Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Ρυθμίσεις του Ν.Δ. 1024/1971 και Ν. 3741/1929


Recommended Posts

 

Δυο ξαδέλφια έχουν αγοράσει εξ αδιαιρέτου 50/50 ενα αγροτεμάχιο 4000. Συμφώνησαν μεταξύ του πιο έχει καθεπλευρα του οικοπέδου. Ο πελάτης στην δικού του πλευρά έκανε αυθαίρετο κέντρο διασκέδασης. Ο ξαδελφος του δεν έχει στην δίκη του πλευρά τίποτα κτισμένο. Τώρα ο πελατης μου θέλει να τακτοποιήσει το ακίνητο του και να μοιράσει το αγροτεμάχιο, ώστε καθένας να πάρει 2000τμ και να μπορει να μεταβιβάσει στα παιδιά.

Δεν ξέρω τι άλλο χρειάζεσαι;

 

Υγ. Στην περίπτωση 1.

 

Ο έτερος ιδιοκτήτης δεν έχει κτίσει. Ο πελάτης μου έχει άδεια για 100τμ από τα 200 της εκτός σχεδίου, που αντιστοιχούν στην κατοικία. Αλλά το υπόγειο δεν το κατασκεύασε στη σωστή στάθμη (το έκανε ισόγειο). Αν ο πελετης μου λοιπόν από 100 της άδειας και 50 του υπογείου έχει σύνολο 150τμ, στον συνδιοκτητη μένουν αν θέλει να οικοδομήσει κάποια στιγμή 50τμ;

 

 

Συγνώμη ακόμα μια φορά αλλά έχω μπερδευτεί πολύ με τόσους νόμους που αλλάξαμε!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυο ξαδέλφια έχουν αγοράσει εξ αδιαιρέτου 50/50 ενα αγροτεμάχιο 4000. Συμφώνησαν μεταξύ του πιο έχει καθεπλευρα του οικοπέδου. Ο πελάτης στην δικού του πλευρά έκανε αυθαίρετο κέντρο διασκέδασης. Ο ξαδελφος του δεν έχει στην δίκη του πλευρά τίποτα κτισμένο. Τώρα ο πελατης μου θέλει να τακτοποιήσει το ακίνητο του και να μοιράσει το αγροτεμάχιο, ώστε καθένας να πάρει 2000τμ και να μπορει να μεταβιβάσει στα παιδιά.

Δεν ξέρω τι άλλο χρειάζεσαι;

 

Ο πρωτος, δεν μπορει να τακτοποιήσει  απο μονος του.....ουτε πριν μπορουσε

Ουτε να μοιρασουν μπορουν, αφου -ακομα  και εάν  μπορουσαν- θα ειχαν δυο γηπεδα μη αρτια και μη οικοδομησιμα.

Ουτε συσταση καθετης μπορουν να κανουν  αφου το κεντρο διασκεδασης εχει υπερκαλυψει τον σδ...

 

Υγ. Στην περίπτωση 1.

 

Ο έτερος ιδιοκτήτης δεν έχει κτίσει. Ο πελάτης μου έχει άδεια για 100τμ από τα 200 της εκτός σχεδίου, που αντιστοιχούν στην κατοικία. Αλλά το υπόγειο δεν το κατασκεύασε στη σωστή στάθμη (το έκανε ισόγειο). Αν ο πελετης μου λοιπόν από 100 της άδειας και 50 του υπογείου έχει σύνολο 150τμ, στον συνδιοκτητη μένουν αν θέλει να οικοδομήσει κάποια στιγμή 50τμ;

 

αν δεν εχει χτισει ο αλλος,

κατα μιαν αποψη...δεν εχει εφαρμογη του 98 περι συστασης καθετης.

 

κατα την -πιο σωστη- μπορει να συσταθει καθετη υπο τον ορο οτι η β' οικοδομη θα χτισει μονον τα υπολοιπομενα τμ.

υπο τους ορους του αρθρου 6 του Δ 270/85, ως προς τις αποστασεις μεταξυ των κτιριων

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι με μια απορία που δημιουργήθηκε διαβάζοντας ξανά και ξανά τα ποσό μας @dimitrisGM. Και στις δυο περιπτώσεις (1,3) έχω αγροτεμάχιο 4000 τμ. Γιατί στην 1η περίπτωση μπορώ να κάνω κάθετη και να μοιράσω και στην 3η αναφαίρεσαι στο ότι θα δημιουργηθούν μη άρτια και μη οικοδομήσιμα τμήματα;; Και στις δυο περιπτώσεις μη άρτια θα είναι;;; Η διαφορά είναι ότι στην 1 η περιπ. Έχω υπόλοιπο ΣΔ ενώ στην 3η περπ. Έχω ΥΔ!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με τα ερωτήματά  σου

 

η 1η περιπτωση αφορα σε "συσταση καθετης"

 

η 3η  σε "κατατμηση"

 

αρα προκειται για διαφορετικες υποθεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

 

Εχω μια περίπτωση σε εκτός σχεδίου γήπεδο, όπου κατασκευάστηκαν 2 ισόγειες οικοδομές με υπόγειο με χρήση καταστημάτων. Οι ιδιοκτήτες είναι 4, με ποσοστό 1/4 ο καθένας εξ’ αδιαιρέτου. Δεν έχει γίνει σύσταση διηρημένης ιδιοκτησίας ποτέ, παρά μόνο μια άτυπη διανομή.

