Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση έως 8 Ιουνίου 2017 για την τακτοποίηση αυθαιρέτων


Didonis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ συνάδελφοι θεωρώ πως υπάρχουν αρκετές ερμηνείες για το ίδιο ζήτημα. Είμαι διαθέσιμος να πάω στα δικαστήρια να υπερασπιστώ τις δηλώσεις μου και τις επιλογές μου. Φροντίζω στις τεχνικές εκθέσεις να αναλύω το πως και το γιατί των αποφάσεών μου. Για τους χαζούς που δεν καταλαβαίνουν και είναι χειρότεροι από δημόσιοι υπάλληλοι στις ερμηνείες τους λυπάμαι αλλά δε μπορώ να κάνω τίποτα!! Ηλίθοι υπήρχαν και θα υπάρχουν!

 

 

Φυσικά δηλώσεις με λάθος τετραγωνικά (όχι "κέρματα" ή 1-2 τ.μ.), και λάθος τιμή ζώνης χτυπάνε ως παράνομες.

 

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων: Ο χαρακτηρισμός «ηλίθιοι» δεν απευθύνεται σε κάποιον συνάδελφο της παρούσας συζήτησης ή του φόρουμ γενικότερα!!!

 

Ευχαριστώ και συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Και αν κάποιος ελέγξει τις δικές σου ρυθμίσεις πόσες θα βρει λάθος;

 

Απολύτως καμία δεν θα βρει με λάθος!

Link to comment
Share on other sites

Καποτε ημουν σε μια συμβουλευτικη επιτροπη για την συγγραφη του νομου των αυθαιρετων.....ενας απο τους βασικους εμπλεκομενους ειχε πει οτι στην Ελλαδα δεν υπαρχει νομιμη οικοδομη με την καθαρη εννοια του ορου λογω της πολυνομιας και και και ολα τα προβληματα που ολοι μας γνωριζουμε.....αν λοιπον καποιος εχει την βουληση βρισκει προβλημα σε οποιαδηποτε δηλωση, βεβαιωση........φερνοντας καποια παραδειγματα: η οικοδομικη αδεια πρεπει να εχει εφαρμοσει στο ακεραιο ολες τις μελετες της...και οχι μονο τα αρχιτεκτονικα! ελεγχει κανεις ξυλοτυπους, η/μ κλπ ;;;; απαντηση ΟΧΙ λοιπον αν τονδοκαρι δεν εχει κατασκευαστει στο σωστο υψος... δεν εχει υλοποιηθει η στατικη μελετη αποτελεσμα;; Αυθαιρετο....οποιαδηποτε μεταβολη στην οψη θελει συναινεση....εχει παρει κανεις;; πχ για να ρυθμισει η/χ, παραθυρο κλπ;;; ΟΧΙ ....αν τα κικγλιδωματα ειναι διαφορετικου σχεδιου απ´ οτι στην οψη παλι εχουμε αυθαιρεσια και ποσα αλλα μπορω να σας πω....επειδη τα εχουμε πει πολλες φορες και επαναλαμβανομαστε προσπαθουμε να ειμαστε τυπικοι και σωστοι αλλα δυστυχως να ειμαστε απολυτα συμβατοι με το νομο και να θελουμε απλα δεν μπορουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Απολύτως καμία δεν θα βρει με λάθος!

Υπάρχει και το άλλο λάθος Λάθος για σένα μπορεί οχι (πολεοδομικα) αλλά αν πχ έχεις υπολογίσει κάτι με τα δυσμενέστερα (λέω εγώ τώρα με τόσε ΕΑ και εγκυκλίους) και το πρόστιμο βγεί 1000 αλλά μπορούσες ''νομιμα'' να το βγάλεις 500 δεν θα γυρίσει ο πελάτης και θα σου πεί λάθος έκανες-με κατέστρεψες κτλ(υπάρχουν και καλοθελητές που βάζουν φυτίλια)? Μην παρεξηγηθώ για τα ποσά έτσι παράδειγμα είναι όπως και δεν αμφισβητω τις γνώσεις σου

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστη παρατηρηση Elounda γιατι πραγματι υπαρχουν συναδελφοι που απο φοβο φορτωσαν προστιμα και πολυ λογικο να συμβει αυτο που λες να ζητησουν τα ρεστα οι ιδιοκτητες!!! Το εχω δει με μεγαλα προστιμα που θα μπορουσαν να μην βεβαιωθουν...οπως μπορει να σου πει ο αλλος γιατι εβαλες τηννπαραβαση των εξωστων ή το μπαρμπεκιου ή οτι αλλο τελοσπαντων ενω μπορουσες να μου δωσεις βεβαιωση και χωρις αυτα!!! Ειναι πολλα τα κενα! Και ξαναρωταω στην ρυθμιση κοιταει κανεις τους ξυλοτυπους ή τις άλλες μελετες γιατι οποιαδηποτε αλλαγη απο τα εγκεκριμενα καθιστα αυθαιρεσια......

