Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 112 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές εντός στάσιμων οικισμών


Recommended Posts

9 minutes ago, smartos11 said:

Σε περίπτωση που αυθαίρετες κατασκευές σε στάσιμο οικισμό υπάγονται στην Κατηγορία 5, πχ εντός πρασιάς, ισχύουν τα 30 χρόνια ή οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση κατά το άρθρ. 112;

Εξαιρούνται οριστικά από την κατεδάφιση .

Απορία μου επειδή δεν διευκρινίζεται σαφώς . Στους στάσιμους πως κάνουμε υπαγωγή όταν πλέον το σύστημα δεν  δέχεται κατηγορία 5 ? Δοκίμασες με κατηγορία5 και στάσιμο και το δέχεται ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 467
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

6 λεπτά πριν, venezia said:

Εξαιρούνται οριστικά από την κατεδάφιση .

Απορία μου επειδή δεν διευκρινίζεται σαφώς . Στους στάσιμους πως κάνουμε υπαγωγή όταν πλέον το σύστημα δεν  δέχεται κατηγορία 5 ? Δοκίμασες με κατηγορία5 και στάσιμο και το δέχεται ?

Δεν δέχεται. Βέβαια η περίπτωσή μου εμπίπτει στις εξαιρέσεις (περιοχή έκτακτης ανάγκης οπότε μπαίνει). Το θέμα είναι πως η δήλωση λέει για 30 χρόνια και δεν λέει πουθενά για οριστική εξαίρεση.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου. Οπότε επισύναψη με τη δήλωση και απόσπασμα του νόμου για να εξηγηθεί η προχειρότητα της "πλατφόρμας" του ΤΕΕ...😁

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ΑΥΘΕΡΕΤΕΣ ΑΠΟΘΗΚΕΣ ΕΝΤΟΣ ΣΤΑΣΙΜΟΥ ΟΙΚΙΣΜΟΥ ΠΡΟ ΤΟΥ 1977 (Ν.720/1977)

 

Καλημέρα σας.

"Σύμφωνα με τον Ν. 720/1977 (ΦΕΚ Α΄297/6.10.1977) άρθρο 3, παρ. 1 απαλλάσσονται από κατεδάφιση οι αυθαίρετες κατασκευές εντός οικισμών προϋφιστάμενων του έτους 1923 και της περιφέρειας αυτών, οι όποιοι οικισμοί προσδιορίζονται από απόφαση του αρμόδιου Νομάρχη." 

Η ερώτηση που θέλω να κάνω ως προς το παραπάνω σημείο είναι αν το άρθρο αυτο αφορά βοηθητικούς χώρους καθώς αναφέρεται σε κατασκευές. Συγκεκριμένα έχω ένα οικόπεδο εντός στάσιμου οικισμού με κατασκευές προ του 1977 μία ισόγεια αποθήκη και 2 δεξαμενές ύδατος. 

Μπορώ να βασιστώ στο ανωτέρω άρθρο και να τις θεωρήσω νομίμως υφιστάμενες και να μην προβώ σε τακτοποίηση;

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, ΕΥΤΥΧΙΑ_ said:

Μπορώ να βασιστώ στο ανωτέρω άρθρο και να τις θεωρήσω νομίμως υφιστάμενες και να μην προβώ σε τακτοποίηση;

Δεν μπορείς . Η νομοθεσία που επικαλείσαι αναφέρεται σε κατασκευές  προ του 1923 και όχι σε στάσιμους . Αν ο οικισμός σου είναι στάσιμος και οι κατασκευές όπως αναφέρεις είναι προ του 1977 , ακολουθείς τις διατάξεις του  άρθρου 112  με τα ανάλογα πρόστιμα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα. Μια βοήθεια σας παρακαλώ 

-Ισόγεια κατοικία (προ του 55) με παραχωρητήριο στο οποίο περιγράφεται  οικία 34τ.μ.

-Δικαστική απόφαση του 2011 στην οποία αναφέρεται  δημόσια διαθήκη του 1980 για ισόγεια κατοικία 67τ.μ.

Μετά από αυτοψία διαπιστώθηκε κατοικία προ του 55  37τ.μ και σοφίτα με μέγιστο ύψος 1,85 (καθαρό εσωτερικά) λειτουργικά συνδεδεμένο με τον ισόγειο χώρο (θεωρώ ότι στα 67 τ.μ περιέλαβε κ αυτήν ) Ο επόμενος ιδιοκτήτης έκανε μια προσθήκη κατ' επέκταση 31τ.μ.(το 1993) και μια ισόγεια αποθήκη(το 2003) (με επικλινής στέγη 2,05μ από τη μία και 2,60μ από την άλλη).

Ο οικισμός σύμφωνα με την απόφαση 292/1983 περιλαμβάνεται στους στάσιμους οικισμούς. Διαβάζοντας το άρθρο 112 θεωρώ ότι μπορώ να υπαχθώ. Πως το αντιμετωπίζω; 

-λόγω προ του 55 ,έχω άδεια

-η σοφίτα (που προφανώς έγινε μεταγενέστερα ) ,αλλά και πριν το 1983, εξαιρείται στη δήλωση 

- δηλώνω την επέκταση (Υ.Δ + Υ.Κ )

-αποθήκη μπορεί να δηλωθεί κατηγ 3;

χρειάζομαι στατική επάρκεια για την επέκταση (>25τ.μ.); δεδομένου ότι στα δικαιολογητικά του άρθρου 112 δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο

Μου ξεφεύγει κάτι;   

Edited by efoula
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, efoula said:

 Πως το αντιμετωπίζω; 

-λόγω προ του 55 ,έχω άδεια   : ΝΑΙ

-η σοφίτα (που προφανώς έγινε μεταγενέστερα ) ,αλλά και πριν το 1983, εξαιρείται στη δήλωση : ΝΑΙ εφόσον είναι προ ΄83 ( απαλάσσεται βάσει

- δηλώνω την επέκταση (Υ.Δ + Υ.Κ ) : ΝΑΙ

-αποθήκη μπορεί να δηλωθεί κατηγ 3; ΟΧΙ

χρειάζομαι στατική επάρκεια για την επέκταση (>25τ.μ.); δεδομένου ότι στα δικαιολογητικά του άρθρου 112 δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο.  ΟΧΙ . δεν απαιτείται σύμφωνα με το νόμο.

Πάντως σε σχετική ερώτηση μου στο ΤΕΕ ότι το άρθρο δεν προβλέπει ΜΣΕ για στάσιμους , η απάντηση ήταν είναι ευθύνη του Μηχανικού για την υποβολή μελέτης !!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν σε αφήνει το σύστημα να έχεις κατηγορία 3 με στάσιμο . Αν εμπίπτεις στο : γιβ ( αποθήκη μέγιστης επιφάνειας δεκαπέντε (15) τ.μ. και μέσου ύψους έως δυόμισι (2,50) μέτρα) , δοκίμασε στη δήλωση αν το αποδέχεται .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.