Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί λαμβάνουν υπόψη αν είχαμε κλειστά βιβλία το 2015/2016, αφού για τα έτη αυτά έχουμε ήδη πληρώσει εισφορές. Για τις εισφορές του 2017 θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψη η κατάσταση του 2017, αν είσαι μισθωτός είναι έτσι, αν είσαι ε.ε. είναι έτσι και αν δεν είσαι τίποτα είναι έτσι (το ελάχιστο δηλ που αναφέρει ο νόμος). Το τελευταίο εκκαθαρισμένο εισόδημα θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψη για την περίπτωση που είσαι το 2017 ε.ε. Αν είσαι μισθωτός του δημοσίου το 2017 λαμβάνεται υπόψη το εισόδημα του 2015/2016 ? όχι. Λαμβάνεται υπόψη το τί είσαι το 2017. Επομένως δεν καταλαβαίνω γιατί δημιουργούνται θέματα. Νομίζω για να μην χάσουν τις εισφορές. Εγώ θα το κυνηγήσω και με τον Συνήγορο του πολίτη, εφόσον δεν διευκρινιστεί το ζήτημα άμεσα και όπως το λέμε εδώ πέρα.

 

Το έχω αποστείλει ήδη Συνάδελφε (στο Συνήγορο) το θέμα εδώ και κάποιες μέρες και έχει επιβεβαιωθεί και εκ μέρους τους.

 

Ξέρει κάποιος συνάδελφος εάν με το νέο ασφαλιστικό νόμο και τη λειτουργία του ΕΦΚΑ, μηχανικός άνω των 10 ετών προϋπηρεσίας μπορεί να ασφαλιστεί ως μισθωτός με ποσό άνω του ελάχιστου μηνιαίου μικτού μισθού των ~586 Ευρώ με εξάωρη ημερήσια απασχόληση. Ήτοι, εάν θεωρείται μισθωτή η εργασία του εάν αυτή είναι 6ωρη καθημερινά και άνω του κατώτερου μισθολογικού πλαφόν του νέου ηλικίας 25 ετών αλλά κάτω από τον βασικό μισθό βάσει προϋπηρεσίας (~728 Ευρώ) που ορίζεται για μισθωτή 8ωρη απασχόληση.

 

Το ΤΣΜΕΔΕ δεν αναγνώριζε απασχόληση μικρότερης των 8 ωρών καθημερινά ως μισθωτής, αυτό όμως έχει ανατραπεί νομίζω με πρόσφατες υπουργικές αποφάσεις και το όριο που τίθεται ειναι το κατώτερο μισθολογικό πλαφόν. Δηλαδή, θεωρητικά, εάν εργάζεσαι 4 ώρες την ημέρα καθημερινά ως μηχανικός αλλά ο μισθός σου είναι 600 Ευρώ πχ, δεν έχεις πλέον θέμα να μην αναγνωριστείς ως μισθωτός αλλά ότι η συγκεκριμένη εργασία αφορά ελεύθερο επάγγελμα.

 

Εάν γνωρίζει κάποιος κάτι, ας δώσει τα φώτα του :)

Link to comment
Share on other sites

 

Δηλαδή προσδιορίζει τι εισφορές θα πληρώσεις αν κατά το 2015/2016 δεν είχες κανένα εισόδημα και είχες κλειστά βιβλία ήσουν όμως εγγεγραμμένος στο ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ.

Παράλογο σίγουρα αλλά αυτή είναι η άποψή τους. 

 λοιπόν είναι πως ο άνεργος μηχανικός (όχι μισθωτός) που δεν ασκεί επαγγελματική δραστηριότητα (κλειστά βιβλία) θεωρείται μέχρι σήμερα Ελεύθερος Επαγγελματίας και πληρώνει εισφορές βάση αυτού!!!!

 

Αν είστε γραμμένος στο ΕΤΑΑ -ΤΣΜΕΔΕ  , χωρίς δραστηριότητα , χωρίς εισοδήματα κλπ θα σας έρθει ειδοποιητήριο με ποσό καταβολής το ελάχιστο (τελικά 586,08 χ 37,95 %)  και θα είναι και σωστό "με βάση τον ασφαλιστικό νόμο 4387/2016".

Link to comment
Share on other sites

Αν είστε γραμμένος στο ΕΤΑΑ -ΤΣΜΕΔΕ  , χωρίς δραστηριότητα , χωρίς εισοδήματα κλπ θα σας έρθει ειδοποιητήριο με ποσό καταβολής το ελάχιστο (τελικά 586,08 χ 37,95 %)  και θα είναι και σωστό "με βάση τον ασφαλιστικό νόμο 4387/2016".

Αν είμαστε χωρίς δραστηριοτητα και χωρίς εισοδήματα το 2017 ή το 2015/2016 ? Αυτό είναι το ζήτημα

Link to comment
Share on other sites

Αν είμαστε χωρίς δραστηριοτητα και χωρίς εισοδήματα το 2017 ή το 2015/2016 ? Αυτό είναι το ζήτημα

 

To ελάχιστο, ανά μήνα , ποσό 586,08 χ 37,95 % , με βάση τον 4387/2016 .

