Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση: Απόσταση νεροχύτη από αποχετευση/φωταγωγο


Charis1987

Recommended Posts

Ετσι θα ειναι ο χωρος με την κουζινα απο την αλλη μερια. 

Η αληθεια ειναι οτι δεν θα κατσει σωστα το Home Cinema κ ο καναπες δεν χωραει να μπει αλλιως.

 

Πιο μικρο σαλονι με μεγαλυτερη κουζινα πραγμα που θα ηθελα το αντιθετο δλδ το πρωτο σχεδιο αλλα δεν ξερω την να κανω τα νερα της κουζινας τοτε

 

 

post-68887-0-89003200-1448538403_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έχεις μια τάση πάντως, στο τελευταίο σχέδιο ενώ η απόσταση κουζίνας - φωταγωγού, τώρα είναι μικρή, να πας στο το μακριά το νεροχύτη ....

 

 

Οπως θα δεις στο δεύτερο μήνυμα μου, όπως στο λέω την απόσταση με τον φωταγωγό, την κάνω 3,5μ. Δεν είναι πρόβλημα τα 7,74 τα μετριάζεις αλλού θα κολλ'ησεις. 1 αδύνατον σε πρώτο όροφο να μην μπορείς να βγάλεις την αποχέτευση όπως θες.

 

 

 

Μου αρέσουν τα 3d σου, να μου στείλεις mail να συνεργαστούμε το 2020 που θα γυρίσουν οι δουλειές :)

 

σαφώς σαφώς την πρώτη λύση, μα τι είναι αυτό η κουζίνα στο σαλόνι? 1 1 1 1

 

στον τετράγωνο χώρο το home cinema να στηθεί σωστά το suround! π π π

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πρόβλημα στην λειτουργιά του νεροχυτη της κουζινας αν η αποσταση απο την αποχετευση/φωταγωγο

ειναι στα 7,74μ σε ευθεία. 

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα με την απόσταση αλλά με την κλίση.

Η κλίση των οριζόντιων σωλήνων αποχέτευσης πρέπει να είναι τουλάχιστον 1%~2%.

Στα 8μ χρειάζεσαι τουλάχιστον 8εκατοστά συν  τουλάχιστον 4εκατοστά για την διάμετρο του σωλήνα, άρα χρειάζεσαι τουλάχιστον 12 εκατοστά καθαρό ύψος από την πλάκα.

Σε νέο κτήριο μπορείς να το κάνεις αλλά πρέπει να συζητήσεις με τον στατικό του κτηρίου, μπορεί το κόστος στήριξης μιας πλάκας με τόσα μέτρα σωλήνα να μην βγαίνει, όπου περνάει ο σωλήνας δεν περνάνε σίδερα και το αντίστροφο.

 

Από την στιγμή που πρόκειται για νέο κτήριο προτείνω να κατεβάσεις κατακόρυφη στήλη προς το ισόγειο και από εκεί θα συνεχίσει οριζόντια ο σωλήνας μέχρι την αποχέτευση του κτηρίου. Στο χώμα τα 14 εκατοστά επιπλέον για την αποχέτευση τα έχεις για πλάκα.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Για να φανταστείτε το σπίτι του ισογείου όπου μένουν οι γονείς μου είναι διαμορφωμένο ανάποδα με μικρά δωμάτια τα οποία είναι στο βορρά  (θάλασσα) 

με αποτέλεσμα εγώ να θέλω να το κάνω ανάποδα γτ θέλω να βλέπω την θάλασσα κ να έχω μεγάλα κ ζεστά  δωμάτια.

 

Είπατε ότι μπορεί να κολλήσω αλλού. Δηλαδή τι άλλο πρόβλημα μπορεί να έχω? 

 

Η πλευρά του τοίχου που είναι ο φωταγωγός καθ όλο το μήκος είναι πλάτη σε άλλη πολυκατοικία (τοίχο τοίχο δλδ)

 

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφία που να φαίνεται όλο το σπίτι από πάνω μέχρι κάτω γιατί έτσι μπορεί να σας βοηθήσω να δείτε περί τίνος πρόκειται   

 

Θα χαρώ να συνεργαστούμε :) 

 

Το πρωτο σχέδιο πιστεύω κ εγώ οτι θα κατσει καλύτερα κ το σαλόνι - home cinema και η κουζινα

 

ps: Για το 1ο σχέδιo επίσης το μπαλκόνι που ειναι στην κουζινα διπλα ειναι μεγαλύτερο και θα εξυπηρετεί για πρωινό με θέα θαλλασα της ηλιόλουστες μερες εδω στην Κρητη) 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα με την απόσταση αλλά με την κλίση.

