Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Το να επιδοτούνται μόνο για "κανονικούς" μισθωτούς και όχι για μισθωτούς με μπλοκάκια δεν είναι κι αυτό μια άνιση μεταχείριση;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, georgios_m said:

κατά τα άλλα δεν είναι παράλογο αυτό που λες. αλλά ο λόγος που το υποστηρίζεις είναι η ισότητα ή έτσι κι αλλιώς το ήθελες; δηλαδή αν ισχύσει μόνο για τους μισθωτούς και όχι για τους ελ/επ θα σε ενοχλεί και πάλι;

Βασικά θέλω να έχω ικανοποιητικές και ανάλογες παροχές με τα λεφτά που δίνω, ΄να έχω περισσότερες και καλύτερες παροχές από άλλους που πληρώνουν λιγότερα, και φυσικά να μήν μου ζητάει δυσανάλογα περισσότερα χρήματα το κράτος (για να πληρώσουν τα σπασμένα των τελευταίων 40 ετών) από ότι ζητάει από άλλους. Δές επίσης και την άποψή μου παρακάτω.

52 λεπτά πριν, georgios_m said:

Το να επιδοτούνται μόνο για "κανονικούς" μισθωτούς και όχι για μισθωτούς με μπλοκάκια δεν είναι κι αυτό μια άνιση μεταχείριση;

Τα μπλοκάκια είναι ελαστικές μορφές απασχόλησης που τα κράτη τις ανέχονται. Δέν σημαίνει ότι δεν θα ήθελαν και να τις εξαλείψουν. Οπότε προτιμούν να υπάρχει άνιση μεταχείρηση εις βάρος αυτών που προσφέρουν τις λιγότερες εισφορές στο κράτος (εισφορές από μπλοκάκια) και όχι εις βάρος αυτών που προσφέρουν τις περισσότερες (εισφορές μισθωτών+εργοδοτών)

Edited by kokoleko1
Link to comment
Share on other sites

Τότε η όποια αδικία αποκαθίσταται! Σε επιδοτούν να βρεις δουλειά και συ σε αντάλλαγμα πληρώνεις περισσότερες εισφορές.

Link to comment
Share on other sites

Σε επιδοτούν να βρεις δουλειά ΣΩΣΤΑ και ΛΑΘΟΣ μιας και πρέπει να είσαι και ικανός για να την κρατήσεις όταν λήξει η όποια επιδότηση και να είναι και δουλειά με καλό μισθό και όχι απλά τον βασικό και συ σε αντάλλαγμα πληρώνεις περισσότερες εισφορές ΣΩΣΤΑ και ΛΑΘΟΣ μιας και ο εγοδότης πληρώνει εκτός από εσένα, και φυσικά ποσοστό επι εισοδήματος και όχι με κλάσεις (είναι άδικο εξορισμού αν εσύ με ποσοστό και ο άλλος με κλάσεις και μάλιστα να μπορεί να επιλέγει και τι κλάση θέλει που είναι δυο φορές άδικο).

Τότε η όποια αδικία αποκαθίσταται! ΛΑΘΟΣ εάν τα άλλα που λέω παραπάνω, "Βασικά θέλω να έχω ικανοποιητικές και ανάλογες παροχές με τα λεφτά που δίνω, ΄να έχω περισσότερες και καλύτερες παροχές από άλλους που πληρώνουν λιγότερα, και φυσικά να μήν μου ζητάει δυσανάλογα περισσότερα χρήματα το κράτος (για να πληρώσουν τα σπασμένα των τελευταίων 40 ετών) από ότι ζητάει από άλλους", υφίστανται ως αδικία.

