Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μικρές διαμορφώσεις εδάφους με 48ωρη


Fritz Todt

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους 

 

εχω και εγω το ιδιο θεμα θελω να ριξω 10 ποντους μπετον σε ενα κομματι του περιβαλλοντος χωρου το οποιο ηδη εχει απλα θελω να το αντικαταστησω 

 

σε ολα τα εντυπα βρισκω το αρθρο 4  παρ ζ να αναφερεται σε πετρα τελικα τι ισχύει ? 

 

επισης η αλλαγη επισκευη δαπεδων θα μπορουσε να ισχυει στην περιπτωση μου ?

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι τα πράγματα ειναι απλά - καλώς η κακώς χρήση μπετόν αποκλείεται είτε με 48ωρη είτε με μικρή κλίμακα. Ποτέ δεν επιτρεπόταν εκτός εξαιρέσεων ελαχίστων οπωσ πχ περίφραξη για φ/β, ανελκυστηρες ΑΜΕΑ. Σας τα εξήγησαν σεβαστοί συνάδελφοι ήδη. Και δεν ειναι ξεκάθαρο ότι γίνεται σε ακίνητο χωρίς άδεια, παίζει από υπηρεσία σε υπηρεσία (υπάρχουν αντιφάσεις με λες αναφορές νοκ έχει συζητηθεί νομίζω). Λογικό η παράλογο αυτά ισχύουν.

 

Για επισκευή δαπέδου πάντως θα μπορούσες ενδεχομένως να το πας εξαρτάται ποσο τυπικός θέλεις/πρέπει να εισαι (πχ μη το πας έτσι άμα μαλώνει με το γείτονα για το δάπεδο αυτό γιατί παλι μεσα θα πάνε) και ποια η υπηρεσία (εμένα σήμερα μου ζήτησαν φωτο για εσωτερικές εργασίες 48ωρης ) για να ξέρουν λέει ποιο σπίτι περιγράφω σε μεγάλο συγκρότημα!!!εχε χάρη που και είχα ευκαιρη και βιαζόμουν να την πάρω.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους 

 

εχω και εγω το ιδιο θεμα θελω να ριξω 10 ποντους μπετον σε ενα κομματι του περιβαλλοντος χωρου το οποιο ηδη εχει απλα θελω να το αντικαταστησω 

 

σε ολα τα εντυπα βρισκω το αρθρο 4  παρ ζ να αναφερεται σε πετρα τελικα τι ισχύει ? 

 

επισης η αλλαγη επισκευη δαπεδων θα μπορουσε να ισχυει στην περιπτωση μου ?

 

Νομίζω ότι θα μπορούσες να πας με 48ωρη ενημέρωση για "γ. Αλλαγή ή επισκευή δαπέδων και επενδύσεων τοίχων ή οροφών."     μαζί με το         " ζ.       Μικρές διαμορφώσεις του εδάφους μέχρι συν/πλην 0,80 μέτρων από το φυσικό έδαφος."

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

  έδαφος Ουσ.

 

Ουσ. Έδαφος - Λεξικό

Συγκεκριμένες συνθήκες που προσφέρονται για την ανάπτυξη δραστηριότητας!

 

(ζ) Μικρές διαμορφώσεις του εδάφους μέχρι συν/πλην 0,80 μέτρων από το φυσικό έδαφος

 

Σημαίνει πως μπορούμε να διαμορφώσουμε τις συνθήκες που ήδη προσφέρονται μέχρι και 0,80 μέτρα από το φυσικό έδαφος.

Μικρές διαμορφώσεις των συνθηκών που προσφέρονται. Επιπλέον από τη στιγμή που ξεκαθαρίζει το έδαφος από το φυσικό έδαφος.

 

Όχι?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ή κακώς το μπετό θέλει άδεια δόμησης ή έστω ΕΕΜΚ όπου προβλέπεται.

Ο διαχωρισμός έδαφος και φυσικό έδαφος έχει να κάνει περισσότερο με τις στάθμες της διαμόρφωσης όπως το αντιλαμβάνομαι..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

Το έχουμε απαντήσει πολλές φορές ότι το μπετό θέλει άδεια δόμησης και η διάστρωσή του στον περιβάλλοντα χώρο δε συμπεριλαμβάνεται στην 48ωρη δυστυχώς όπως ισχύει σήμερα.

Για όποιον δε βιάζεται ας περιμένει να δούμε τι θα γίνει με τον καινούριο νόμο που μεταξύ άλλων λέει ότι χωρίς άδεια μπορείς να κάνεις

"Διάστρωση δαπέδου ακαλύπτου υπό την προϋπόθεση ότι δεν υπερβαίνει το 1/3 του ακαλύπτου"

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου έχει τύχει και το εξής παράδοξο σχετικά με το συγκεκριμένο τύπο 48ωρης, η αρμόδια ΥΔΟΜ να μην μου υπογράφει 48ωρη εφόσον δεν δηλώσω ρητά στη τεχνική έκθεση και τη σχηματική τομή εδάφους ότι θα πραγματοποιηθεί μια και μόνο εδαφική διαμόρφωση των 0,80 μ. και όχι π.χ. 3 ή 4 αναβαθμοί των 0,80μ ο καθένας.

Τελικά εγώ τους έκανα το χατήρι αλλά ο ιδιώτης όχι κατά την κατασκευή..

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου κάνει καμία εντύπωση.

κι έμενα μου ζητάνε στη 48ωρη τεχνική έκθεση με αναλυτική περιγραφή των εργασιών και φωτογραφίες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.