Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν. 4495/17] Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα και καλή χρονιά!

Θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής θέμα: Τμήμα διώροφης κατοικίας με υπόγειο, εκτός σχεδίου, κτίστηκε εντός της απόστασης Δ=15μ από τα όρια του αγροτεμαχίου, χωρίς αυθαίρετες προσθήκες. Το τμήμα εντός Δ δηλώνεται με ΥΔ και παραβίαση πλ. αποστάσεων, χωρίς ΥΚ διότι δεν έχει εξαντληθεί. Στην πραγματικότητα, ΥΔ δεν υπάρχει αφού τηρήθηκε η κάτοψη της άδειας. Η παράβαση είναι κατηγορία 4; Ή εφόσον το εμβαδόν του τμήματος εντός Δ είναι >40% της επιτρεπόμενης δόμησης είναι κατηγορία 5; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 850
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα γράψω πως θα το αντιμετώπιζα , χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι και το σωστό.

Καταλαβαίνω από την περιγραφή σου ότι το περίγραμμα της ΟΑ δεν έχει αλλάξει. Οπότε:

Για την μετακίνηση του νόμιμου τμήματος που μετακινήθηκε σε άλλη θέση, θα χρέωνα μία παράβαση Κ3.

Για την παράβαση του πλαγίου ορίου υπάρχει συστημικό πρόβλημα και για να δηλωθεί αυτή θα πρέπει να βάλει κάποιος υποχρεωτικά τμ στο κουτάκι της ΥΔ , χωρίς όμως η ΥΔ να υπάρχει στην πραγματικότητα.

Στην δικιά σου περίπτωση μάλιστα αυτή η ΥΔ έχει τέτοια τιμή , ώστε να σε "πετάει" και στην Κ5 (>40%).

Αυτά τα παραπάνω θα έγραφα στην τεχνική έκθεση και θα το έβαζα Κ4.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση Karanus. Είναι όπως ακριβώς τα λες.. Λέω να το "παίξω" κατ. 4 και ότι γίνει. Υπέρβαση κάλυψης θα έβαζες;

 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Architekton Poulis Palivou said:

χωρίς ΥΚ διότι δεν έχει εξαντληθεί.

δεν συμφωνώ, αφού είσαι εντός Δ

19 ώρες πριν, Architekton Poulis Palivou said:

ΥΔ δεν υπάρχει

ομοίως!

ΥΔ+ΥΚ+Δ κ έλεγχος κατηγορίας κανονικά κ η Παναγιά η Αυθαιρετούσα μαζί σου!

υγ
μισό να βρω τη διατριβή του Καν

https://www.michanikos.gr/forums/topic/50397-ν-449517-παραβίαση-πλαγίων-αποστάσεων/?do=findComment&comment=977679

συμφωνεί μαζί σας για την κάλυψη απότι βλέπω

για την κατηγορία μπορείς να εκμεταλλευτείς την άλλη διατριβή του ιδίου:
https://www.michanikos.gr/forums/topic/50351-αρθρο-096-ν-449517-κατηγορία-4-αυθαιρέτων-κατασκευών/?do=findComment&comment=1063328

 

μέχρι στιγμής δεν την έχω εφαρμόσει, αλλά τώρα που σφίξαν τα λουριά με την κατηγορία 5....

Edited by zazeng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση και τον χρόνο σου zazeng! Σήμερα βρήκα χρόνο τα διαβάσω τα συνημμένα που μου έστειλες. Όσο και να με "πόνεσε" νομίζω ότι τα κατάλαβα και δεν μπορώ να τα αντικρούσω. Τεσπα. Δηλ. 40%Χ200 = 80 μ2, μέχρι εκεί είμαι κατ. 4... τα υπόγεια συμπεριλαμβάνονται στον υπολογισμό στα εκτός σχεδίου, σωστά; Το "...δε) αυθαίρετες κατασκευές ημιυπαίθριων χώρων σε κτίσματα που βρίσκονται σε περιοχές εκτός σχεδίου και με την προϋπόθεση, ότι η χρήση τους είναι σύμφωνη με τις επιτρεπόμενες χρήσεις της περιοχής, εφόσον δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγαλύτερο του εξήντα τοις εκατό (60%) τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης και δόμησης."... τί θέλει να πει ο ποιητής; Ότι  140 τ.μ. ημ.χ. εκτός σχεδίου = 70%Χ200, τα 20 απ αυτά τα βάζεις στο άθροισμα του 40% της υπέρβασης κάλυψης και σε πάνε από κατ 4 σε κατ. 5 αν έχεις και 60 τ.μ. υπέρβαση δόμησης - κάλυψης; Δεν τα υπολογίζεις με αναλυτικό & πολεοδομ. παραβάσεις;

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, Architekton Poulis Palivou said:

Δηλ. 40%Χ200 = 80 μ2,

Καταρχάς τον καν να ευχαριστείς, όχι εμένα! Παρόλαυτα να'σαι καλά!

Το παραπάνω είναι ο συνήθης τρόπος, ο καν το πάει ως εξής 200*1.4 = 280 > νόμιμη + αυθαίρετη δομηση + το ποσοστό των ημιυπαιθριων που προσμετράει.

Δες μήπως βγαίνει, αλλιώς αν δεν βγαίνει για έναν ημιυπαιθριο, ε ας τον πάρει ο αέρας! (Ή αν θες να είσαι τυπικός άδεια κατεδάφισης.)

Το πρόστιμο κανονικά με αναλυτικό.

Για τα υπόγεια ότι λέει το 96δ.

Για την κάλυψη όπως σου είπα, ούτε ο καν χρεώνει υπέρβαση (η περίπτωσή σου είναι το β σωστά;), οπότε πήρα κ εγώ δουλειά για το σπίτι.

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σύμφωνα με τον καν, αν έχω 160 τ.μ. δόμηση βάσει άδειας και 100 απ' αυτά εντός Δ, εκτός σχεδίου πάντα, φτάνω τα 260 < 280 και πάει κατ 4;

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε, μη σε πάρω στο λαιμό μου, δεν το έχω εφαρμόσει ποτέ!

Έχεις 160τμ εκ των οποίων 100 στο Δ κ 140 ημιυπαιθριους;

Τότε 60 + 100 + 140*0.4 < 1.4 * επιτρεπομενη -> 215 < 280 -> οκ?

Βοήθεια @tettris
 

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, zazeng said:

Κάτσε, μη σε πάρω στο λαιμό μου, δεν το έχω εφαρμόσει ποτέ!

Έχεις 160τμ εκ των οποίων 100 στο Δ κ 140 ημιυπαιθριους;

Τότε 60 + 100 + 140*0.4 < 1.4 * επιτρεπομενη -> 215 < 280 -> οκ?

Βοήθεια @tettris
 

έχω 150-160 τ.μ, δεν θυμάμαι ακριβώς, και 110 τ.μ εντός Δ μαζί με τα υπόγεια. Ημιυπ. έχω λίγα τ.μ., 15-20...κάπου εκεί.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.