Link to comment
Share on other sites

......... κοιταει κανεις τους ξυλοτυπους ή τις άλλες μελετες γιατι οποιαδηποτε αλλαγη απο τα εγκεκριμενα καθιστα αυθαιρεσια......

 

Σωστά, αλλά είναι εκτός "αντικειμένου" του 4178 όλα αυτά.....

 

 

+1 αν μπορούσα θα έβαζα για την ωραιότατη παρατήρησή σου.....

 

 

Υπάρχει και το άλλο λάθος Λάθος για σένα μπορεί οχι (πολεοδομικα) αλλά αν πχ έχεις υπολογίσει κάτι με τα δυσμενέστερα (λέω εγώ τώρα με τόσε ΕΑ και εγκυκλίους) και το πρόστιμο βγεί 1000 αλλά μπορούσες ''νομιμα'' να το βγάλεις 500 δεν θα γυρίσει ο πελάτης και θα σου πεί λάθος έκανες-με κατέστρεψες κτλ(υπάρχουν και καλοθελητές που βάζουν φυτίλια)? Μην παρεξηγηθώ για τα ποσά έτσι παράδειγμα είναι όπως και δεν αμφισβητω τις γνώσεις σου

 

Όπως πολύ ορθώς γνωρίζεις, αυτό είναι από τα "σημαντικότερα" πράγματα που ρίχνουμε ιδιαίτερο βάρος σε τέτοιες εργασίες! Οπότε.... μάλλον κανένα "δωράκι" etxra θα μας δώσουν!

 

 

Επίσης +1 αν μπορούσα θα έβαζα για την ωραιότατη παρατήρησή σου.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ιασωνα ευχαριστω για τα καλα σου λογια...αλλα αν το τραβηξει καποιος θα σου πει οτι ο 4178 ελεγχει αυθαιρεσιες και υπερβασεις αδειας για ολη την αδεια ( το τονιζω!!).. ( υπερβαση αδεια θεωρειτε και η αλλαγη οψεων και η μη τηρηση ξυλοτυπων....και και) το λεω γιατι σας βλεπω και το τραβατε με τις ρυθμισεις και τις βεβαιωσεις και στο εκατοστο....

επισης για την αλλη παρατηρηση μαλλον εννοεις "δωρακι" να σε κουβαλαει στα δικαστηρια για αποζημιωση και αναληθη δηλωση.....για αυτο ξανατονιζω οτι πρεπει να καταλαβουμε οτι τελικα ειμαστε θυματα μην φαγωνομαστε μεταξυ μας!! Προφανως ΕΚΤΟΣ των κραυγαλεων περιπτωσεων!!!!

Edited by giannisp
Link to comment
Share on other sites

:grin:  :grin:  :grin:

Ιασωνα τωρα σε παραδεχομαι!!! φυσικα αν το εννοεις αυτο που λες και δεν με ειρωνευεσαι..... Δεν θα επεκταθω στο τι εχω δει ως μελος του συμβουλιου αμφισβητησεων κατα τον ελεγχο ρυθμισεων 4178 κλπ.... αστο..... και φυσικα το συμβουλιο ειδικα μετα απο καποιες αρμοδιοτητες που προστεθηκαν υποχρεουται να στειλει το μηχανικο στο πειθαρχικο του ΤΕΕ καθως και στον εισαγγελεα....καταλαβαινεις τι προκειται να γινει!! θα εχεις δει να τσακωνονται αδερφια μεχρι τελικης πτωσεως και να βγαζουν στο τακο μηχανικο για το πιο ασημαντο λογο.....για αυτο η συμβουλη μου ειναι να ειμαστε ελαστικοι και να μην εχουμε ουτε επαρση ουτε τιποτα γιατι δεν ξερουμε τι μας περιμενει! Δεν σκοτωσε κανεις συναδερφος κανεναν, ολοι προσπαθουν να κανουν το καλυτερο για το πελατη τους και αν μπορει να διορθωθει ενα λαθος ας διορθωθει για το καλο ολων....ακομα και αυτοι που καναν βεβαιωσεις για 50 ευρω χωρις προφανως την απαιτουμενη προσοχη προφανως το εκαναν για να ζησουν την οικογενεια τους και οχι για καποιον αλλον λογο....(και ειμαι απο τους υπερμαχους της αξιοπρεπης αμοιβης...!!)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.