Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημιουργικές εκπιπτομενες δαπάνες μηχανικού


Recommended Posts

sefuros,

Δεν ξέρω σίγουρα αλλά θα σε παραπέμψω στην ΠΟΛ.1103/11.5.2015 που ίσως σε βοηθήσει.
Πιστεύω ότι πρέπει πρώτα να έχει γίνει η μίσθωση και μετά να γίνουν οι δαπάνες αυτές. (με μπέρδεψε λίγο ο τρόπος που το γράφεις)
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι εκπίπτουν γιατί πληρούν τα παραπάνω.
Θεωρώ ότι η δαπάνη ελαιοχρωματισμών είναι δαπάνη συντήρησης στο μισθωμένο ακίνητο είναι εργασία συντήρησης και εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδα της μισθώτριας επιχείρησης, κατά το χρόνο που πραγματοποιείται. Ενώ οι όποιες δαπάνες προσθηκών θα αποσβεσθούν ισόποσα και αναλογικά, στις χρήσεις που διαρκεί η μίσθωση, με αρχή των αποσβέσεων τον χρόνο έναρξής τους.
Δεν ξέρω τι γίνεται αν λυθεί νωρίτερα η μίσθωση.
Επειδή για τα παραπάνω δεν είμαι σίγουρος ίσως ρωτούσες κάποιον πιο σχετικό ή κάποιον που να το έχει αντιμετωπίσει.
Όπως και να έχει δες το παρακάτω από τις σημειώσεις μου αλλά μην το "δέσεις" ότι είναι έτσι ακριβώς γιατί δυστυχώς δεν έχω τις αντίστοιχες παραπομπές στην νομοθεσία.
Πάντως νομίζω ότι έχει βάση και ισχύει.
 
Τώρα για το "γδάρσιμο από το συγγενικό πρόσωπο" βάλε όρο στο μισθωτήριο ότι θα του το παραδώσεις στα ίδια ή χειρότερα μαύρα, κακά, άσχημα χάλια που το παρέλαβες χωρίς επιπλέον κόστος αποκατάστασης :grin:  :grin:

 

pol_1103_2015.pdf

Δαπάνες συντήρησης και επισκευών σε μισθωμένα ακίνητα.pdf

Link to comment
Share on other sites

Το κοντινο ειδος (των Σηπιιδων) στο δικο μου (της οικογένειας των Τριακιδών) το γνωριζεις βλεπω!!!

Νόμιμα και τα δυο ειδη!!!

Terry καλημέρα.

 

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με terry. Ακόμα και τώρα θα βρεθεί κάποιος που θέλει να «μειώσει τη ζημιά.»

Εγώ προσανατολίζομαι και σε επαγγελματικό αυτοκίνητο, νομίζω ότι θα βελτιώσει σε σεβαστό ποσοστο τα έξοδα. Στου προσωπικού ακόμα εφαρμόζω προσωπικά ένα μικρο ποσοστό αναμόρφωσης, για παν ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

.................(των Σηπιιδων) ..............των Τριακιδών) ...............!!!

 

Δεν καταλαβαινω τι λες :smile:

 

ΥΓ. Αφού με γδάρει στο ενοικιο, θα του το αφήσω με τρύπες :smile:. Βοβαρδισμένο θα είναι από την 1η μέρα το γραφείο! :smile:

Link to comment
Share on other sites

[/font][/color]

.................(των Σηπιιδων) ..............των Τριακιδών) ...............!!!

 

Δεν καταλαβαινω τι λες :smile:

 

ΥΓ. Αφού με γδάρει στο ενοικιο, θα του το αφήσω με τρύπες :smile:. Βοβαρδισμένο θα είναι από την 1η μέρα το γραφείο! :smile:

λογοπαίγνιο-αυτοσαρκασμός.....(των Σηπιιδων)=σουπιά ... με την καλή έννοια της επινοητικότητας ... (της οικογένειας των Τριακιδών) = Γαλαίος ως το επώνυμό μου (Γαλέος - ιχθύς) :grin:

 

Ρημάδι άφησέ το του και χώσ' τον μέσα και με ενοίκια 8-)

 

Υ.Γ. μιλάμε για πολλα emoji !!!!

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστον κάνουμε και λιιγη ψυχανάλυση.

 

Ρεζουμε: Επισκευές - έξοδο, προσθήκες = πάγιο με αποσβέσεις.

 

Αμφιβολία έχω για την τοποθέτηση νέας χέστρ..... ε λεκάνης, (αφού η παλιά διαλύθηκε :wink: ). επισης αν θεωρηθεί πάγιο, αν είναι κάτω από 1.500 αν το αποσβέσει κανεις εφάπαξ παίζει? ΚΑι τέλος θέλει σκέψη για το πιγκαλ :-0

 

ΟΥΦ!

Link to comment
Share on other sites

Μια πιθανή λύση θα ήταν οι δαπάνες από παροχή υπηρεσίων, από συναδέλφους που έχουν μικρά εισοδήματα.

 

Το οποίο όμως επιφέρει παρακράτηση φόρου 20%

 

Μπορώ να κάνω συμφωνητικό (σύμφωνα με τη παραπάνω σκέψη του terry) στον αδερφό μου ο οποίος είναι και αυτός μηχανικός? (ΜΜ αυτός ΗΜ εγώ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.