Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε υπόγειες στάθμες


Recommended Posts

καλησπέρα σε οικοδομή εκτός σχεδίου, σε υπόγεια στάθμη εντός περιγράμματος ισογείου, χωρίς να προβλέπεται στην άδεια, έχει κατασκευαστεί χώρος λεβητοστασίου. Το υπολογίζω σαν ΥΔ βοηθητικών χώρων και χωρίς ΥΚ αφού είναι εντός περιγράμματος ισογείου?

levitas.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα έχω μια οριζόντια ιδιοκτησία 3ου ορόφου στην Αθήνα με άδεια του 1969 και περιέχει και μια αποθήκη στο δεύτερο υπόγειο της πολυκατοικίας που είναι παρακολούθημα της οριζόντιας ιδιοκτησίας, κάτοψη δευτέρου υπογείου δεν υπάρχει στην άδεια (είναι αυθαίρετη η αποθήκη) ενώ στη σύσταση αναφέρεται με διαστάσεις 3,60Χ4,00 ενώ στην πραγματικότητα έχει διαστάσεις 2,60Χ4,00.

Υπάρχει τρόπος να εκδοθεί ηλεκτρονική ταυτότητα ;

Μήπως μπορούμε να αφαιρέσουμε την αποθήκη και να γίνει κοινόχρηστος χώρος για να εκδοθεί η ηλεκτρονική ταυτότητα ;

Ευχαριστώ εκ΄τον προτέρων

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, panosges said:

....

Μήπως μπορούμε να αφαιρέσουμε την αποθήκη και να γίνει κοινόχρηστος χώρος για να εκδοθεί η ηλεκτρονική ταυτότητα ;

...

Αν την αφαιρέσεις από τους τίτλους που την αναγράφουν ώς παράρτημα και να την κάνουν κοινόχρηστο χώρο ναι....

αν όχι πάει παρέα με το Διαμέρισμα.

 

Κάνε υπαγωγή σε 4495, φτιάξε τις τελικές κατόψεις και μετά ΗΤΚ

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω την κάτοψη των αποθηκών μπορώ να βάλω διαστάσεις μόνο για την δικιά μου αποθήκη και για τις υπόλοιπες να δείξω μόνο το περίγραμμα γιατί είναι πολύ δύσκολο να βρώ τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες των αποθηκών , θα χρειαστεί βέβαια μονομερή τροποποίηση με την διπλανή αποθήκη που έχει πάρει ένα μέτρο από την δικιά μου

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, panosges said:

Για να κάνω την κάτοψη των αποθηκών μπορώ να βάλω διαστάσεις μόνο για την δικιά μου αποθήκη...

την δικιά σου μόνο και την θέση που βρίσκεται.

και το περίγραμμα του υπογείου.

Τα τροποποίησης συμβολαίων ας τα λύσουν με τους συμβολαιογράφους.... Εσύ λύνεις το πολεοδομικό ζήτημα και την ορθή αποτύπωση της υφιστάμενης κατάστασης της δικής σου ιδιοκτησίας.

Αν σε πληρώσουν να τα αποτυπώσεις όλα αλλάζει ..... αλλά δεν

Οι Μηχανικοί δεν είμαστε δια πάσαν νόσον κλπ κλπ.....

 

Υ.Γ.

αφού θα κάνεις υπαγωγή τσέκαρε και με προσοχή το Διαμέρισμα νω πρέπει να του κάνεις ορθή αποτύπωση υφιστάμενης κατάστασης.

Πάνε πακέτο μαζί ...... μια υπαγωγή

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, panosges said:

Καλησπέρα έχω μια οριζόντια ιδιοκτησία 3ου ορόφου στην Αθήνα με άδεια του 1969 και περιέχει και μια αποθήκη στο δεύτερο υπόγειο της πολυκατοικίας που είναι παρακολούθημα της οριζόντιας ιδιοκτησίας, κάτοψη δευτέρου υπογείου δεν υπάρχει στην άδεια (είναι αυθαίρετη η αποθήκη) ενώ στη σύσταση αναφέρεται με διαστάσεις 3,60Χ4,00 ενώ στην πραγματικότητα έχει διαστάσεις 2,60Χ4,00.

Υπάρχει τρόπος να εκδοθεί ηλεκτρονική ταυτότητα ;

Μήπως μπορούμε να αφαιρέσουμε την αποθήκη και να γίνει κοινόχρηστος χώρος για να εκδοθεί η ηλεκτρονική ταυτότητα ;

Ευχαριστώ εκ΄τον προτέρων

Το ερώτημα είναι σχετικό με αυτό που έκανες εδώ;

 

Link to comment
Share on other sites

Πως θα μπεί στην υπαγωγή μου αφού η οριζόντια ιδιοκτησία  είναι στην άδεια ενώ το παρακολούθημα (αποθήκη) είναι αυθαίρετο (εκτός αδείας) ;

Ευχαριστώ

Edited by panosges
Link to comment
Share on other sites

54 λεπτά πριν, panosges said:

Πως θα μπεί στην υπαγωγή μου αφού η οριζόντια ιδιοκτησία  είναι στην άδεια ...

Δεν κατάλαβα τι ρωτάς !!!

το όλο κτήριο έχει Οικοδομική Άδεια οκ?

Άρα κάνεις υπαγωγή Διαμέρισμα με την αποθήκη του.

Αναγράφεις την Οικοδομική Άδεια του κτηρίου

Φύλλο καταγραφής (αν χρειαστεί) για το Διαμέρισμα βάζεις επιφάνειες που έχουν ενδεχόμενα υπέρβαση από τα σχέδια της Άδειας κλπ

Φύλλο καταγραφής για την αποθήκη βάζεις όλη την επιφάνεια ως υπέρβαση όλη της Οικοδομικής Άδειας.

Πρόστιμα

μπλά μπλά σχετικό στην ΤΕ και τέλος

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, Didonis said:

Δεν κατάλαβα τι ρωτάς !!!

το όλο κτήριο έχει Οικοδομική Άδεια οκ?

Άρα κάνεις υπαγωγή Διαμέρισμα με την αποθήκη του.

Αναγράφεις την Οικοδομική Άδεια του κτηρίου

Φύλλο καταγραφής (αν χρειαστεί) για το Διαμέρισμα βάζεις επιφάνειες που έχουν ενδεχόμενα υπέρβαση από τα σχέδια της Άδειας κλπ

Φύλλο καταγραφής για την αποθήκη βάζεις όλη την επιφάνεια ως υπέρβαση όλη της Οικοδομικής Άδειας.

Πρόστιμα

μπλά μπλά σχετικό στην ΤΕ και τέλος

Η αποθήκη δεν είναι μέσα στην άδεια είναι αυθαίρετη , στην καρτέλα όμως την άδεια πρέπει να την γράψω ;

Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, panosges said:

...στην καρτέλα όμως την άδεια πρέπει να την γράψω ;

και βέβαια...

είναι καθ υπέρβαση της Οικοδομικής Άδειας του Κτιρίου

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.