Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αξίζει η εγγραφή στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ σήμερα;


lostie

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 225
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε φιλε αφου μπλεκεις με διακτορικο πας ντουγρου για ακαδημαικη καριερα, η πιο πιθανη συνεχεια για εσενα

οταν με το καλο τελειωσεις το διδακτορικο ειναι σε καποιο ερευνητικο κεντρο Ελλαδα η εξωτερικο για postdoc.

Ακομα και να πιασεις δουλεια στη βιομηχανια εκει θα σε εχουνε γιατι θα βαραινει το διδακτορικο σου, σε καμια

περιπτωση δεν θα παρουνε μηχανικο βαρδιας καποιον με διδακτορικο.

 

Κοντολογις οι πιθανοτητες να χρειαστεις να υπογραψεις κατι ειναι πολυ μικρες στο μελλον της καριερας σου,

οποτε τι θες και μπλεκεις με ΤΕΕ? Γραψου ΟΑΕΕ οπου μπορεις να ξεμπλεξεις σχετικα ευκολα και μην παιζεις

με την τυχη σου.

 

ΥΓ. Το οριο πανω απο το οποιο αναγκαστικα εχεις μπλοκακι στα ερευνητικα προγραμματα ειναι 5000 ευρω το

χρονο νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ. Το οριο πανω απο το οποιο αναγκαστικα εχεις μπλοκακι στα ερευνητικα προγραμματα ειναι 5000 ευρω το

χρονο νομιζω.

 

Το ΕΜΠ επέτρεψε μέχρι τις 7000 για μεταπτυχιακούς/διδακτορικούς

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Το οριο πανω απο το οποιο αναγκαστικα εχεις μπλοκακι στα ερευνητικα προγραμματα ειναι 5000 ευρω το

χρονο νομιζω.

 

Απο 1.1.2013 δεν υπαρχει οριο. Απο το πρωτο ευρω πρεπει να εχεις μπλοκακι.

 

 

 

Το ΕΜΠ επέτρεψε μέχρι τις 7000 για μεταπτυχιακούς/διδακτορικούς

Δεν αποφασιζουν τα Πανεπιστημια γι'αυτο. Αν οντως το εχει κανει, τοτε αποτελει φορολογικη παραβαση. Προσωπικα δε νομιζω να εγινε κατι τετοιο γιατι δε θα περνανε απο τη Διαχειριστικη του Προγραμματος τα (ανυπαρκτα) παραστατικα.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα λογικά είναι "ΘΑΛΗΣ" οπότε ισχύουν όντως τα 7000 δεν είναι θέμα ΕΜΠ

http://www.edulll.gr/wp-content/uploads/2013/04/DIEYKRINISEIS_EPI_ZHTHMATWN_ERGWN_THALIS_final.pdf

(και μάλιστα απαλασσόμενα ΦΠΑ) ενω με 7000.01 πληρώνουμε κανονικά ΦΠΑ

 

Εσυ από οτι κατάλαβα θα κάνεις διδακτορικο, έχεις ελέγξει αν σε συμφέρει να παίρνεις τα χρήματα ως υποτροφία αντί για σύμβαση έργου?  ίσως το καθαρό ποσό είναι μεγαλύτερο έτσι

 

ιατροφαρμακευτική περίθαλψη θα έχεις από το  πανεπιστήμιο εξάλλου όσο είσι υποψήφιος διδάκτορας και μάλιστα πολύ καλύτερη από του ΤΣΜΕΔΕ

Edited by ZaXoYs
Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα λογικά είναι "ΘΑΛΗΣ" οπότε ισχύουν όντως τα 7000 δεν είναι θέμα ΕΜΠ

Αν ειναι ΘΑΛΗΣ, ισχυει αυτο που λεει ο ZaXoYs

Link to comment
Share on other sites

Το όριο για το οποίο μπορεί κάποιος να μην έχει μπλοκάκι αφορά αποκλειστικά υποτροφίες. Παλιότερα ήταν περίπου 10.000€ το χρόνο (833€/μήνα). Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει.

 

Οποιαδήποτε αμοιβή σε άλλη κατηγορία θέλει μπλοκάκι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προφανώς το όριο αμοιβών χωρίς μπλοκάκι σε πρόγραμμα "ΘΑΛΗΣ" είναι off-topic και δεν είναι αυτό που ρώτησε ο συνάδελφος :smile: , ωστόσο επειδή γράφτηκαν διάφορα, να πω ότι:
- οι Εξαιρέσεις/Απαλλαγές από την τήρηση βιβλίων και έκδοση στοιχείων ορίζονται στο άρθρο 3 του ΚΦΑΣ. Το όριο που ισχύει σήμερα είναι 5.000€ αλλά δεν ισχύει για ελεύθερους επαγγελματίες, όπως π.χ. ερευνητής, μηχανικός, κλπ., όπου πρέπει να έχεις μπλοκάκι από το πρώτο ευρώ.
- στην προκειμένη περίπτωση των προγραμμάτων ΘΑΛΗΣ, η διαχειριστική αρχή (ΕΥΔ ΕΠΕΔΒΜ) είναι αυτή που παρανομεί, καθώς βγάζει ένα .pdf με "Διευκρινίσεις" που προβλέπει άλλα από αυτά που ορίζει ο νόμος! Τα Πανεπιστήμια θα το εφαρμόσουν;
- αυτό που λέει ο sdim με τις υποτροφίες το έκανε μόνο το Παν. Πατρών (παράνομα και αυτοί) και δεν ισχύει πλέον.
- η υποτροφία για διδακτορικό είναι σε κάθε περίπτωση η καλύτερη λύση: τα χρήματα είναι αφορολόγητα, δεν κρατάς βιβλία, δεν πληρώνεις τέλος επιτηδεύματος, δεν υποχρεούσαι να γραφτείς σε ασφαλιστικό φορέα και έχεις υγειονομική περίθαλψη για 5 χρόνια από το ίδρυμα. Αλλά σχεδόν όλα τα Πανεπιστήμια για τα ΘΑΛΗΣ δε δίνουν υποτροφίες (γιατί... δε φρόντισαν εγκαίρως).

