Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αυθαίρετα: Η μετάβαση από τον παλιό στο νέο νόμο- Οι προθεσμίες και τα δικαιολογητικά


Engineer

Recommended Posts

Aκομα  δεν  εχουμε  δει  τιποτα

δεν  χρειαζοταν  αλλαγη  ηλεκτρονικης  πλατφόρμας

και  νεος  νομος  απλως  προσθηκη  νεων  αρθρων  και  τροποποιήσεις

στον  4178......

 

Ρε παιδιά αυτό το ακούω από πολλούς. Και εγώ συμφωνώ στη θεωρία. Στην πράξη όμως δεν γίνεται στον ίδιο νόμο να τροποποίησεις με ένα άρθρο το πρόστιμο. Είναι κάργα αντισυνταγματικό και ανήθικο. Θα μου πεις το να βγάλεις νεό νόμο είναι πιο ηθικό ? Όχι αλλά τουλάχιστον είναι σωστό νομικά.

 

Δεν είναι ηλίθιοι που βγάζουν τους νέους νόμους. Υπάρχουν νομικοί λόγοι. Το θέμα είναι γιατί δεν συζητάνε με κόσμο που ασχολείται με το αντικείμενο και μιλάνε μόνο με άσχετους συμβούλους....

 

Εγώ πάλι να ρωτήσω κάτι πιο βασικό. Παρατήρησε κανείς ότι καραργήθηκαν οι 48ωρες ? Που είναι πλέον ο μηχανικός στις ανακαινήσεις και τις κατασκευές ? Θα μου πεις ήταν πριν.....ε εγώ θα πω ότι  κάτι γινόταν με τις 48ωρες! Πλέον όλες οι ανακαινήσεις θα γίνονται χωρίς άδεια και θα βαφτίζονται εσωτερικοί χρωματισμοί. 

 

Εγώ αν ήμουν σύμβουλος σε κάνα υπουργείο θα προσπαθούσα να βάλω τον μηχανικό πιο πολύ μέσα στις κατασκευές και τις ανακαινίσεις. Όχι κατάργηηση της 48ωρης αλλά απλοποίηση της και έκδοση της ηλεκτρονικά στο σύστημα του ΤΕΕ χωρίς να πηγαίνεις πολεοδομία ! 

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σύμφωνα με την νέα Υ.Α. ΦΕΚ 3976 Β', τα αιτήματα τροποποίησης για  διορθώσεις των οριστικών και περαιωμένων Υπαγωγών στον 4495/17 θα γίνονται αυτόματα αποδεκτά από το πληροφοριακό σύστημα εφόσον δεν μεταβάλλουν το ύψος του υπολογισθέντος κατά τη δήλωση υπαγωγής προστίμου άνω του είκοσι 20 %. Απο το τίποτα καλή και η Παναγιώταινα....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κάτι δεν μ'αρέσει...

Για να γίνει η τροποποίηση θα πρέπει να κάνεις αίτηση.

Αφού κάνεις την αίτηση και αυτή γίνει δεκτή (αυτόματα??), θα κάνεις τις τροποποιήσεις και θα υπολογίσεις το πρόστιμο ώστε να ελεγχθεί το 20%....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.