Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποκατάσταση συνέχειας υποστυλώματος ή δοκού


 

Recommended Posts

  Λεπτομερέστατος ο Γιάννης και σωστός ποιοτικά , αφού όντως συνήθως στα πέλματα χρειάζονται περισσότεροι κοχλίες σε σχέση με τον κορμό.

Η σχεδίαση λεπτομερειών μεταλλικών κόμβων , είναι επίπονη από άποψη χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτή είναι η σύνδεση που δείχνει ο Γιάννης για την αποκατάσταση αλλά θα ήθελα να προσθέσω κάτι που εφαρμόζω εγώ

Μεταξύ των συνδεόμενων μελών αφήνω ένα gap 10mm για να μεταφερθεί η δύναμη όπως ακριβώς πρέπει. Μέσω του συστήματος κοχλίας-έλασμα και ανάποδα. Καλό είναι να μην λαμβάνεται ευνοΙκή επιρροή μεταξύ επαφής των 2 υποστυλωματων.

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί σε διώροφο δεν είναι ένα το υποστύλωμα? Περίπου 6-6.5μ είναι δεν είναι και ψηλό. Υποψιάζομαι πως δεν του βγαίνουν τα μέτρα του κατασκευαστή και το ζήτησε διπλό ο μάγκας.

Η αποκατάσταση επίσης θα δημιουργήσει "γεωμετρικές γκρίνιες" με τις τοιχοποιίες επίσης

Edited by Eowulf Thordis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί σε διώροφο δεν είναι ένα το υποστύλωμα? Περίπου 6-6.5μ είναι δεν είναι και ψηλό. Υποψιάζομαι πως δεν του βγαίνουν τα μέτρα του κατασκευαστή και το ζήτησε διπλό ο μάγκας.

 

 

 

  Aυτό ακριβώς , μπορεί να έχει ύψος π.χ. 6,30μ. και για να μην έχει ρετάλι 2,70μ. από 15,00μ.  να θέλει να το σπάσει το υποστύλωμα σε δύο τμήματα , ώστε στο δεύτερο να χρησιμοποιήσει τα ρετάλια.

Η πρόσβαση περισσότερο δικαιολογία είναι.

 

"γεωμετρικές γκρίνιες" με τις τοιχοποιίες επίσης

  Στο 1εκ. θα είναι περίπου η διαφορά , ... λύνεται , απλά ας εξετάσει πρώτα το 1ο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το άλλο που το πάτε?

Έστω ότι έχει 10 υποστυλώματα = 10 αποκαταστάσεις - καμια 500ρια τρυπήματα έξτρα μόνο στα υποστυλώματα και διπλάσια-τριπλάσια τρυπήματα στις λεπίδες...πιο φτηνά θα βγει μονοκόματο και με φύρες

Αλλά πάλι θα προτείνει να κάνει φρέζα και κόλλημα μάτιση μόλις το συνηδειτοποιήσει χαχαχα

 

spy, 10mm πάχος λεπίδας πέλματος δε θα του βγει σε άντυγα ή σε λυγισμό...Το 1ο θα θέλει μεγαλύτερες αποστάσεις οπών το 2ο μικρότερες. Οπότε θα πάει σε 12-15mm πάχος σύν άλλα 15 η κεφαλή του κοχλία φτάσαμε στα 30

Edited by Eowulf Thordis
Link to comment
Share on other sites

   Το πιθανότερο είναι να κάνει τη μάτιση όπως λες , αυτό συνηθίζεται.

Για το κόστος , αυτή τη στιγμή τα εργατικά είναι φτηνά ενώ το κόστος της Α' ύλης δεν έχει διαφοροποιηθεί σημαντικά.

Επίσης μπορεί ήδη να έχει κάποια ρετάλια στην αποθήκη.

Για το πάχος των λεπίδων εξαρτάται από τα εντατικά μεγέθη  , στο σημείο που πρότεινα θα είναι μικρά (π.χ. ροπές μηδενίζονται).