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

Για εμάς που από το 2014 ως το 2016 είχαμε καταθέσει το Α1, και το το καλοκαίριο του 2016 έχουμε διαγραφεί εντελώς, ως μετανάστες πλέον στο εξωτερικό, τι θα γίνει ρε παιδιά; Έχουν περάσει σχεδόν 3 χρόνια από τότε που έφυγα, και το ΕΦΚΑ μου στέλνει ειδοποιητήρια... :shock:  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Αν είστε γραμμένος στο ΕΤΑΑ -ΤΣΜΕΔΕ  , χωρίς δραστηριότητα , χωρίς εισοδήματα κλπ θα σας έρθει ειδοποιητήριο με ποσό καταβολής το ελάχιστο (τελικά 586,08 χ 37,95 %)  και θα είναι και σωστό "με βάση τον ασφαλιστικό νόμο 4387/2016".

 

Αυτό είναι το λογικό.... Όμως στην πράξη έχει εφαρμοστεί διαφορετικά.

Εμένα μου ήρθε με βάση τα εισοδήματα του 2015.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το λογικό.... Όμως στην πράξη έχει εφαρμοστεί διαφορετικά.

Εμένα μου ήρθε με βάση τα εισοδήματα του 2015.

 

Αυτά ξέρουν , αυτά εφαρμόζουν . Δυστυχώς δεν υπάρχει , με βάση το νόμο , λύση για την περίπτωση αυτή .Θα πρέπει να καταβληθούν τα ποσά αυτά , διαφορετικά θα έχουν τόκο 8% ετήσιο (0,666 % ανά μήνα ) και θα γίνει συμψηφισμός με βάση την εκκαθάριση της δηλώσεως του 2016 , κάπου στον ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ του 2017 , οπότε θα προκύψει και το τελικό ποσό . Πλην όμως αν είχατε εισοδήματα στο 2015 και βγάζει η ειδοποίηση ποσό μεγαλύτερο του ελάχιστου ,ί  τότε θα είναι υπέρ σας η εκκαθάριση , αλλά με βάση το νόμο επιστροφή εισφορών δεν προβλέπεται , μόνο συμψηφισμός ήτοι θα περιμένετε στο 2019 κλπ να σας συμψηφίσουν (εκτός και αν αλλάξουν το νόμο ) .

 

Για εμάς που από το 2014 ως το 2016 είχαμε καταθέσει το Α1, και το το καλοκαίριο του 2016 έχουμε διαγραφεί εντελώς, ως μετανάστες πλέον στο εξωτερικό, τι θα γίνει ρε παιδιά; Έχουν περάσει σχεδόν 3 χρόνια από τότε που έφυγα, και το ΕΦΚΑ μου στέλνει ειδοποιητήρια... :shock:  :mrgreen:

 

Για την περίπτωσή σας κατάθεση αίτησης θεραπείας (με πρωτόκολλο) προκειμένου να προβούν στη διαγραφή των εισφορών . 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά ξέρουν , αυτά εφαρμόζουν . Δυστυχώς δεν υπάρχει , με βάση το νόμο , λύση για την περίπτωση αυτή .Θα πρέπει να καταβληθούν τα ποσά αυτά , διαφορετικά θα έχουν τόκο 8% ετήσιο (0,666 % ανά μήνα ) και θα γίνει συμψηφισμός με βάση την εκκαθάριση της δηλώσεως του 2016 , κάπου στον ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ του 2017 , οπότε θα προκύψει και το τελικό ποσό . Πλην όμως αν είχατε εισοδήματα στο 2015 και βγάζει η ειδοποίηση ποσό μεγαλύτερο του ελάχιστου ,ί  τότε θα είναι υπέρ σας η εκκαθάριση , αλλά με βάση το νόμο επιστροφή εισφορών δεν προβλέπεται , μόνο συμψηφισμός ήτοι θα περιμένετε στο 2019 κλπ να σας συμψηφίσουν (εκτός και αν αλλάξουν το νόμο ) .

Συγνώμη αλλά αφού δεν υπάρχει πρόβλεψη για επιστροφή τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος πχ τον Απρίλιο γίνεται δημόσιος υπάλληλος, οπότε στο εξής δεν εμπλέκεται με εισφορές καθόλου. Πώς θα πάρει πίσω τα επιπλέον χρήματα που έδωσε ? Θα του τα δώσει πίσω το δημόσιο μέσω του μισθού του ? Δεν τα πιστεύω αυτά!

Edited by Lambromo
Link to comment
Share on other sites

Για την περίπτωσή σας κατάθεση αίτησης θεραπείας (με πρωτόκολλο) προκειμένου να προβούν στη διαγραφή των εισφορών . 

Αυτό είναι σίγουρο ότι ισχύει; Αν ναι, τότε μήπως μπορείτε να περιγράψετε πού πρέπει να απευθυνθώ, και τι ακριβώς πρέπει να κάνω (διότι δεν έχω ιδέα τι είναι η "αίτηση θεραπείας με πρωτόκολλο ή πού την κάνω);

 

Ευχαριστώ

Edited by feygatos
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά αφού δεν υπάρχει πρόβλεψη για επιστροφή τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος πχ τον Απρίλιο γίνεται δημόσιος υπάλληλος, οπότε στο εξής δεν εμπλέκεται με εισφορές καθόλου. Πώς θα πάρει πίσω τα επιπλέον χρήματα που έδωσε ? Θα του τα δώσει πίσω το δημόσιο μέσω του μισθού του ? Δεν τα πιστεύω αυτά!

 

Mη τα πιστεύετε , πλην όμως εγώ δεν έγραψα για θέματα πίστεως , αλλά για αυτά που προβλέπει ο νόμος και με το ισχύον σήμερα πλαίσιο συμψηφισμοί και επιστροφές τέτοιας μορφής δεν είναι εφικτές .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.