Edited by kokoleko1
Link to comment
Share on other sites

αν λήξει η επιδότηση, που ήταν και ο λόγος της πρόσληψης, το γυρνάς σε μπλοκάκι, που συμφέρει καλύτερα, μέχρι την επόμενη επιδότηση..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζουμε ένα κατ'εξοχήν μακροπρόθεσμο και διαρκές πρόβλημα (για όλες τις χώρες του κόσμου) με εντελώς επιφανειακό τρόπο κάτι που οδηγεί συνεχώς σε λανθασμένα συμπεράσματα. Αν εξετάσουμε την Ευρώπη θα δούμε ότι σε κάθε χώρα ισχύουν διαφορετικά καθεστώτα για τους μη μισθωτούς με πολλές παραλλαγές και αρκετές ομοιότητες. Από τα βόρεια μοντέλα της εισφοράς με βάση το εισόδημα σε ποσοστά που φτάνουν ακόμα και το 32% (Γερμανία 18% υπέρ συντάξεων και 14% υπέρ υγείας) ή και το ξεπερνούν σε ορισμένες σκανδιναβικές χώρες έως τα μοντέλα του Νότου, όπως της Ισπανίας που φαίνεται ότι αντέγραψαν οι ειδικοί του υπουργείου Εργασίας με τις σταθερές κλάσεις ανεξαρτήτως εισοδήματος που ξεκινούν στα 275 ευρώ. Στη Γαλλία εδώ και δύο χρόνια ισχύουν ενδιαφέρουσες παραλλαγές ταυτόχρονα στο φορολογικό και το ασφαλιστικό, αν έχεις ζημιές ή μηδενικά κέρδη πληρώνεις 1000 ευρώ ετησίως για ασφάλεια, υγεία και παροχές ενώ αν έχεις κέρδη μέχρι 40Κ ετησίως 17,75% σύνταξη και 6,5% υγεία. Από εκεί και πάνω η προσαύξηση είναι ελάχιστη της τάξης του 0,6%. Επίσης σου δίνεται η δυνατότητα από την αρχή της χρονιάς να διαλέξεις ένα φιξ ποσό φορολογίας και εισφορών υπό την προϋπόθεση ότι χάνεις το δικαίωμα να περνάς οποιοδήποτε έξοδο στην ατομική σου επιχείρηση. Αυτό είναι και το μοντέλο που κερδίζει έδαφος διαρκώς και το επιλέγουν όλο και περισσότεροι κλάδοι που παρέχουν υπηρεσίες. Σε αρκετές χώρες υπάρχει προφανώς και ανεισφορολόγητο όριο κάτω από το οποίο πληρώνεις μηδενικές εισφορές για τα πάντα.

Το πρόβλημα της Ελλάδας ήταν και είναι το γεγονός της κρατικής συνεισφοράς με περισσότερα από 13 δισ ετησίως (απευθείας πληρωμές από τον προϋπολογισμό) και άλλα 10δισ περίπου από έμμεση χρηματοδότηση, ήτοι περίπου το 12% του ΑΕΠ της χώρας μόνο για το συνταξιοδοτικό.  Στην Ελλάδα έχουμε μπερδέψει την πρόνοια (βλ. συνταξιούχους ΟΓΑ) με την τριμερή χρηματοδότηση (βλ. ανύπαρκτη για το ΤΣΜΕΔΕ επί 70 χρόνια αλλά υπερπλούσια για ΟΤΕ-ΔΕΗ με 1δισ ετησίως!) και την "βασική σύνταξη" η αλλιώς την εγγύηση του κράτους που ούτως ή άλλως σε όλες τις χώρες της Ευρώπης την πληρώνει το κράτος (βλ. εθνική σύνταξη 384ευρώ με 15ετία). Επειδή τόσο οι πολιτικοί μας όσο και εμείς οι ίδιοι ουδέποτε θελήσαμε να λύσουμε το πρόβλημα παρά μόνο επιμένουμε να λέμε όχι σε οποιαδήποτε μείωση συντάξεων αλλά "φυσική" όπως είπε και ο Τσακαλώτος εξάλειψή τους, αναμένετε μία 15ετία ακόμα με υπέρογκους φόρους και εισφορές και βλέπουμε. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, kokoleko1 said:

