Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια για κοινόχρηστη οδό


Recommended Posts

Κύριοι,

είμαι ιδιοκτήτης γηπέδου μετά το 2003, Ε= 4156 και πρόσωπο 38 μέτρα σε οδό χαρακτηρισμένη κοινόχρηστη από ΣΧΟΠ και δημοσιευμένη σε ΦΕΚ,

ο δρόμος έχει χαρακτηρηστεί " κοινόχρηστη οδός" στά συμβόλαια αναφέρεται έως το 1924.

Το γήπεδο είναι εντός ζώνης οικισμου 500 μέτρων.

Είναι οικοδομήσιμο?

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι (με τα δεδομένα που δίνεις).

Εχει προέλθει από κατάτμηση μετά την 31/12/03?

Είναι σε Ζώνη Οικιστικού Ελέγχου?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ γαι την απάντηση,

πήγα 8/2008 και έκανα τοπογραφικό για τη δασική.

Το γήπεδο βρίσκεται έντος ζώνης, χωρίς ΖΟΕ ο τοπογράφος γράφει.

Το γήπεδο έχει συμβόλαιο του 1942 και πρό που αναφέρει το δρόμο παλαιότερα δεν συμβόλαια υπάρχουν αλλά δεν αναφέρουν για δρόμο βρήκα συμβόλαιο του 1924 του έναντι γηπέδου οπου αναφέτεται ο δρόμος

 

ΦΕΚ 270Δ΄ 31/5/85-308Α/31-12-03

ΓΟΚ Ν1577

Εμβαδον 4000 Προσωπο 25

 

Εμβαδον 4125 Δομηση 202,5

 

Εκτος σχεδίου εκτός οικισμού Εντος Ζώνης.

Δεν αναφέρει τίποτε για ΖΟΕ

Το γήπεδο έχει συμβόλαιο του 1942 κ που αναφέρει το δρόμο παλαιότερα συμβόλαια υπάρχουν αλλά δεν αναφέρουν για δρόμο βρήκα συμβόλαιο του 1924 του έναντι γηπέδου οπου αναφέτεται ο δρόμος

Το θέμα έιναι ότι ρώτησα τη πολεοδομία και μου είπαν οτι δεν αρκεί η κηρυγμένη από ΣΧΟΠ , ΦΕΚ κοινόχρηστη οδός πρέπει να βρώ συμβόλαιο προ του 23.

Ρώτησα συνάδελφο σας το πρόεδρο του ΣΧΟΠ και διαφωνεί με τη πολεοδομία

κατ΄αυτόν αυτή η απόφαση είναι αρκετή.

Μάλιστα εκνευρίστηκε γιατί η πολεοδομία δεν αρκούνταν στην απόφαση του

Σχοπ.

Την ύπαρξη της απόφασης την αγνοούσε και ο τοπογράφος μου και η αρμόδια πολεοδομία.

Εγώ τους την βρήκα ρωτώντας γείτονες και μάλιστα μη όμορους οι οποίοι κα κίνησαν τη διαδικασία για να κάνουν κατάτμηση μάλλον.

Η οδός είναι παλιό μονοπάτι περιτοιχισμένο καθ' όλο το μήκος του 500 μέτρα με ξερολιθιά ξεκινά από επαρχιακή οδό και καταλήγει σε ρέμα 50 μέτρα από τη θάλασσα.Για αυτό και το ΣΧΟΠ δεν τον κηρυξε δημόσιο αλλά κοινόχρηστο

από τον επαρχιακό δρόμο ως εκεί που συναντά το ρέμα.

Αυτό αναφέρεται στο σκεπτικό της απόφασης του ΣΧΟΠ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι βεβαιος οτι καταλαβαινω καλα την περιπτωση...απο τη στιγμη που δεν τιθεται θεμα αρτιοτητας (μαλλον), πιο ειναι το προβλημα; Ο συναδελφος τι γραφει στη δηλωση μηχανικου περι αρτιοτητας;

Μηπως το προβλημα σας ειναι ο δρομος; Μηπως εγινε κατατμηση μετα την 31-12-03;

 

Συμβουλη μου, ξαναπατε στον τοπογραφο σας και αυτος θα βρει τη λυση, (αν υπαρχει).

Link to comment
Share on other sites

Το γήπεδο είναι άρτιο ως υφιστάμενο προ του 2003 Ε 4166τμ.

Η κοινόχρηστη οδός κατά ΣΧΟΠ, ΦΕΚ είναι ή πρέπει να είναι κοινόχρηστη και για τη πολεοδομία?

Πώς πείθουμαι τη πολεοδομία?

Κατ΄εμέ , που δεν είμαι τοπογράφος όλες οι οδοι κοινόχρηστοι είναι, ως προσφερόμενες προς κοινή χρήση, προφανες.

Το προφανές γαι το κοινό πολίτη είναι προφανές γιά τη πολεοδομία?