Στην ερώτηση του Vasilis Georgilas τώρα, αυτό που μετράει περισσότερο, όπως είπαν και οι συνάδελφοι, είναι μάλλον ότι, με το σημερινό καθεστώς, το ΤΣΜΕΔΕ το 'παντρεύεσαι'. Και παρόλο που δε με συμφέρει (όντας μηχανικός ο ίδιος) θα σου πρότεινα να αρχίσεις τώρα με ΟΑΕΕ και όταν χρειαστείς (αν χρειαστείς) τα επαγγελματικά δικαιώματα του μηχανικού, δίνεις εξετάσεις ΤΕΕ και περνάς στο ΤΣΜΕΔΕ. Φυσικά εσύ επιλέγεις τι προτιμάς: την ευελιξία με αυξημένο κόστος ή τις χαμηλότερες εισφορές για νέους και μετά 'ελπίζουμε να έχουμε δουλειά'.

Τέλος, πώς λες ότι έχεις σύμβαση για 4 χρόνια; Έχεις υπογράψει; Μήπως είναι 12 μήνες με δυνατότητα ανανέωσης; Προσοχή πάντα σε αυτά...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας κι απο μένα, παρακολουθώ το φόρουμ καιρό τώρα, και νομίζω ότι ήρθε η ώρα να αρχίσω να συμμετέχω. Εντός του μήνα ορκίζομαι και είμαι στην ίδια ακριβώς φάση με τον Vasilis Georgilas . Πρόκειται να ξεκινήσω διδακτορικό, και θα πρέπει να έχω (μαλλον) μπλοκάκι αν θέλω να παίρνω από το εργαστήριο πάνω από τα 5000 Ε που κι εγώ ξέρω ότι είναι το όριο. Είναι φυσικά παράλογο λόγω του είδους της εργασίας (όχι ελ. επαγγελματίας), όπως και το γεγονός οτι δεν μπορείς να διακόψεις το ΤΣΜΕΔΕ και μετά να επανεγγραφείς (εξήσου παράλογο). Με αυτά τα δεδομένα σκέφτομαι κι εγώ το ενδεχόμενο του ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ). Βέβαια, τις επόμενες μέρες θα πάω να ρωτήσω (κι ας φάω τα μούτρα μου) ΤΣΜΕΔΕ και ΟΑΕΕ τα ακριβή ποσά ασφάλισης, καθώς και τις διαδικασίες διακοπής κτλ.

 

Ίσως οι εισφορές ΟΑΕΕ είναι πιο μεγάλες έστω και αρχικά, όμως ύστερα από το διδακτορικό, ακουλουθεί 1 χρόνος περίπου στρατός. Αν έχω ΤΣΜΕΔΕ θα πρέπει να το πληρώνω (λίγο μειωμένο βεβαια) για αυτό τον 1 χρόνο, ενώ αν έχω ΟΑΕΕ, μπορώ να το διακόψω για την περίοδο του στρατού. Άρα συνολικά για τα 5 χρόνια το σύνολο εισφορών πιθανόν είναι το ίδιο.

 

Ερώτηση:

 

1. Έστω ανοιγω βιβλία ΟΑΕΕ για 4 χρόνια, μετά τα κλείνω, πάω στρατό ένα χρόνο. Και (λέμε τώρα) βρίσκω δουλειά σα μηχανικός και ανοίγω στο ΤΣΜΕΔΕ. Στο ΤΣΜΕΔΕ τότε θα ξεκινήσω με εισφορές σαν νέος μηχανικός ή θα πρέπει να ξεκινήσω να πληρώνω με την κλίμακα 4ετίας ή 5ετίας? Δηλαδή τα 4 χρόνια ΟΑΕΕ μετράνε και για το ΤΣΜΕΔΕ?

 

2. Αν δεν μετράνε και τότε ξεκινήσω σαν νέος μηχανικός, τα 4 χρόνια στον ΟΑΕΕ πάνε στράφη? (από θέμα σύνταξης πχ., αν και δεν θα πάρουμε ποτε από ότι φαίνεται...)

 

Πάντος, όπως και να έχει θα ενημερώσω ότι μάθω από τους ασφ. φορείς.

Link to comment
Share on other sites

Τα χρόνια στο ΤΣΜΕΔΕ αρχίζουν από τη στιγμή εγγραφής σε αυτό.

Τα προηγούμενα χρόνια σε διαφορετικό ασφαλιστικό φορέα δεν χάνονται.

Προσωπικά γράφτηκα στο ΤΣΜΕΔΕ μετά τα 30 μου. Πριν δούλευα με ΙΚΑ. Από εκεί έω κάποια χρόνια ένσημα που δεν έχουν χαθεί, και παράλληλα οι εισφορές μου στο ΤΣΜΕΔΕ είναι άνω 5ετιας και όχι τουλάχιστον +10 όπως θα ήταν αν γραφομουν κανονικά στα 25 μου πχ..

Κάτι ανάλογο ισχύει και στην περίπτωση σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.