Η κλίση των οριζόντιων σωλήνων αποχέτευσης πρέπει να είναι τουλάχιστον 1%~2%.

Στα 8μ χρειάζεσαι τουλάχιστον 8εκατοστά συν  τουλάχιστον 4εκατοστά για την διάμετρο του σωλήνα, άρα χρειάζεσαι τουλάχιστον 12 εκατοστά καθαρό ύψος από την πλάκα.

Σε νέο κτήριο μπορείς να το κάνεις αλλά πρέπει να συζητήσεις με τον στατικό του κτηρίου, μπορεί το κόστος στήριξης μιας πλάκας με τόσα μέτρα σωλήνα να μην βγαίνει, όπου περνάει ο σωλήνας δεν περνάνε σίδερα και το αντίστροφο.

 

Από την στιγμή που πρόκειται για νέο κτήριο προτείνω να κατεβάσεις κατακόρυφη στήλη προς το ισόγειο και από εκεί θα συνεχίσει οριζόντια ο σωλήνας μέχρι την αποχέτευση του κτηρίου. Στο χώμα τα 14 εκατοστά επιπλέον για την αποχέτευση τα έχεις για πλάκα.

Ευχαριστώ για την απαντηση καταρχην.

 

Η οικοδομή υπάρχει ήδη, δλδ ισογειο (κατοικείτε) - 1ος οροφος (αυτον θελω να φτιαξω) - 2ος οροφος (κατοικείτε) 

 

Επίσης υπαρχει κ (ημιυπογειο) με κήπο εκει που μενω τωρα (40τμ) οπου στον κηπο εχω κ τον ατομικο βόθρο μου.

 

Τα 3 απο πανω σπιτια μαζι με το νεο που θα φτιαξω στον 1ο οροφο πανε ολα στην αποχετευση του δημου μεσο φρεατίου οπως ειπα παραπανω.

 

 

Σαν αλλη λυση δλδ μπορει να ηταν να υπερυψώσω την κουζινα για να παρει κλίση η σωλήνα? 

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα φωτογραφια εξωτερικη, ειναι πιο παλια βεβαια αλλα δεν πειράζει.

 

Οποτε το σπιτι του 1ου οροφου ειναι αυτο που συζητάμε

 

Στην φωτογραφια λεω κ καποια πραγματα για να καταλάβετε τον προσανατολισμό  

post-68887-0-10814500-1448582206_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά συγνώμη αλλα έτσι όπως βλέπω την φωτογραφία δεν μπορεί ένας έμπειρος υδραυλικός να μην μπορεί να βρει μία λύση να κατεβάσει μία αποχετευτική στήλη και έστω και με σκαφτικό να την ρίξει σε ένα φρεάτιο στο κήπο...........................................

 

Φίλε Χαρη....

Ξέχνα τα περπατητά κομμάτια στην πλάκα. Πες στον υδραυλικό σου να βρει την  πιο συμφέρουσα διαδρομή για μια καινούργια στήλη και τέρμα.....

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

εσύ ήρθες στο forum με τους Μηχανικούς, να διώξεις τους Μηχανικούς :grin:

Επειδή έχω δει πρακτικές με  Υδραυλικούς να σκάβουν τοιχείο ώσπου φαίνονται τα σίδερα να βάλουν την αποχέτεση νεροχύτη καλύτερα να έχει έναν Μηχανικό παραμάσχαλα :smile:

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα να αποφύγω να τα ρίξω στο βοθρο του κηπου αλλα να πανε στο φρεάτιο που καταλήγει στην κεντρικη αποχέτευση του δημου.

 

Απλα παίρνω ιδεες να δω πια ειναι η καλύτερη 

Link to comment
Share on other sites

Ναι 99% μπορείς να κατεβάσεις εξωτερική κάθετη στήλη για την απορροή των υδάτων του νεροχύτη σου.

Ναι μη το συνδέσεις με τον βόθρο στον κήπο (για κανένα λόγο) και ναι είναι εφικτό να το συνδέσεις με το φρεάτιο το κεντρικό που τα πάει στο κεντρικό δίκτυο.

 

Στα 2 σκίτσα που σου ανεβάζω βλέπεις πιθανές διαδρομές για τον σωλήνα.

Εκτιμώ (χωρίς να είμαι σίγουρος) ότι το δωμάτιο βεστιάριο που κάνεις στην μεγάλη κρεβατοκάμαρα πρέπει να ήταν στην αρχική μελέτη κάποιο μπάνιο από τις διαστάσεις του. Αν ναι τότε 90% έχει έτοιμο εκεί τον σωλήνα καθόδου για την απορροή του νερού του νεροχύτη σου που είναι σχετικά εύκολο (κόστος εργατικά ζημιές) να πάει μεχρι εκεί ο υδραυλικός και όλα πάνε μόνα τους μετά.

