Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

6 λεπτά πριν, Directionless said:

Όλα σωστά τα έχεις κάνει. Τα ίδια και σε εμάς.

Η ενημέρωση που είχαμε από τον ΣτΠ είναι ότι οι του ΤΣΜΕΔΕ (ΕΦΚΑ), ακόμα βρίσκονται στο 2017 σε ό,τι αφορά την αλλαγή καθεστώτος απασχόλησης. Φαντάσου μόνο ότι πρόκειται για χιλιάδες αιτήσεις..

Οι δόσεις έχουν ποσό μέσα έτσι; Γιατί και εγώ έχω 5 δόσεις αλλά με 0 ευρώ όλες. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ναι, της συζύγου όχι. Μπορείς να μας πεις ποιά η ημερομηνία της αίτησής σου προς το ΤΣΜΕΔΕ (ΕΦΚΑ) ;

@chman113

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Οι δόσεις δεν είναι μηδενικές. Είχα πληρώσει κανονικά τις εισφορές Ιαν-Μαρτίου 2017 διότι εως τότε ήμουν αυτοαπασχολουμενος και απο εκεί και έπειτα δεν πληρωσα καμία άλλη. Το συνολικό ποσό για το υπόλοιπο 2017 μοιράστηκε σε 5 δοσεις. Ο εργοδότης μου απο οτι μπορω να δω πληρώνει κανονικα τις εισφορές απο τον Απρίλιο 2017.

Την αιτηση προς το Τσμεδε την κατέθεσα την ίδια μερα που έκανα και την διακοπη στην εφορία δηλαδή 31-3-2017. Εσείς? Πότε κάνατε την αίτηση?

 

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, kapikoy said:

Οι δόσεις δεν είναι μηδενικές. Είχα πληρώσει κανονικά τις εισφορές Ιαν-Μαρτίου 2017 διότι εως τότε ήμουν αυτοαπασχολουμενος και απο εκεί και έπειτα δεν πληρωσα καμία άλλη. Το συνολικό ποσό για το υπόλοιπο 2017 μοιράστηκε σε 5 δοσεις. Ο εργοδότης μου απο οτι μπορω να δω πληρώνει κανονικα τις εισφορές απο τον Απρίλιο 2017.

Την αιτηση προς το Τσμεδε την κατέθεσα την ίδια μερα που έκανα και την διακοπη στην εφορία δηλαδή 31-3-2017. Εσείς? Πότε κάνατε την αίτηση?

 

01.2017 την πρώτη και 01.2018 τη δεύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Παρακολουθώ και γω το φόρουμ εδώ και καιρο. Και γω τον ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω εδώ και ενάμιση χρόνο περιπου. Είμαι σχεδόν στην ιδια κατάσταση που περιέγραψε αναλυτικά ο kapikoy.Συγκεκριμένα έχω διακοπή εργασιών στη ΔΟΥ στις 30-06-2017. Έχω προσληφθεί ως μηχανικός μισθωτος σε εταιρία  στις 20-07-2017 και ο εργοδότης μου πληρώνει τις εισφορές μου ως μηχανικός. Έχω κάνει αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ Κομοτηνής στις 17-01-2018 στην οποία κατέθεσα α)τη διακοπή εργασιών στη ΔΟΥ, β)την πρόσληψη αοριστου χρόνου της εταιρίας που εργαζομαι ως μισθωτος μηχανικός , γ) τις πληρωμένες ασφαλιστικες εισφορες (έως και του 07/2017) ως αυτοαπασχολουμενος. Χθες το μεσημέρι διαπίστωσα πως τίποτα δεν έχει αλλαξει. Δηλαδή, μου χρεωνουν κάθε μήνα ασφαλιστικες εισφορες (από 08/2017 έως και σημερα) και μετα την εκκαθάριση που μου έγινε με έβαλαν να πληρώσω και 5 δόσεις με συγκεκριμενα ποσα. Όπως είπα παραπάνω αν και διέκοψα στις 30-06-2017 έχω πληρώσει εισφορες ως αυτοαπασχολουμενος και του Ιουλίου 2017 γιατί ήθελα να είμαι ενταξει. Τι θα πρέπει να κάνω ώστε να σταματήσουν να εκδίδονται ειδοποιητηρια ως αυτοαπασχολουμενος; Μήπως να ξανακάνω κάποια αίτηση ή να στείλω φαξ στο κεντρικό Τσμεδε ή να στείλω email ;Μπορεί να με βοηθήσει καποιος;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Gem said:

