Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης - Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας - ερωτήσεις


Recommended Posts

Δεν καταλαβαίνω στο πρώτο σκέλος των ερωτήσεών σου, εννοείς ότι θα κλείστει η/χ που έχει μετρήσει στη δόμηση; Κάτι άλλο;

Στο 2ο σκέλος, εννοείς τί μελέτες θα χρειαστούν γενικά για το έργο που αναλαμβάνεις; -Ανάλογα τις επεμβάσεις που θα κάνεις. Είναι πολύ γενική η ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα,

έχω μια περίπτωση αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικίες  για airbnp.

1)To airbnp τι χρήσεις γης απαιτεί??

2)Θα προσθέσω λουτρά/κουζίνες στο ισόγειο(το κτίσμα είναι δυόροφο προ 55 με πανωσήκωμα από μπετονένια κατασκευή) οι οποίες απαιτούν τροποποίηση των μηχανολογικών,  θα δημιουργήσω νέες διελεύσεις.

Για να εκδώσω Ε.Ε.Μ.Κ θα πρέπει οι νέες διελεύσεις να μη θίγουν φέροντα στοιχεία του κτιρίου??

Έστω ότι σε κάποιο φέρον στοιχείο ανοίξω τρύπα θα πρέπει να εκδώσω κανονική άδεια?

3)Με την αλλαγή χρήσης χρειάζομαι 2 θέσεις  στάθμευσης επιπλέον ,θα πρέπει να εκδώσω κανονική άδεια ?

Ευχαριστώ

 

 

Edited by Panagiotis Andrianopoulos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Θέλω να κάνω αλλαγή χρήσης από κατάστημα με (μισής επιφάνειας) πατάρι, νομίμως υφιστάμενο με άδεια προ 85, σε κατοικία. Το πατάρι δεν μέτρησε ως γνωστόν στη δόμηση και έχει ελέυθερο ύψος 2,20 μέτρα. Στην αλλαγή χρήσης πώς θα το χαρακτηρίσω αφού δεν έχει ύψος για κύριο χώρο? Θα συνεχίσει να θεωρείται βοηθητικός και στην κατοικία, και αν ναι, μ αυτό το δεδομένο, θα το μετρήσω στη δόμηση?

Να προσθέσω πως το πατάρι είναι ανοιχτό και θα συνεχίσει να είναι και στη χρήση κατοικίας

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Panagiotis Andrianopoulos said:

Συνάδελφοι καλησπέρα,

έχω μια περίπτωση αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικίες  για airbnp.

1)To airbnp τι χρήσεις γης απαιτεί??

2)Θα προσθέσω λουτρά/κουζίνες στο ισόγειο(το κτίσμα είναι δυόροφο προ 55 με πανωσήκωμα από μπετονένια κατασκευή) οι οποίες απαιτούν τροποποίηση των μηχανολογικών,  θα δημιουργήσω νέες διελεύσεις.

Για να εκδώσω Ε.Ε.Μ.Κ θα πρέπει οι νέες διελεύσεις να μη θίγουν φέροντα στοιχεία του κτιρίου??

Έστω ότι σε κάποιο φέρον στοιχείο ανοίξω τρύπα θα πρέπει να εκδώσω κανονική άδεια?

3)Με την αλλαγή χρήσης χρειάζομαι 2 θέσεις  στάθμευσης επιπλέον ,θα πρέπει να εκδώσω κανονική άδεια ?

Ευχαριστώ

 

 

Καλημέρα, το τοπίο σχετικά με τις χρήσεις γης και το airbnb είναι θωλό νομίζω ακόμα. Σε 1η φάση κάνεις αίτηση στην Υδομ για τις χρήσεις γης και αν δεις ότι επιτρέπουν την κατοικία θεωρητικά είσαι οκ. Για τις νέες διελεύσεις, αν τεμκηριώσεις στην τεχνική περιγραφή ότι θα ληφθεί μέριμνα ώστε να μην θιχτεί ο φ.ο. τότε δεν υπάρχει θέμα. Το κτίριο ειναι πριν τον Ν.960/79 οπότε δεν νομίζω ότι έχεις υποχρέωση να ελέγξεις για θέσεις στάθμευσης. το πανοσήκωμα όμως πότε έχει γίνει;

Πάντως έχε υπόψη σου ότι οι εργασίες που περιγράφεις με την εεδμκ έχουν κόφτη στα 25 χιλ ευρώ. Όπως το περιγράφεις ο προϋπολογισμός σου είναι πολύ παραπάνω οπότε θα χρειαστείς να εκδώσεις άδεια δόμησης ούτως ή άλλως.

 

Edited by akis73
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, akis73 said:

Για τις νέες διελεύσεις αν τεμκηριώσεις στην τεχνική περιγραφή ότι θα ληφθεί μέριμνα ώστε να μην θιχτεί ο φ.ο. τότε δεν υπάρχει θέμα.

