Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Πολύ σωστά κατάλαβες. Σε ευχαριστώ. Το όλο θέμα έχει ξεκινήσει γιατί ο πελετης θέλει να πάρει και δεύτερη χελώνα ρεύματος. Αρα νομίζω ο καλύτερος τρόπος είναι η τακτοποίηση. Οποιαδήποτε γνώμη και άποψη ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ. Sissy_arch

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά ότι θα κάνεις τακτοποίηση είναι το μόνο σίγουρο. Και μετά λογικά βγάζεις δυο βεβαιώσεις, μια για το καθένα και σας πάρει και χελώνες και σκυλακια...!

Να σαι καλά! :grin:

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά ότι θα κάνεις τακτοποίηση είναι το μόνο σίγουρο. Και μετά λογικά βγάζεις δυο βεβαιώσεις, μια για το καθένα και σας πάρει και χελώνες και σκυλακια...!

Να σαι καλά! :grin:

 sissy_arch

σωστα, [συν 1...και γιατι ελυσες την ερωτηση -   γριφο...]

βεβαια  ...σκυλακια  ή άλλα κατοικιδια... η ΔΕΗ δεν δινει  ακομα :smile:

 

οσο δε για τις   χελωνες...ολο και θα θελει κανα χαρτι διαχωρισμου, καποια συσταση ΟΙ, καποια τροποποιηση  της συστασης

 

...κατι τετοιο τελος παντων...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Sissy_arch ευχαριστώ πολύ. Προς το παρόν θέλουν μόνο τη χελώνα!!! [emoji16]

 

Dimitris GM: Ως προς τη σύσταση στα χωριά ως συνήθως δεν κάνουν τίποτα. Αν χρειαστεί θα αναγκαστεί να κάνει.

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by DE GI
Link to comment
Share on other sites

δξ  γιατι η Χαλκιδικη να εχει ξεχωριστη "νομολογια"

 

αλλα , οπως λεμε...  "σαν την  Χαλκιδικη δεν εχει" :smile: :smile:

 

Παντως, οτι θα  χρειαστεις τροποποιηση της συστασης, ειναι βεβαιο,

διοτι

εντος 6μηνου ο Δημος θα λαβει απο  το  ΤΕΕ  την τακτοποιηση που θα κανεις

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες « σαν τη χαλκιδικη δεν έχει»

 

 

Έχω δει άπειρα σπίτια χωρίς σύσταση να έχουν ηλεκτροδοτηθεί, κατά δήλωση ιδιοκτήτη!!!!

 

Ο Δήμος το μόνο που θέλει είναι τα δημοτικά τέλη. Όπου και θα τα πληρώνετε με τη νέα σύνδεση.

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.


 


Σε πολυκατοικία με οικοδομική άδεια ανέγερσης και οικοδομική άδεια προσθήκης καθ' ύψος, στο υπόγειο φαίνεται κλιμακοστάσιο, λεβητοστάσιο, διάδρομος και.. μια ενιαία μεγάλη αποθήκη (!). Στα σχέδια της σύστασης φαίνεται η υφιστάμενη κατάσταση, που είναι πολλές αποθήκες, οι οποίες βρίσκονται μέσα στο περίγραμμα αυτής της μίας που φαίνεται στην άδεια. Έχουν μάλιστα οριστεί ως ανεξάρτητες και αυτοτελείς οριζόντιες ιδιοκτησίες. Ο διάδρομος έχει επεκταθεί μικραίνοντας το λεβητοστάσιο για να δίνεται πρόσβαση σε άλλες αποθήκες και ο χώρος δεξαμενής έχει συνενωθεί με το λεβητοστάσιο, ενώ στην άδεια ήταν χωριστά. Οι χρήσεις ωστόσο παραμένουν αποθήκες.


 


Ο πελάτης μου κατέχει μία εξ αυτών των αποθηκών και θέλει να την μεταβιβάσει μαζί με ένα διαμέρισμα.


 


Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με το πως θα δηλωθεί για τακτοποίηση αυτή η αποθήκη..


Σκεφτόμουν ότι δεν αποτελεί υπέρβαση δόμησης, αφού χωροθετείται σε περιοχή εντός του περιγράμματος της ο.α. έτσι δεν είναι;


Link to comment
Share on other sites

εχεις στην αδεια εναν χωρο μιας ενιαιας αποθηκης και εναν χωρο λεβητοστασιου κοινοχρηστο με τον σχετικο κοινοχρηστο διαδρομο

Με τα συμβολαια εχεις συσταση για πολλες αποθηκες

 Αν η αποθηκη του πελατη δεν επηρεαζει λεβητοστασιο και διαδρομο

κανεις μια διαμερισματωση

Link to comment
Share on other sites

yiannicivil

 

.....Ο πελάτης μου κατέχει μία εξ αυτών των αποθηκών και θέλει να την μεταβιβάσει μαζί με ένα διαμέρισμα......

 

Ποιών αποθηκών;

Των πρώτων , που στην θέση τους υπάρχει μία μεγάλη η 

των δεύτερων που για χάρη τους επεκτάθηκε ο διάδρομος;

 

 

 

Υ.Γ. Μια μεγάλη απορία που έχω...

Γιατί δεν ανεβάζουμε ένα απλό σκαρίφημα;;;

Με τους τρόπους που υπάρχουν σήμερα , είναι τόσο εύκολο..

Συνάδερφε μην το παρεις προσωπικά.

Ήθελα πολύ καιρό να το θίξω σαν θέμα και μου έδωσες την ευκαιρία.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

karanus

τις καλησπερες μου...

δες την ερωτηση...

 

δεν υπηρχαν "πρωτες αποθηκες"

 

Η ερωτηση ηταν οτι,

"στο υπόγειο φαίνεται κλιμακοστάσιο, λεβητοστάσιο, διάδρομος και.. μια ενιαία μεγάλη αποθήκη"

 

Αρα, στην αδεια ηταν μια  μεγαλη αποθηκη και εγινε πολλες μικρες, που δοθηκαν σαν παρακολουθηματα με τα συμβολαια

αλλα εγινε και  μειωση του κοινοχρηστου λεβητοστασιου και διαδρομου

 

 Σημερα πωλειται ενα διαμερισμα με παρακολουθημα μια αποθηκη.

Μας ενδιαφερει η διαμερισματωση αυτου του οροφου

και εάν τυχον εχει γινει  επεκταση/καταληψη απο αυτη την αποθηκη η οποια μεταβιβαζεται,   σε  βαρος  των κοινοχρηστων.

 

[θα μπορουσε,   εφοσον συμφωνουν ολοι,   να γινει  σημερα  και η διαμερισματωση για ολες τις αποθηκες και να τακτοποιηθουν και οι επεκτασεις στα κοινοχρηστα.]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.