Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Ρυθμίσεις του Ν.Δ. 1024/1971 και Ν. 3741/1929


Recommended Posts

 

Καλημέρα,

Υπάρχει μία κατοικία και 4 αποθήκες.. 8 συνιδικτήτες προέκυψαν γιατί δεν ασχολήθηκε κανείς μέχρι στιγμής με τα κληρονομική. Το οικόπεδο έχει παραχωρηθεί από την Δ/νση Γεωργίας το 1968 και μέχρι σήμερα δεν έχει κάνει κανείς αποδοχή κληρονομιάς εκτός από τον πελάτη μου και τη θεία του (κόρη του αρχικού ιδιοκτήτη) οι οποίοι πολύ πρόσφατα έκαναν. Ο αρχικός ιδιοκτήτης είχε 4 παιδιά, εκ των οποίων πέθαναν τα 2 που έχουν από 2 τέκνα και μαζί με τους συζύγους τους προκύπτουν 8 κληρονόμοι.Όλα αυτα τα χρόνια το οικόπεδο χρησιμοποιείται από τον πατέρα του πελάτη μου που πρόσφατα πέθανε και όλες οι άδειες (από το1968 μέχρι το 1979) εκδόθηκαν από αυτόν.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τωρα, να μην μιλησουμε για "χρησικτησια"  μεταξυ κοινωνων - κληρονομων...και ανοιξουμε πληγές...

[μπορει ομως με  τα λογια να το ειχε αφησει στους δυο...γι αυτο δεν αναμιχθηκαν οι αλλοι...]

 

κατα τα λοιπα

μπορειτε να πατε με το 98 παρ. 4,

αφου πρωτα συννενοηθειτε με τον συμβ/φο σας για την "μεταγραφη σιωπηρας αποδοχης"

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

(από μεταφορά. Pavlos33)

Καλησπέρα σας,

Για την τακτοποίηση ενός κτίσματος στην Χαλκιδική, εκτός σχεδίου αλλά εντός ΖΟΕ διαπιστώθηκε ότι αποτελεί τμήμα ενός γηπέδου 10στρ. το οποίο στην πραγματικότητα έχει χωριστεί παράνομα σε μικρότερα γήπεδα δημιουργώντας και κοινόχρηστους οδούς, σαν να έχει γίνει πολεοδόμηση. Στο τοπογραφικό διάγραμμα παρουσιάζοντας το συνολικό γήπεδο με τις μεταβολές που έχουν γίνει, περιφράξεις, δρόμους, σπίτια κτλ, επηρεάζεται κάπου η αρτιότητα ή πρέπει να αναφερθεί κάτι επιπλέον στην δήλωση και αν υπάρχει κάτι να προσέξω, καθώς δεν επιτρέπεται να ανοίγονται κοινόχρηστοι χώροι με ιδιωτική πρωτοβουλία?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

η ΖΟΕ εχει  παντοτε κατωτατο όριο κατατμησης.

Απαγορευεται να  μεταγραφεται καμμιά τετοια "κατατμηση" και εχουν ευθυνες και ο συμβ/φος και ο  υποθηκοφυλακας κλπ. εμπλεκομενοι.

Πότε εγινε το συμβολαιο "κατατμησης"

 

Κατεβασε εδω το συμβολαιο [σβηνοντας τα ονοματα]

 

 

Link to comment
Share on other sites

............... Σαν την Χαλκιδική πουθενά αλλού.!!!!!

Ευτυχώς όμως που η Θάλασσα της είναι όντως καλή!!!!!!

Παράγει και καλό Extra virgin Ελαιόλαδο !!!!!!!!!!!!!!!!!! καλές ελιές και καλά συμβόλαια. Τα πάντα όλα!!! (Δεν μπορεί να μου πουν κάτι για την Χαλκιδική και εγώ να μη το ....πιστέψω!!)!

 

....Και σημεία  αλλά ... και τέρατα. 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το διευκρίνισα σωστά, δεν έχει γίνει συμβολαιογραφικά κατάτμηση απλά ο διαχωρισμός έγινε στο έδαφος με συμβόλαια που αναφέρουν ότι οι ιδιοκτήτες έχουν εξ αδιαιρέτου ποσοστό.

Link to comment
Share on other sites

τωρα  το λες σωστά...

 αρα σε ενα γηπεδο εχεις εξ αδιαιρετου  συνιδιοκτητες..

τί "ζωγραφισαν" σε καποιο τοπογραφικο δεν σε ενδιαφερει...

Αρα τακτοποιεις -αν τακτοποιείς- με το 98 παρ. 1

 

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μου εμένα είναι στο τοπογραφικό που θα συντάξω δείχνοντας ότι μέσα στο γήπεδο που θα αναλύω υπάρχουν παράνομοι κοινόχρηστοι οδοί και συρματοπλέγματα που διαχωρίζουν τις ιδιοκτησίες ενώ είναι εξ αδιαίρετου, εάν υπάρχει κάποιο νομικό πρόβλημα δηλώνοντας για την αρτιότητα και αν θα πρέπει να κάνω κάποια αναφορά για την μη ορθότητα διάνοιξης οδών με ιδιωτική πρωτοβουλία

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό είναι πρόβλημα απλά εγώ έχω αναλάβει να κάνω μόνο το τοπογραφικό και άλλος συνάδελφος την τακτοποίηση οπότε οι απορίες μου είναι σχετικά με αυτό

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.