Εγώ λέω ότι έχει νόημα να υπολογίζονται οι εισφορές με εισοδηματικά κριτήρια και εσύ μου λές ότι αυτό είναι αντισυνταγματικό;;; Οπότε ο τρόπος που υπολογίζονται οι εισφορές για τους μισθωτούς ως ποσοστό επι του εισοδήματος είναι αντισυνταγματικός και αντίκειται στην αρχή της ισότητας μεταξύ των πολιτών και της ισονομίας. Αυτό λές;;;

Λέω επίσης ότι δεν πρέπει να δίνεται η δυνατότητα επιλογής στους ΕΕ το ποια κλάση να πληρώσει ο καθένας. Να υπάρχουν κανόνες για το ποιά κλάση είναι υποχρεωτική κάθε φορά. Λέω επιπλέων, να βάλουν κλάσεις και στους μισθωτούς και να δώσουν και στον μισθωτό το δικαίωμα επιλογής άν το έχουν οι ΕΕ. Με λίγα λόγια να πληρώνουν όλοι με κοινούς κανόνες που για να είναι δίκαιοι θα πρέπει είτε να βασίζονται στο εισόδημα για όλους ή να μήν βασίζονται στο εισόδημα για κανένα.

(Βασικά νάι, όποιος έχει φορτηγό αυτοκίνητο πληρώνει περισσότερα διόδια από αυτόν που έχει επιβατικό αυτοκίνητο και ακόμα περισότερα από αυτόν που έχει δίκυκλο)

δεν το λέω εγώ το λέει το ΣτΕ

συμφωνώ, και οι μισθωτοί θα πρέπει να πληρώνουν όπως οι ΕλΕπ όπως προβλέπει ο Νέος Νόμος, όχι όμως το αντίθετο (οι ΕλΕπ να πληρώνουν όπως οι μισθωτοί) 

 

Υποχρεωτική Κλάση για όλους πρέπει να είναι μόνο η ελάχιστη, τα 210 ευρώ, και για ΕλΕπ και για μισθωτούς

και να μπορούν όλοι να επιλέγουν αν θέλουν να πληρώσουν περισσότερα.

Αν θέλει ο μισθωτός να πληρώσει 566, ας το κάνει

αλλά η συνεισφορά του εργοδότη θα περιορίζεται σε ένα ποσοστό από τα 210 και όχι από τα 566,  

Edited by Tasos P
Link to comment
Share on other sites

@NeckBreaker

ωραία αυτά που λες για τις Ευρωπαϊκές χώρες αλλά εκεί οι ασφαλισμένοι πληρώνουν υψηλές εισφορές για 35+ χρόνια και βγαίνουν στην σύνταξη στα 62+

εδώ στην Ελλάδα τι εισφορές πλήρωναν οι τραπεζικοί, οι ΔΥ και του ευρύτερου δημόσιου τομέα υπάλληλοι όταν έβγαιναν στην σύνταξη στα 40 τους; μηδενικές εισφορές και μεγάλες συντάξεις ήταν ο κανόνας.

μόνο οι ΕλΕπ πλήρωναν γιατί αν δεν πλήρωναν θα τους έκλειναν το μαγαζί.

χώρια τα Δις που χάθηκαν στα ομόλογα, στο PSI, στο χρηματιστήριο, στις αποτυχημένες ΑΜΚ, τέτοια φαινόμενα δεν υπήρξαν στις χώρες της ΕΕ, ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, georgios_m said:

αν λήξει η επιδότηση, που ήταν και ο λόγος της πρόσληψης, το γυρνάς σε μπλοκάκι, που συμφέρει καλύτερα, μέχρι την επόμενη επιδότηση..

Το έχει προβλέψει και αυτό ο νομοθέτης, δεν επιτρέπεται να μειώνεις τον αριθμό των κανονικών μισθωτών για μέχρι και ένα αριθμό ετών πρίν και μετά την επιδότηση. Δεν είναι απλά επιδότηση πρόσληψης. Είναι επενδυτικά σχέδια που τρέχουν για χρόνια. Δέν είναι τόσο εύκολο να γυρίζεις συμβάσεις αορίστου σε συμβάσεις ορισμένου χρόνου, στο κάνει δύσκολο ο νομοθέτης και ορθώς.

Edited by kokoleko1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.