Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαχωρισμός μονοκατοικίας σε δυο διαμερίσματα


Recommended Posts

Μου ειχε τύχει κ μενα μια "διασπαση" μονοκατοικίας σε 3 ΟΙ αλλά δεν προχώρησε, λόγω αυξημένου κόστους διευθέτησης.

Εμπλεκόντουσαν πολλά:

τοπογραφος, μηχανικός, αυθαίρετα, αδειες, θεσεις σταθμευσης, καυσιμο αεριο, συμβ/φος, πινακες χιλιοστων, συνδέσεις ΚΟ (δεδηε-ευαδαπ), πιστοποιητικά εγκαταστασης ηλ/γων, λογιστής, τροποποιητικές δηλώσεις κλπ και φυσικά ...του κόστους κατασκευής. Πρεπει να το δεις ως επενδυση με χρόνο απόσβεσης για να εχεις σφαιρική αποψη. Αν το κανεις σωστά! Αν το κάνεις μόνο για τη εφορία κ τα τεκμήρια που προκύπτουν μπορείς να παραβλέψεις πολλά βήματα μετην πιθανότητα ομως να σε "ματιάσουν"

 

Αν κρατήσεις το υφιστάμενο κλιμακοστάσιο ως ιδιοκτησία του ισογείου που φτάνει μέχρι το δώμα θα εχεις μία ...διωροφη μαιζονέτα με πλατύσκαλο ορόφου κ αποκλειστική χρήση ταράτσας; Αυτά τα τμ γιατί να ανήκουν στην ΟΙ και να τα χρεώνεται στους συντελεστες της αντικειμενικής αξίας, ενφια κλπ... Μιλαμε για κλιμακοστάσιο μονοκατοικίας αρα για καμιά 10ρια τμ/οροφο=>20 αχρηστα τμ που θα τα πληρώνει κανονικότατα!

Δεν βολευει να  κανεις κοινόχρηστο το κλιμακοστάσιο από το υπόγειο μεχρι το δώμα;

Δεν θα μπλέξεις και με τα αρχιτεκτονικά / στατικά με τήρηση πλαγίων αποστάσεων (Δ/δ) του νέου κλιμακοστασίου; θεμελιωση κλπ...

Μην εμφανιστεί κ ΚΕΝΑΚ στην μεση...

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει υπόγειο. Η σκάλα είναι ελεύθερη από κάτω και ο χώρος είναι χρηστικός για το ισόγειο. Είπα και παραπάνω οτι το κλιμακοστάσιο βρίσκεται στο κέντρο της κάτοψης. Δεν μπορώ να κόψω το ισόγειο στα δυο!!!

Πρόσβαση στο πλατύσκαλο για την ταράτσα θα έχει και ο όροφος, όχι μόνο το ισόγειο.

Τα υπόλοιπα θέματα, συντελεστής δόμησης, αυθαίρετα, αποστάσεις Δ, κτλ τα έχω εξετάσει και δεν υπάρχει θέμα.

 

Πίστεψε με το τεκμήριο είναι το πρόβλημα όχι ο ενφια. Μιλάμε για οικισμό, με μικρή αντικειμενική αξία (για την ώρα).

 

Δεν θέλω να το δω σαν επένδυση, γιατί δεν μπορώ. Ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να ανταποκριθεί. Να τον βοηθήσω, στα πλαίσια της νομιμότητας, να λύσει το πρόβλημά του θέλω.

Μιλάμε για ένα ζευγάρι, μεγάλης ηλικίας. Δεν είναι δυνατόν ούτε σε έξοδα να τους βάλω, πέραν των άκρως απαραίτητων. Αλλά ακόμα και να υπήρχε δυνατότητα, δεν θα τους άλλαζα το σπίτι. Αυτό ζουν τόσα χρόνια. Άσε που όταν περάσει στα χέρια των παιδιών τους, μπορεί να θέλουν ένα μεγάλο σπίτι, οπότε με τη δική μου πρόταση, μπορούν εύκολα να το επαναφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα έχει ο όροφος πρόσβαση στο κλιμακοστασιο αφού το κλιμακοστασιο θα είναι τμήμα της ΟΙ του ισογειου;;;

Link to comment
Share on other sites

Η σκάλα οδηγεί στον όροφο, ακριβώς μπροστά σε μια πόρτα που οδηγεί σε βεράντα και από τη βεράντα με εξωτερική σκάλα στην ταράτσα. Σε εκείνο το σημείο που φτάνει το κλιμακοστάσιο, θα αφεθεί ένα κομμάτι κοινόχρηστο, θα γίνουν δυο πόρτες μια προς τον υπόλοιπο όροφο και μια προς το κλιμακοστάσιο (περιμετρικά η τρύπα θα κλειστεί) και έτσι θα έχουν και οι δυο πρόσβαση σε κοινόχρηστη βεράντα και από εκεί στην ταράτσα.

Link to comment
Share on other sites

Η αποφασιστικοτητα σου δεν αφήνει περιθώρια συζήτησης, οποτε καλά τελείωματα. Θεωρώ ότι θα πληρώσουν πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Η υλοποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων πως ελέγχεται?

Δεν υπάρχει έλεγχος μηχανολογικων σε κατοικίες, μόνο θέση διαστάσεις ανοίγματα λεβητοστασιου σε νέες κατασκευές ή προσθήκες.

Δες φεκ περι ελεγχων δόμησης

Link to comment
Share on other sites

Η αποφασιστικοτητα σου δεν αφήνει περιθώρια συζήτησης, οποτε καλά τελείωματα. Θεωρώ ότι θα πληρώσουν πολλά.