Η τοπική αύξηση του πλάτους του υποστυλώματος , μάλλον θα γίνει εις βάρος της θερμομόνωσης.

Link to comment
Share on other sites

Για το πάχος των λεπίδων εξαρτάται από τα εντατικά μεγέθη  , στο σημείο που πρότεινα θα είναι μικρά (π.χ. ροπές μηδενίζονται).

 

 

Για την άντυγα ναι, για την κατηγοριοποίηση της λεπίδας όμως πρέπει να ελέγχαται το μήκος προεξέχοντος θλιβομένου με το e2 και θέλει προσοχή.

Γενικά οι λεπίδες πρέπει να είναι μέχρι κλάση 3 και μάλιστα η κλάση 3 να αποφεύγεται. Τέλος πάντων ας μην το κουράζω...

Όσο λιγότερες συνδέσεις τόσο το καλύτερο πάντως

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, τώρα με την κρίση ακούμε πολλά ευτράπελα!

Ένας πελάτης του αρχιτέκτονα που συνεργάζομαι θέλει ένα μεταλλικό υπόστεγο 100τμ χωρίς θεμέλια (??) (θα ρίξει λέει λίγο μπετό για να πιάσουν τα βύσματα) και την κατασκευή θα την κάνει ένα παλικάρι που φτιάχνει περιφράξεις και δεν έχει κάνει ποτέ του μεταλλικό κτίριο....

Ο αρχιτέκτονας του είπε ότι μπορεί να το πάρει ο αέρας και η απάντηση ήταν: "Εγώ για 10 χρόνια το θέλω, μετά ας το πάρει ο αέρας..."

 

Τώρα, να υπολογίζεται αυτός ως πελάτης??? :) 

Link to comment
Share on other sites

....."Εγώ για 10 χρόνια το θέλω, μετά ας το πάρει ο αέρας..."

 

Τώρα, να υπολογίζεται αυτός ως πελάτης??? :)

Αμέ, μόλις ανεβάσει μποφόρ θα θέλει ξανά…

 

(αρκεί να μη θέλει και υπόγραφες στο πρώτο υπόστεγο)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επανέρχομαι στο θέμα που έθεσα και σας πληροφορώ για τα εξής:

Το σημείο που θα γίνει το έργο είναι υπερβολικά δύσβατο, ανεβαίνει κανείς μόνο με...γαϊδούρια.

Να φανταστείτε ότι το σκυρόδεμα θα κατασκευαστεί επί τόπου... Δυστυχώς 6-6.5 μέτρα υπ/τα απλά δεν μπορούνε να πάνε.

Σε ερώτηση με την εταιρεία του στατικού προγράμματος μου είπαν ότι ο ευρωκώδικας δεν προβλέπει αποκατάσταση συνέχειας υπ/τος με κοχλίες.

Το πρόγραμμα βέβαια την υπολογίζει, διαλέγοντας απλά τα δύο μέλη και παίρνοντας τα εντατικά μεγέθη.

Φυσικά δε μου δώσαν λύση τι να κάνω απλά είπαν ότι δεν προβλέπεται. Δεν ξέρω από που προκύπτει αυτό. Τι λέει ο EC για αυτό το θέμα?

 

 

Eowulf Thordis αφήνεις gap 10mm ακόμα και σε αποκατάσταση συνέχειας υπ/τος?

Spy αν πω να έχω δύο αποκαταστάσεις στη μέση του ισογείου και του 1ου ορόφου θα τους ταλαιπωρήσω πάρα πολύ. Δεν είναι και τόσο δύσκολο πιστεύω να κάνω την αποκατάσταση λίγο πιο πάνω από τη σύνδεση υπ/τος δοκού. Για τα 2-3, έστω 5 εκατοστά που θα προεξέχουν οι πλάκες και οι κοχλίες δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μέχρι 10εκ μπορώ να έχω ότι θέλω.

Τελικά τα υπ/τα θα είναι HEA.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.