Καλημέρα! Παρακολουθώ και γω το φόρουμ εδώ και καιρο. Και γω τον ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω εδώ και ενάμιση χρόνο περιπου. Είμαι σχεδόν στην ιδια κατάσταση που περιέγραψε αναλυτικά ο kapikoy.Συγκεκριμένα έχω διακοπή εργασιών στη ΔΟΥ στις 30-06-2017. Έχω προσληφθεί ως μηχανικός μισθωτος σε εταιρία  στις 20-07-2017 και ο εργοδότης μου πληρώνει τις εισφορές μου ως μηχανικός. Έχω κάνει αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ Κομοτηνής στις 17-01-2018 στην οποία κατέθεσα α)τη διακοπή εργασιών στη ΔΟΥ, β)την πρόσληψη αοριστου χρόνου της εταιρίας που εργαζομαι ως μισθωτος μηχανικός , γ) τις πληρωμένες ασφαλιστικες εισφορες (έως και του 07/2017) ως αυτοαπασχολουμενος. Χθες το μεσημέρι διαπίστωσα πως τίποτα δεν έχει αλλαξει. Δηλαδή, μου χρεωνουν κάθε μήνα ασφαλιστικες εισφορες (από 08/2017 έως και σημερα) και μετα την εκκαθάριση που μου έγινε με έβαλαν να πληρώσω και 5 δόσεις με συγκεκριμενα ποσα. Όπως είπα παραπάνω αν και διέκοψα στις 30-06-2017 έχω πληρώσει εισφορες ως αυτοαπασχολουμενος και του Ιουλίου 2017 γιατί ήθελα να είμαι ενταξει. Τι θα πρέπει να κάνω ώστε να σταματήσουν να εκδίδονται ειδοποιητηρια ως αυτοαπασχολουμενος; Μήπως να ξανακάνω κάποια αίτηση ή να στείλω φαξ στο κεντρικό Τσμεδε ή να στείλω email ;Μπορεί να με βοηθήσει καποιος;

Διάβασε αν θες, προηγούμενα ποστ που έχουμε περιγράψει ο καθένας ξεχωριστά, τι περίπου κάναμε / κάνουμε (επανειλημμένες οχλήσεις στο ταμείο, ΣτΠ κ.λπ.).

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι έχω διαβάσει εδώ, το εκάστοτε γραφείο ΤΜΕΔΕ πρεπει να στείλει στον ΕΦΚΑ την μεταβολή της κατάστασης απο Α/Α σε Μισθωτό. Εγώ που υπέβαλα αιτηση στην Αθήνα που υπάγομαι έγινε αυτο σωστα. Απλα λέω μηπως το γραφειο της Κομοτηνης δεν έχει κανει κατι σωστά και δεν φταιει ο ΕΦΚΑ για την περιπτωση σου, χωρις να ειμαι γνωστης του θεματος φυσικα.

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που διέκοψε δραστηριότητα μέσα στο 2017 και σταμάτησαν να τον βλέπουν σαν ελεύθερο επαγγελματία?

Γιατί απ ότι καταλαβαίνω το πρόβλημα λύθηκε για όσους ήταν όλο το 2017 μισθωτοί, και όχι για αυτούς που ήταν έστω μια μέρα ελεύθεροι επαγγελματίες μέσα στο 2017.

Εγώ που διέκοψα 31/05/2017 συνεχίζω να έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Σε εμένα έσβησαν το τις εισφορές του 2017 με εξαίρεση τον Ιανουάριο που φαινόμουν ώς άνεργος (Η πρόσληψή μου ως μισθωτός έγινε αρχές Φλεβάρη).

Το 2018 όμως συνεχίζουν με με χρεώνουν κανονικά (φαίνομαι ακόμη σαν αυτοαπασχολούμενος) και μάλιστα κάποια λεφτά που από την εκκαθάριση θα έπρεπε να πάρω πίσω τα έβαλαν για εξόφληση του χρέους του 2018...

Με έχουν κουράσει πραγματικά..... πάλι εκεί πρέπει να τρέχω.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.