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Πολλές λέξεις που χρησιμοποιούνται στην καθομιλούμενη από τους "κοινούς πολίτες" έχουν άλλη σημασία για τους τεχνικούς ή τους νομικούς. Έτσι ένας δρόμος που προσφέρεται για κοινή χρήση (στην καθομιλούμενη) μπορεί π.χ. να μην είναι κοινόχρηστη οδός (κατά την πολεοδομική σημασία) επειδή είναι ας πούμε μια δουλεία διαβάσεως που ο δικαιούχος της αμελεί να βάλει πόρτα ή κλειδαριά... Και σίγουρα δεν είναι όλες οι οδοί κοινόχρηστοι.

Αλλά γιατί αγαπητέ gvandim ανησυχείς για την οδό? Το γήπεδό σου απ' ότι φαίνεται είναι άρτιο και οικοδομήσιμο. Αν ανησυχείς για το αν θα κτίζεται και αύριο μεθαύριο ή μήπως σου κλείσουν το δρόμο, το καταλαβαίνω. Αναζήτησε λοιπόν και την Απόφαση Νομάρχη που μάλλον βγήκε μετά το ΣΧΟΠ καθώς και το ΦΕΚ στο οποίο δημοσιεύτηκε αυτή η Απόφαση. Αν τα έχεις κι αυτά, καμιά Πολεοδομία δεν μπορεί να σου αρνηθεί την κοινοχρησία της οδού - τουλάχιστον μέχρι να ανακληθεί η Απόφαση Νομάρχη.

Και ισχύει η γνωστή προτροπή σ' αυτό το φόρουμ προς τους κοινούς πολίτες...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην, το γηπεδο ποτε εχει ημερομηνια δημιουργιας ? Πριν η μετα το 2003 ? Μηπως εχει γινει καποια συνενωση για να φτασει την αρτιοτητα ?? Αυτο το " είμαι ιδιοκτήτης γηπέδου μετά το 2003" με μπερδευει ! Το αγορασες εσυ μετα το 2003 ή δημιουργηθηκε μετα το 2003 ???

 

Κοινοχρηστη οδος ΠΩΣ και για ΠΟΙΟ λογο εχει χαρακτηριστει ?? Λογω του οτι προυφισταται της 16/4/1924, μηπως ειναι δρομος που προβλεπεται απο αναδασμο του Υπ. Γεωρ., ειναι μηπως δρομος που ανοιχτηκε για να υπαρξει προσβαση σε αρχαιολογικους χωρους, εθνικους δρυμους, χιονοδρομικα κεντρα ή σε σημαντικα δημοσια εργα ???

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το γήπεδο είναι άρτιο κα οικοδομήσιμο δημιουργήθηκε το 1954.Ε>4000μ

Το θέμα είναι 'αν ο δρόμος επι του οποίου έχει πρόσωπο , ο οποίος εχει χαρακτηριστεί κοινόχρηστος από ΣΧΟΠ έχω το ΦΕΚ του δίνει αρτιότητα

σε περίπτωση που καταργηθεί η διάταξη για τα γήπεδα Ε>4000 δημιουργημένα

πρό του 83.

Ο δρόμος μήκους 600 μ ξεκινά από επαρχιακή οδό και καταλήγει σε έναν όρμο.

Στο σκεπτικό χαρακτηρισμού του Σχοπ αναφέρεται.

Αντιγράφω απο το Φεκ.

''Δεν αναγνωρίζουμε κατά την περίπτωση δ) της παραγράφου 2 του εγγράφου του ΥΠΕΧΩ υπ αριθμό 1256/1.3.2005 την αγροτική οδό που υφισταται........

ως δημόσια διότι η όδευση της διακόπτεται και καταλήγει σε φυσικό σχηματισμό κοίτης ρέματος μακριά από την ακτή και δεν μπορεί να θεωρηθεί πρόσβαση σε αυτή και ως εκ τούτου δεν μπορεί να υπαχθεί στην περ'ιπτωση δ του 1256/1.3.2005.

Διαπιστώνουμε την κοινοχρησία της μέρους της παραπάνω οδού που εκκινά από την επαρχιακή οδό μ'εχρι την συνάντηση της με το ρέμα μήκους 506μ.

Επειδή τα στοιχεία του φακέλου συνηγορούν στην κοινοχρησία της πραπάνω περιγραφομένης υφισταμένης αγροτικής οδού κατα την περίπτωση α) παραγράφου 2 του εγγράφου υπ' αριθμό 1256/1.3.2005 μέχρι της συνάντησης της με το ρέμα.''

Ποιά η γνώμη σας?

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

gvandim

όπως έχουμε γράψει πολλές φορές δεν είναι σύνηθες τό γεωτεμάχιο να απωλέσει την αρτιότητα και οικοδομησιμότητα παρά σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις

με την ίδια λογική κάποια υποτιθέμενη νέα διάταξη θα μπορούσε να απαιτήσει πρόσωπο 50μ τι θα γινόταν τότε?

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.