Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραγωγή ρεύματος σε σπίτι που δεν έχει σύνδεση με ΔΕΔΔΗΕ


AMHxaNos

Recommended Posts

Τι νόμιμο μπορούμε να κάνουμε σε σπίτι μονοκατοικία που δεν έχει ρεύμα?
 

Σκέφτηκα γεννήτρια, ποιές καίνε λιγότερο πετρέλαιο/kWh? εννοείται ότι θα λειτουργεί για κάποιες ώρες και όχι 24/7.
Φωτοβολταϊκά και αυτονομίες αποκλείονται λόγω budget.
Οι ανάγκες της οικογένειας είναι φώτα, ψυγείο, τηλεοράσεις και διάφορες μικρσυσκευές, έως 500-800W max και όταν θα είναι αναμμένα όλα ταυτόχρονα αλλά βολεύονται και με λιγότερα.
Οι συσσωρευτές και inverter φαίνεται καλό για χαμηλές καταναλώσεις, πχ φώτα, τουλάχιστον μέχρι ένα σημείο.
Για μεγάλες καταναλώσεις και περιστασιακά, πχ πλυντήριο, ημιμόνιμη μπαλαντέζα από διπλανά σπίτια επιτρέπεται?

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

AMHxaNos     "Για μεγάλες καταναλώσεις και περιστασιακά, πχ πλυντήριο, ημιμόνιμη μπαλαντέζα από διπλανά σπίτια επιτρέπεται?"

 

απαγορευεται   δια ροπαλου

 

μια λυση ειναι να γεμιζεις μπαταριες...κανοντας ...ποδηλατο :smile:

 

η αλλη λυση ειναι να παρεις... κανονικο ρευμα

 

τις καλημερες μου

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά τα διπλανά σπίτια θα πρέπει να ρωτήσεις τα διπλανά σπίτια. Εκεί θα πρέπει να δεις πως περνάει το καλώδιο, τον κίνδυνο να κοπεί, να πάθει κάποιος ηλεκτροπληξία.

Την απάντηση σωστά δεν ξέρω να σου την πω.

Ομως αν αιτήθηκαν διακοπή, να έχεις υπόψη οτι πρέπει να ενημερώσεις τον Δήμο να μην χρεώνει ΔΤ και ΔΦ την ιδιοκτησία. Ταπ χρεώνεται, ομως θα πρέπει να έχουν αιτηθεί την διακοπή και ο Δήμος να ενημερωθεί, να μην χρεώνει το ΑΦΜ ιδιοκτητη.

 

 

δεν νομίζω Dimitri Gm οτι δεν μπορει να πάρει ρεύμα λίγες ώρες την εβδομάδα,ομως μήπως δεν ξέρω κάτι καλά, υπάρχει νομοθεσία?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

το ρολοι αντιστοιχει σε διηρημενη ιδιοκτησια

ή σε μονοκατοικια....

 τα  δε  τμ. που εχουν  γραφονται στον λογαριασμο της ΔΕΗ

για να υπολογιζονται τα ΔΤ, το ΤΑΠ, κλπ.

 

δεν μπαινει ενα ρολοι  σε διαφορετικες ιδιοκτησιες.../οικοπεδα/ μονοκατοικιες

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

...  απαγορευεται   δια ροπαλου ...

σαφέστατος και λακωνικότατος. Ευχαριστώ.

 

... η αλλη λυση ειναι να παρεις... κανονικο ρευμα ...

ok.

 

...  Ομως αν αιτήθηκαν διακοπή, να έχεις υπόψη οτι πρέπει να ενημερώσεις τον Δήμο να μην χρεώνει ΔΤ και ΔΦ την ιδιοκτησία. Ταπ χρεώνεται, ομως θα πρέπει να έχουν αιτηθεί την διακοπή και ο Δήμος να ενημερωθεί, να μην χρεώνει το ΑΦΜ ιδιοκτητη.  ... 

δεν έχουν αιτηθεί τίποτα, τους το έχουν κομμένο. Θα δω για ΔΤ και ΔΦ και ΤΑΠ.

Νομίζω ότι ο δήμος χρεώνει δημοτικά τέλη άσχετα αν έχεις ή δεν έχεις ρεύμα, θα το ρωτήσουν.

 

... δεν νομίζω Dimitri Gm οτι δεν μπορει να πάρει ρεύμα λίγες ώρες την εβδομάδα,ομως μήπως δεν ξέρω κάτι καλά, υπάρχει νομοθεσία?

θα υπάρχει, τα πάντα όλα είναι κομμένα και ραμμένα στα μέτρα τους. Απαγορεύονται τα πάντα πάντοτε.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

πιστευω.. εντάξει, το έκοψε η ΔΕΗ, το δηλώνει ομως μη ηλεκτροδοτούμενο?

Δεν το ξέρω αυτό, θα πας ΔΕΗ να μάθεις.

Τότε εκεί θα ζητήσεις βεβαίωση να σου δώσουν οτι η παροχή που αφορά το συγκεκριμμένο ακίνητο δεν ηλεκτροδοτείται, με αυτήν θα πας στο Δημο και θα τους πεις ορίστε το τάδε από τότε δεν ηλεκτροδοτείται οπότε θα πάψουν αυτοί να "σε" χρεώνουν ΔΤ και ΔΦ, το ΤΑΠ ξέρω οτι χρέωνεται, τίθεται ένα θέμα αν για τακτοποιημένους με 3843 χώρους ακινήτου θα έπρεπε να χρεώνεται.

