Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πέργκολα σκεπασμένη με τέντα ή άλλο υλικό


m_vasso

Recommended Posts

Μου έχει ζητηθεί η ανακαίνιση ενός bar και εκτός των εργασιών που θα γίνουν εσωτερικά και οι οποίες δικαιολογούνται με άδεια μικρής κλίμακας. Θέλω να κατασκιάσω εξωτερικά της πρόσοψης του κτιρίου 2 πέργκολες ξύλινες στις οποίες θα ‘’πλεκτή’’ τέντα – καραβόπανο, τόσο για σκίαση όσο και για αισθητικούς λόγους.

Το ερώτημά μου είναι εάν μπορεί να γίνει αυτό χωρίς άδεια και αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα που θα στεγάσω κατά κάποιον τρόπο την πέργκολα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι παράνομο και θα έχεις αυθαίρετη κατασκευή. Αν η πέργκολα σκεπαστεί έστω και με σεντόνι μετατρέπεται σε χώρο που μετρά στην κάλυψη και στην δόμηση εκτός εάν είναι ημιυπαίθριος εφόσον τα ανοίγματα των στύλων είναι μεγαλύτερα των 2,50μ και το βάθος μικρότερο του ανοίγματος.

Αυτά λέει ο ΓΟΚ αλλά δε θυμάμαι το άρθρο.

Υπάρχει στα downloads.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα οτι μπορείς να το κάνεις, διότι το πανί είναι ΜΗ μόνιμη κατασκευή, επί πλέον, δεν σε προστατεύει από τίποτα, (όπως μία συμπαγής κατασκευή), δηλαδή και αέρας περνάει, και νερό και τα πουλιά που πετάνε. Τώρα το πόση αντίσταση θα συναντήσεις είναι θέμα τύχης...

αλέκος

Link to comment
Share on other sites

Για να βαλεις τις περγκολες, τυπικα δεν θελεις αδεια??? Ασφαλως.. Τωρα νομιζω οτι το σκεπασμα με καραβοπανο, ειναι το λιγοτερο.. Γνωριζω προσωπικα περιπτωση καφε που εκανε κατασκευη ξυλινη - περγκολα και μετα απο καταγγελια πληρωσε προστιμο..

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα παραθέσω μία εμπειρία μου για να γελάσουμε λίγο.

Κτηνοτρόφος της περιοχής μου υπέβαλε ερώτημα στην πολεοδομία αν απαιτείται οικοδ. άδεια για την στέγαση δεμάτων άχυρου στην κτηνοτροφική του μονάδα με ξύλινους στύλους περιμετρικά και με ένα νάυλον από πάνω δεμένο με σχοινιά για να μη βρέχονται τα δέματα. Πήρε απάντηση ότι απαιτείται.

Το μυαλό του κτηνοτρόφου δεν το χωρούσε αυτό, παίρνει την απάντηση και πηγαίνει στον διευθυντή της πολεοδομικής υπηρεσίας της περιφέρειας. Το κοίταξε ο διευθυντής κατέβασε τόμους νομοθεσίας, τους συμβουλεύτηκε και απεφάνθη ότι εφ' όσον έχει νάυλον από πάνω απαιτείται οικοδ. άδεια.

Αν είναι για γέλια ή για κλάματα το αφήνω σε σας.

 

Χάρη μη το ψάχνεις και μη το βασανίζεις υπάρχουν και επίσημα έγγραφα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πού είναι το παράξενο; Εδώ παιδάκι 12 χρονών συνέλαβαν γιατί έκανε ποδήλατο στο δρόμο και δεν είχε πινακίδες!

Link to comment
Share on other sites

Geka, δεν μας είπες στη συνέχεια έβγαλες άδεια και τι στατική μελέτη υπέβαλες;

Έλεος. Ελλάδα το μεγαλείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό μου πρόβλημα είναι πως έχει εξαντληθεί ο συντελεστής κάλυψης.

Επισυνάπτω μια εικόνα για το τι θέλω να κατασκευάσω. Μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου υποδείξει έναν τρόπο για να γίνει η κατασκευή νόμιμα?

θάλασσα 2_7.zip

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, αν φτιάξεις πέργκολα η οποία είναι μόνο ξύλινη κατασκευή ΧΩΡΙΣ πανί ή άλλη κάλυψη (πες ότι θα βάλεις φυτά) δεν απαιτείται άδεια από την πολεοδομία ?

 

Η αδεία απαιτείται εφόσον σκοπεύεις να καλύψεις την πέργκολα με κάποιο υλικό κλπ ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν δεν ειναι καλυμενη εισαι ενταξει με αδεια μικρης κλιμακας.

(αν πεσεις σε πολυ τυπικο υπαλληλο δε σε αφηνει οχι πανι, αλλα ουτε ψαθα να βαλεις, μονο φυτα, αντε και καποιο συρμα να στηριζεται το φυτο :smile: )

 

Αλλιως θελεις κανονικη αδεια....

 

(μη ψαχνεις λογικη σ'αυτο!)

 

η δικη μου συμβουλη, επειδη το εχω αντιμετωπισει, ειναι να μην το καλυψεις, δειξε το με ξυλινες βασεις και φυτοκαλυψη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.