Δες το μόνος σου αυτό εγώ υποθέσεις κάνω.

 

Επικουρικά μιας και έβαλες μια διαμόρφωση με το σκετσαπ να υποθέσω να σου πω μερικές σκέψεις.

Στην κουζίνα εγώ θα έβαζα ένα τμήμα της διαχωριστικό τοίχο με το υπόλοιπο σαλόνι.

1ον βοηθά τις μυρουδιές να τις βγάζεις έξω

2ον δεν είναι υποχρεωτικό πάντα μα πάντα η νοικοκυρά να μη έχει ούτε ένα πιάτο άπλυτο μη έρθει κανείς στο σαλόνι και ντραπεί…

Χώρο έχεις

Χώρο το μάτι δεν τον χάνει διότι αν δεν το κλείσεις με τον τοίχο σε όλο του το μήκος το μάτι έχει ορίζοντα εσωτερικό.

Σκέψου του.

Τουαλέτα. Είναι υπερβολικά μεγάλη. Πετάς χώρο. Ένα κομμάτι μπορείς να το αφαιρέσεις και επειδή κατά 90% έχει δοκό με κρέμαση εκεί που σου δείχνω να αφαιρέσεις τον τοίχο φτιάξε ένα έπιπλο ή βιβλιοθήκη ή ότι θες από το πάτωμα έως τον δοκό… με τον κατάλληλο σχεδιασμό μπορεί να γίνει κάτι το όμορφο και αυτά που αφαιρείς ως περιττά από την τουαλέτα σου εκεί θα σου φανούν χρήσιμα.

 

Διάδρομος προς κρεβατοκάμαρες.

Υπερβολικά μεγάλος. Η επιφάνεια του ισοδυναμεί σαν ένα δωμάτιο.

Δες (αν μπορείς με το πρόχειρο σκίτσο) τι σου προτείνω. Αλλάζει θέσεις από πόρτες. Μεγαλώνει κατά μια πόρτα μέγεθος το ένα δωμάτιο δεν αλλάζει το μέγεθος στο μικρό και ενοποιείς το μεγάλο ή του κάνεις ένα πιο μικρό βεστιάριο.

 

Μια γενική παρατήρηση. Ο κόσμος ειδικά αν είναι νιόπαντρος ή πρόκειται να παντρευτεί και ξεκινά να οραματίζεται το σπίτι του έχει μια τάση την κρεβατοκάμαρα για το ζευγάρι να την κάνει αυτή μεγάλη και να μικραίνει τα δωμάτια των παιδιών.

Λάθος. Μπερδεύουν την εποχή που ήταν ζευγάρι και όλη τους η χαρά ήταν όταν βρισκόντουσαν σε  κρεβατοκάμαρα οπότε το μεγαλύτερο ενδιαφέρον ήταν εκεί.

Επίσης αν έμεναν έως τότε στο σπίτι το πατρικό είχαν το παιδικό τους δωμάτιο.

Μετά τον γάμο αυτά αλλάζουν.

Το ζευγάρι έχει το 90% του χρόνου του στο σπίτι στο όλο σπίτι σαλόνι κουζίνες κλπ και ελάχιστο στη κρεβατοκάμαρα.

Αντίθετα όμως τα παιδιά ειδικά όταν περάσει τα 7 χρόνια όλη του η ζωή όλος του ο προσωπικό κόσμος είναι το δωμάτιο του μεχρι να φύγει από εκεί.. (και του μένει υποσυνείδητο κουσούρι να κάνει μεγάλη κρεβατοκάμαρα για τον ίδιο στο δικό του σπίτι)

Οπότε οσο μπορείς μα οσο μπορείς δώσε στα παιδικά δωμάτια τα μεγάλα και το ζευγάρι δεν το έχει ανάγκη.

(τα σκίτσα μου φυσικά είναι χάλια αλλά βαριόμουν να το περάσω σε autocad και τράβηξα μερικές πινελιές με το ποντίκι σε απλό paint προγραμματακι.)

 

Μη ξεχνάς ένα πράγμα ότι ειδικά οι αποφάσεις και οι επιλογές που θα κάνεις τώρα για τα δομικά στοιχεία του σπιτιού σου θα επηρεάσουν τα επόμενα 50 χρόνια. Οπότε πρόσεχε τις επιλογές σου.

Δεν επαρκεί ένα προγραμματακι που περνάς τοίχους και βάζεις έτοιμα έπιπλα που έχει και σου βγάζει χαριτωμένα 3D να σου δώσει τις λύσεις.

 



 

01.jpg


02.jpg

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.