  Δεν καταλαβαίνω με τι εκνευρίστηκες (εκτός αν κάνω λάθος, αλλά έτσι μου φάνηκε). Προσπαθώ να απαντήσω στις προτάσεις σας περί αρχιτεκτονικής λύσης (την οποία σε τελική ανάλυση δεν ζήτησα, αλλά αντιλαμβάνομαι οτι το κάνετε από καλή πρόθεση, οπότε πάσο). Την εικόνα του κτηρίου την έχω έγω και υπολογίζω τη βέλτιστη διαρρυθμίση. Ναι οκ, κάθε συμβουλή δεκτή, αλλά αυτά που προτείνεις δεν είναι εφικτά, και απλά στο εξηγώ.

 

Πρόκειται για ένα μεγάλο σπίτι, περί τα 240τ.μ.

Θα προκύψει ισόγειο περί τα 140 και όροφος 100. Το να χρεωθεί το ισόγειο  και άλλα 10 λόγο της σκάλας, δεν είναι τόσο θέμα. Δημιουργούνται δυο κατοικίες που ήδη έχουν τους χώρους που χρειάζονται και πραγματικά θα μπορούσαν να λειτουργήσουν ανεξάρτητα.

 

Το εισόδημα του ζευγαριού είναι μια σύνταξη, καλή αλλά μια. Τα τεκμήρια ξεπερνούν τις 30.000€ και το εισόδημα υπολείπεται κατά πολύ. Το σπίτι μονό του είναι κάπου στις 23000. Βάλε και ένα αυτοκίνητο 20αετίαςμεν 1800κυβικά δε. Βάλε και ένα δάνειο μικρό που έχουν, βάλε και το γεγονός οτι ζουν και αναπνέουν.... Καταλαβαίνεις τώρα γιατί πρέπει να μειωθεί οπωσδήποτε το τεκμήριο αυτού του σπιτιου? Δεν γίνεται να πληρώνουν με χρήματα που δεν έχουν ένα σπίτι που επέλεξαν να φτιάξουν σε μια άλλη οικονομική πραγματικότητα.

 

 

Από εκεί και πέρα, γύρω από τα διαδικαστικά επίσης κάθε συμβουλή δεκτή.

 

Ευχαριστώ πολύ και αυτούς που απάντησαν στο ερώτημά μου.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα τον λογιστή τους το  εξής :

Με την άδεια διαχωρισμού και μόνο , το περνάει σαν 2 διαμερίσματα ?

Υπάρχει και η λύση του 4178. Οτι ήδη έχει γίνει ο διαχωρισμός (χωρίς όμως εξωτερική σκάλα) . 500Ε πρόστιμο και άμεση ρευματοδότηση.

 

Σε ότι αφορά το θέμα ΔΕΗ και μόνο , σε παρόμοια περίπτωση εγώ πήρα 2ο ρολόι χωρίς τίποτα από τα παραπάνω. Ούτε άδεια , ούτε 4178.

 

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

  Δεν καταλαβαίνω με τι εκνευρίστηκες (εκτός αν κάνω λάθος, αλλά έτσι μου φάνηκε).

οχι, οχι! καμια σχεση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

ξερω οτι εληξε το παραπανω θεμα εδω και καιρο αλλα θα ήθελα και την δικη σας γνωμη πανω στο θεμα μου.

2 ιδιοκτητες μετα απο γονικη παροχη απεκτησαν με πληρη κυριοτητα αλλά κοινα , αδιαιρετα και κατ'ίσομοιρια ενα διαιρετο τμημα κληροτεμαχιου και μεσα σε αυτο μια διωροφη οικοδομη με 2 διαμερισματα στο ισογειο και αλλα 2 στον οροφο. Υποψιν οτι το κτισμα ηταν αμιγως αυθαιρετο οποτε πριν την γονικη παροχη τακτοποιηθηκε με τον 4178 και υπαρχει βεβαιωση περαιωσης.

Οι ιδιοκτητες θελουν να προχωρησουν σε διαχωρισμο των 2 εκ των 4αρων διαμ, οποτε ο συνολικος τους αριθμος να επελθει σε 6 διαμερισματα, με απωτερο σκοπο την ενοικιαση τους σαν επιπλωμενα δωματια. Η πολεοδομια που υπαγεται το κτιριο δεχεται την εγκυκλιο του 5232/2192 σχετικα με τον διαχωρισμο ΟΙ χωρίς αλλαγη χρήσης, και ουτως η αλλως δεν θα μπορουσα να βγαλω αδεια δομησης σε τακτοποιημενο. Το κωλυμα είναι οτι δεν υπαρχει καποια υφισταμενη συσταση ΟΙ.

ΕΡΩΤΗΜΑ: πρεπει πρώτα να γίνει συσταση ΟΙ για τους δυο ιδιοκτητες, (ισως και διανομη εξαρχης), για να ειμαι και νομικα καλυμμενος, οτι δηλαδη βγαζω αδεια σε υφισταμενες ΟΙ, μετα τα βγαλω την Ε.Ε.Μ.Κ. με σκοπο τον διαχωρισμο,  και μετα να γινει τροποποίηση της συστασης ΟΙ συμφωνα με τα νεα σχεδια απο τον συμβολαιογραφο?? ή υπαρχει καποια αλλη λυση?

υποψιν οτι: δυο πολεοδομιες, και δυο συμβολαιογραφοι, μου ειπαν να ακολουθησω την παραπανω διαδικασια.

πιο πολυ θελω να ξερω αν μπορεις να διαχωρισεις μια ιδιοκτησια το οποιο ανηκει εξ'αδιεραιτου σε 2 ιδιοκτητες, και αν θεωρειται την παραπανω διαδικασια ορθη

σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.