 

Η χρήση άλλαξε από καταστήματα σε διαμερίσματα και τα υπόγεια έγιναν χώροι κύριας χρήσης. Τους πρότεινα να ενταχθούν στον 4495 κι αφού πληρώσουν το 30% να προχωρήσουν σε συμβολαιογραφικές πράξεις σύστασης διηρημένων ιδιοκτησιών (κάθετο και οριζοντίους).

 

Όταν έμαθαν το μέγεθος του προστίμου οι 3 ιδιοκτήτες αποφάσισαν να μην προχωρήσουν, τουλάχιστον για τώρα. Ο 4ος ιδοκτήτης όμως θέλει πάση θυσία να τελειώσει τη διαδικασία - πως όμως?

Να σημειωθεί πως οι  υπόλοιποι ιδιοκτήτες συναινούν.

 

Έχετε κάποια πρόταση που θα βοηθούσε?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

gkonstan@,

Καλή Χρονιά,

Αν ήταν σύμφωνοι >65%  θα ίσχυε το αρ.98.2 ....

Αν δεν προχωρούν όμως οι 3 ιδιοκτήτες,  αλλά απλά συναινούν, τότε ας κάνει ο επισπεύδων την τακτοποίηση για ΟΛΟΥΣ με την συναίνεση τους και το πρόστιμο το κανονίζουν αυτοί μεταξύ τους.....

ή τους το κάνει δώρο αυτός που "καίγεται"  :mrgreen:

 

 

Υ.Γ και για  να "καίγεται" , μάλλον θα θέλει να πουλήσει μόνο το "δικό του" βέβαια, το οποίο πρέπει να το "ξεμαλλιάσει " πρώτα από το εξ΄αδιαιρέτου με σύσταση που θα πρέπει πάλι να φορτωθεί ο ίδιος οικονομικά.....

(και για πιό ψαγμένες λεπτομέρειες από τον Δημήτρη..... :smile: )

 

EDIT:  σαν "second thought" σκέφτηκα ότι αν μπορεί να αποδείξει (έχει είπες κάποια άτυπη διανομή) την χρησικτησία του χώρου του,  τότε βλέπεις και την δυνατότητα άσκησης αγωγής χρησικτησίας με προοπτική την ανεξαρτητοποίηση της δήλωσης των δικών του αυθαιρέτων από τους άλλους....

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

δες ξανα την παρ. 4...

μιλαει για συγκυριους όπου εχε γινει συσταση...

Σε σενα ειναι δυο απο 50%...εχτισαν απο ενα  "σπιτακι" αλλά,

θα επρεπε να εχουν κανει συσταση ΟΙ και διανομη

ως προς το τι ανηκει στον καθε εναν...

 

ξαναδες τα χαρτια τους..

πώς ειναι το ιδιοκτησιακο

μετα

τα λεμε

Καλησπέρα, 

Δεν έχουν κάνει σύσταση, ούτε διανομή. Ο κάθε ένας από τους δύο έβγαλε Οικοδομική Αδεια στο όνομά του για το σπιτάκι του και βέβαια έκανε και την αυθαιρεσία του σε αυτό. Αλλα δεν θέλουν να μπουν σε δήλωση μαζι.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

με το 98 παρ. 1

μπορουν να συστησουν καθετη

αφου πρωτα τακτοποιησουν

 

τωρα,

αν ο "ενας" ..πεισμωσε...

αν κανει...  νάζια...

κι αν δεν θελει..με γεια του  με χαρα του

 

αυτος χανει :mrgreen: :mrgreen:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Εχω προβληματιστεί πολύ με αυτό το θέμα, γιατί με τον 4178 μπορούσες με συμβολαιογραφικο προσύμφωνο συστασης, να ενταχθείς στο νόμο χωρίς το συνιδιοκήτη. Τώρα στο νέο νόμο δεν αναφέρεται κάπου κάτι σχετικό ξεκάθαρα. Φαίνεται ότι θα πρέπει να μπουν μαζί σαν μια δήλωση και μετά να κάνουν κάθετη

Edited by semi.mos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.