Αρχικά οι πρώτοι νόμοι έλεγαν οι τακτοποιημένοι με 3843 δεν οφείλουν ΤΑΠ, αργότερα έγινε τέτοιο μπάχαλο με τις εγκυκλίους που κανείς δεν ξέρει τίποτα.

Αξίζει το ψάξιμο και να μάθει κάποιος αν οι χώροι οι τακτοποιημένοι με τον 3843, οφείλουν ΤΑΠ πολλοί θα την γλιτώσουν έτσι,,,,

οπως ελεγα βεβαιώσου από το Δήμο οτι δεν τους χρεώνει τα Δτ Και Δφ διότι το κοψε η ΔΕΗ, ο Δήμος το ξέρει ή χρεώνει?

Κι άντε να βρεις ακρη άμα σου βαλουν λιγων ετων Δημοτικα Τελη.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να έχετε υπ'όψη σας για τα δημοτικά τέλη ότι η υποχρέωση προκύπτει από την χρήση και όχι από την ρευματοδότηση.

 

Απλά συνεισπράττονται μέσω του λογαριασμού ρεύματος.

Που σημαίνει ότι ο Δήμος εφ'όσον διαπιστώσει ότι μη ρευμοτοδοτούμενο κτίσμα κατοικείται , έχει το δικαίωμα να απαιτήσει τα αναλογούντα δημοτικά τέλη.

Τώρα βέβαια αν οι άνθρωποι δεν έχουν ούτε μαντήλι για να κλάψουν  ο Δήμος δεν θα  ασχοληθεί με κάτι τέτοιο

Μπορώ όμως να σας πω ότι περί το 2000 , ένας Δήμος της Αττικής πράγματι έκανε σχετική έρευνα και διαπίστωσε ότι εντός των ορίων του υπήρχαν περίπου 900 ( εννιακόσια ) κτίσματα κατοικούμενα  μόνιμα ή εποχιακά , τα οποία επισήμως δεν έπαιρναν ρεύμα και φυσικά δεν πλήρωναν δημοτικά τέλη..

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Τι νόμιμο μπορούμε να κάνουμε σε σπίτι μονοκατοικία που δεν έχει ρεύμα?


Αυτονομία.
 

Σκέφτηκα γεννήτρια, ποιές καίνε λιγότερο πετρέλαιο/kWh? εννοείται ότι θα λειτουργεί για κάποιες ώρες και όχι 24/7.
Φωτοβολταϊκά και αυτονομίες αποκλείονται λόγω budget.

Και γεννητρια άμα πάρεις με 100€ σύντομα θα σου μείνει στο χέρι.
Οι ανάγκες της οικογένειας είναι φώτα, ψυγείο, τηλεοράσεις και διάφορες μικρσυσκευές, έως 500-800W max και όταν θα είναι αναμμένα όλα ταυτόχρονα αλλά βολεύονται και με λιγότερα.
Οι συσσωρευτές και inverter φαίνεται καλό για χαμηλές καταναλώσεις, πχ φώτα, τουλάχιστον μέχρι ένα σημείο.

Όπως το θέτεις παραπάνω αυτονομία θέλεις (αν δεν θες/μπορείς να έχεις ΔΕΗ) αλλά υπό συνθήκες. Όμως αν θες ψυγείο θέλεις 24/7 τουλάχιστον όσο κατοικείται το σπίτι. Οπότε είτε θα πρέπει να έχεις τη γεννήτρια να δουλεύει συνέχεια, που σημαίνει κατανάλωση πετρελαίου και φθορά όταν πρόκειται για συνεχή λειτουργία. Μπορείς να βάλεις μπαταρίες και αντιστροφέα όπως λες αλλά και πάλι θα χρειάζεται να τις φορτίζεις΄ή να τροφοδοτεις το φορτίο σου (οπότε θα χρειαστείς και μια γεννήτρια αν δεν μπορεις να βάλεις φβ ή μικρή ανεμογεννήτρια). Χονδρικά θα πρέπει να εξεταστεί ποιά είναι τα φορτία, η ισχύς τους, πόσα θα λειοτορυγούν ταυτόχρονα, ποια θα είναι η διάρκεια λειτουργίας τους ώστε να υπολογίσιες την κατανάλωση και έπειτα ποια θα είναι η πηγή τροφοδοσίας τους (μπαταρίες, φβ,αγ,γεννήτρια) και πότε και για πόσο ο συνδυασμός αυτών θα μπορεί να τροφοδοτεί το φορτίο. Ο σχεδιασμός ενός αυτόνομου συστήματος ιςχύει για τις συνθήκες που έχουν υπολογιστεί. Αν τυχόν προστεθούν κάποια επιπλέον φορτία το πιθανότερο είναι πλεόν το σύστημα να μην ανταποκριθεί και να σε αφήσει "ξεκρέμαστο".
Για μεγάλες καταναλώσεις και περιστασιακά, πχ πλυντήριο, ημιμόνιμη μπαλαντέζα από διπλανά σπίτια επιτρέπεται?

Δε νομίζω ότι είναι νόμιμο. Επιπλέον τίθονται θέματα ασφαλείας.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

H oικονομικοτερη χρηση/λυση ειναι η αγορα inverter/charger 2 πηγων και ενα Η/Ζ.

Με το η/ζ θα κανει τις βαριες εργασιες+φορτιση των μπαταριων για καποιες ωρες και μετα θα την κλεινει και θα δουλευει με τις μπαταριες.Σε βαθος χρονου βαζει και Φ/Β.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.