωπικά κόβω σε 2 ΕΛΚΕ και με ρώτησαν και τους είπα ότι επειδή θα κόψω (σίγουρα) σε ένα τριτο για κάτι παλιά χρωστούμενα δεν υπάρχει λόγος να μπουμε σε αυτή την φασαρία. Τα κείμενα των συμβάσεων λένε πρακτικά ότι εγώ πληρώνω τις εισφορές μου, και δεν θα παω μεθαυριο να τους ζητήσω ασφαλιστικές εισφορές για ήδη πληρωμενα ποσά, ενώ αν θελήσω να αλλάξω στάτους, θα πρέπει να τους ειδοποιήσω εγγραφως.

 

Και να στο πω διαφορετικά: αν εσύ σαν ΕΕ λες ότι μπορεί να χρειαστέι να κόψεις και σε 3ο ΑΦΜ μεσα στο έτος (και σε 4ο κλπ), πως μπορείς να σε αναγκάσει κάποιος να του πεις ότι τελικά δεν το έκανες, άρα είχες μεχρι 2 εργοδότες? Εισαι ΕΕ μπορει να εχεις πελάτη μπορεί κι οχι. Πως να το ξερεις δηλαδη 100% πάντα?

 

Προσωπικα προτιμώ να μην μπλέκω με ιστορίες, αυτο μου δίνει και την άνεση κάποια στιγμή να ζητήσω ένα λιγο μεγαλύτερο ποσό και παράλληλα έχω μοιράσει τα επαγγελματικά μου στοιχεία σε συγγενείς που δεν ειναι ΕΕ, κι όποτε είναι να πάρουν κάτι που μπορεί να εμπίπτει (χαρτικά ή κανά γραφείο ας πουμε) το κόβουν στο όνομα μου και τα βάζω στα εξοδα μου να μειώσω. Τέλος σκέφτομαι μεσα στην χρονιά να πάω για leasing με το αμάξι (πώληση παλιου και το ποσο αυτό σε ενα μεγάλο βαθμό προκαταβολή κι άρα πρακτικά να μπει στα έξοδα, όπως και οι βενζίνες). Ειδικά σε μένα, που έχω να κάνω μονο με ΕΛΚΕ ή αντίστοιχους φορείς, με χρήματα από projects με δεδομένο budget, δεν βλέπω κανένα νόημα να μπλεξω με εργοδοτικές εισφορες κλπ. Μονο και μονο από το μπέρδεμα και την υπομονη που θα χάσω εκεί, δεν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.