Ως προς αυτό ήθελα να ρωτήσω, ως τεκμηρίωση σε ποιό βαθμό απαιτείται; Πχ αν θέλουμε να κάνουμε μια οπή στην πλάκα για διέλευση αποχέτευσης, τι θα πρέπει κατατεθεί στον φάκελο; (πχ. μελέτη στατικότητας, μελέτη ενίσχυσης, κάποια προκατασκευασμένη κατασκευή ενίσχυσης, σχέδια, τεχνική περιγραφή, απλή αναφορά ανάληψης της ευθύνης ότι δεν δημιουργείται πρόβλημα, κλπ;)

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, tettris said:

Ως προς αυτό ήθελα να ρωτήσω, ως τεκμηρίωση σε ποιό βαθμό απαιτείται; Πχ αν θέλουμε να κάνουμε μια οπή στην πλάκα για διέλευση αποχέτευσης, τι θα πρέπει κατατεθεί στον φάκελο; (πχ. μελέτη στατικότητας, μελέτη ενίσχυσης, κάποια προκατασκευασμένη κατασκευή ενίσχυσης, σχέδια, τεχνική περιγραφή, απλή αναφορά ανάληψης της ευθύνης ότι δεν δημιουργείται πρόβλημα, κλπ;)

Αυτό είναι κάτι που επαφίεται στην κρίση του μηχανικού, για να περάσεις σωλήνες τις μισής και μίας ίντσας θεωρώ υπερβολικό να κάνεις μελέτη ενίσχυσης. Αν όμως χρειάζεται κάτι να ενισχυθεί τοπικά χρειάζεται να περιγραφεί πως θα γίνει, όπως σωστά περιγράφεις.

Edited by akis73
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, aspire said:

Καλημέρα

Θέλω να κάνω αλλαγή χρήσης από κατάστημα με (μισής επιφάνειας) πατάρι, νομίμως υφιστάμενο με άδεια προ 85, σε κατοικία. Το πατάρι δεν μέτρησε ως γνωστόν στη δόμηση και έχει ελέυθερο ύψος 2,20 μέτρα. Στην αλλαγή χρήσης πώς θα το χαρακτηρίσω αφού δεν έχει ύψος για κύριο χώρο? Θα συνεχίσει να θεωρείται βοηθητικός και στην κατοικία, και αν ναι, μ αυτό το δεδομένο, θα το μετρήσω στη δόμηση?

Να προσθέσω πως το πατάρι είναι ανοιχτό και θα συνεχίσει να είναι και στη χρήση κατοικίας

Ευχαριστώ!

Γειά σου, νομίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αν το πατάρι παραμείνει ως βοηθητικός χώρος της προκύπτουσας πλέον κατοικίας. Βέβαια στην πράξη οι 9/10 θα το χρησιμοποιήσουν άτυπα ως χώρο κατοικίας. Δες και τον  κανονισμό της οικοδομής αν επιτρέπει την αλλαγή χρήσης στα καταστήματα.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, akis73 said:

Βέβαια στην πράξη οι 9/10 θα το χρησιμοποιήσουν άτυπα ως χώρο κατοικίας

Συμφωνώ.. Το θέμα μου, δεδομένου ότι θα φαίνεται σαν βοηθ. χώρος, είναι αν θα πρέπει να μπει στη δόμηση, άρα και έκδοση οικοδομικής άδειας ή θα συνεχίσει να μη συμμετέχει στη δόμηση και θα χρειαστεί να κάνω απλή ενημέρωση?

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, aspire said:

Συμφωνώ.. Το θέμα μου, δεδομένου ότι θα φαίνεται σαν βοηθ. χώρος, είναι αν θα πρέπει να μπει στη δόμηση, άρα και έκδοση οικοδομικής άδειας ή θα συνεχίσει να μη συμμετέχει στη δόμηση και θα χρειαστεί να κάνω απλή ενημέρωση?

Αν πρόκειται για παλιά οικοδομή, το πιο πιθανό είναι να έχει εξαντληθεί ο ΣΔ οπότε πως ακριβώς θα βάλεις το πατάρι στην δόμηση;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, akis73 said:

Αν πρόκειται για παλιά οικοδομή, το πιο πιθανό είναι να έχει εξαντληθεί ο ΣΔ οπότε πως ακριβώς θα βάλεις το πατάρι στην δόμηση;

Δε διαφωνώ.. Η ερώτηση μου ήταν τέτοια για να καλυφθώ ακόμα και για την περίπτωση που υπάρχει δόμηση.

Η ουσία λοιπόν της ερώτησης είναι αλλαγή χρήσης καταστήματος με πατάρι ύψους 2,20μ, που δε μετράει στη δόμηση, σε κατοικία, όταν δεν έχω άλλη δόμηση. Γίνεται? Τι κάνω με το πατάρι? Μπορεί να γίνει η αλλαγή χρήσης και να συνεχίζει να μη μετράει στη δόμηση αφού έτσι κι αλλιώς έχει ύψος βοηθητικού χώρου? Και αν ναι, αφού δε θα αλλάζουν τα μεγέθη μπορώ να το κάνω με απλή ενημέρωση?

Ή δε μπορώ τυπικά να κάνω την αλλαγή έτσι απλά γιατί θα πρέπει να μετρήσει στη δόμηση έστω και σαν βοηθητικός, οπότε δεν προχωράει?

Edited by aspire
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.