Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 082 - Ν. 4495/17] Κτίρια προϋφιστάμενα του έτους 1955


Recommended Posts

Μιλάμε για ερείπιο. Άρα δεν έχεις να δηλώσεις χώρο και χρήση. Αν στο ακίνητο υπάρχει κάποια άλλη αυθαιρεσία και γίνει υπαγωγή γι αυτή, μπορείς στην Τ.Ε να αναφέρεις την ύπαρξη μισγκρεμισμένων τοίχων ερειπίου, που ήταν κάποτε περιστερώνας και οι τοίχοι αυτοί προύφίστανται του 1955 και εμπίπτουν στις εξαιρέσεις του Ν. 4495 (άρθρο 82) και δεν απαιτείται ρύθμιση. Αν δεν κάνεις υπαγωγή γι άλλες αυθαιρεσίες, τα παραπάνω θα τα γράψεις σε μια Τ.Ε και θα την επισυνάψεις στις διοικητικές πράξεις για προ 55 κατασκευές στην Η.Τ.Κ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Θα ήθελα να ρωτήσω για την διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσω για την έκδοση νέας αδείας προσθήκης ή για έκδοση αδείας μικρής κλίμακας σε οικόπεδο με κτίσμα που προυφίσταται του 1955. Το οικόπεδο είναι εντός οικισμού και ο ιδιοκτήτης διαθέτει βεβαίωση δημάρχου για την παλαιότητα του κτίσματος με σωστά τετραγωνικά και φωτογραφίες. Είναι επίσης καταχωρημένο στο Ε9 του ιδιοκτήτη και στο κτηματολόγιο. Χρειάζεται νομιμοποίηση / τακτοποίηση / να ενταχθεί στο νόμο των αυθεραίτων ή με καλύπτει η βεβαίωση δημάρχου.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

Βεβαίωση παλαιότητας οικίας Βώρων-1.jpg

Edited by TzortIro
Link to comment
Share on other sites

On 26/6/2023 at 10:55 ΜΜ, Pavlos33 said:

Κατά τη γνώμη μου , αλλά και αυτή των συντακτών παλαιότερων ερωτοαπαντήσεων ΤΕΕ, υπάρχει μια διάκριση. Για την κατηγορία 4: "Στην κατηγορία 4, υπάγονται αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετη αλλαγή χρήσης σε οικόπεδο/γήπεδο, για το οποίο έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια". Παραπέμπει σε περιπτώσεις όπου έχει εκδοθεί Ο.Α.

Το παράρτημα, το οποίο αφορά καθαρά το υπολογιστικό σκέλος προστίμου, δίνει τον ευνοϊκό συντελεστή 1, σε περιπτώσεις ακινήτων στα οποία είτε εκδόθηκε Ο.Α, είτε υπάρχει προυφιστάμενο, του έτους 1955, κτίριο.

Έχει γίνει μεγάλη συζήτηση και στο παρελθόν και από όσο θυμάμαι είχαμε καταλήξει και εδώ στο φόρουμ στην ίδια άποψη.

Τώρα, αν κάποιος είναι πολύ "τολμηρός" και μπορεί να τεκμηριώσει την επιλογή της κατηγορίας 4, σε ακίνητο που δεν έχει εκδοθεί Ο.Α, ιδού  Ρόδος...

καλημερα συναδελφε Pavlos33 με την γνωμοδοτηση του

ΚΕΝΤΡΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ & ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΕΩΝ  που επισυναπτω το θεμα πιστευω οτι ληγει οταν  υπάρχουν κτίσματα προϋφιστάμενα του 1955 ειναι σαν να εχουμε οικοδομικη αδεια και εντασουμε κανονικα στην  κατηγορια 4

 

Πράξη-39-Προϋφιστάμενα-του-1955-κτίσματα-υπαγωγή-στο-ν-4495-2017.pdf

Edited by vergop72
  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας, είμαι Πολιτικός Μηχανικός και έχω ένα σπίτι κληρονομία του πατέρα που προ του 55.

Και θέλω να το βάλω στο εξοικονομώ. Δεν υπάρχει άδεια δεν υπάρχει τίποτα για αυτό το σπίτι, αλλά βρήκα αεροφωτογραφία του 52 που φαίνεται καθαρά.

Ήθελα να ρωτήσω πως ακριβώς γίνεται η "νομιμοποίηση¨ προ του 55, και πως αυτό το βάζω στο εξοικονομώ??

 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ως προ του 55 είναι νομίμως υφιστάμενο και δεν τακτοποιείται-νομιμοποιείται.

Με εξοικονομώ δεν ασχολούμαι, αλλά κάπου είχε πάρει το μάτι μου κάποιες οδηγίες για τα προ του 55 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό πως είναι νομίμως υφιστάμενα, κάνω απλά μία βεβαίωση. Βγαίνει από κάποιο σύντημα του ΤΕΕ??

Δεν έχω καταλάβει...

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, evaevaggelia said:

Καλησπέρα σας, είμαι Πολιτικός Μηχανικός και έχω ένα σπίτι κληρονομία του πατέρα που προ του 55.

Και θέλω να το βάλω στο εξοικονομώ. Δεν υπάρχει άδεια δεν υπάρχει τίποτα για αυτό το σπίτι, αλλά βρήκα αεροφωτογραφία του 52 που φαίνεται καθαρά.

Ήθελα να ρωτήσω πως ακριβώς γίνεται η "νομιμοποίηση¨ προ του 55, και πως αυτό το βάζω στο εξοικονομώ??

 

Πριν πάμε στο "εξοικονομώ" (για το οποίο θα απαντήσουν οι συνάδελφοι που ασχολούνται) να συζητήσουμε πρώτα για τη νομιμότητα. Όπως ορθώς προαναφέρθηκε, ένα κτίσμα αποδεδειγμένα προ 55, δεν απαιτεί καμία ρύθμιση-υπαγωγή στο Ν. 4495. Όμως, κάθε εργασία που έγινε μετά το έτος 1955 και δεν εμπίπτει στο άρθρο 30 Ν. 4495 θα πρέπει να τακτοποιηθεί. Άρα, σε πρώτη φάση θα ελέγξεις το ακίνητο για τυχόν κατασκευές-μετά το έτος 1955. Αν δεν υπάρχουν τέτοιες, τότε θα πας να εκδόσεις ηλεκτρονική ταυτότητα. Στο πεδίο διοικητικές πράξεις θα επισυνάψεις μια τεχνική έκθεση που θα τεκμηριώνεις την προΰπαρξη του κτίσματος. Μετά την οριστικοποίηση της ΗΤΚ μπορείς να εκδόσεις πιστοποιητικό πληρότητας Η.Τ (η παλιά βεβαίωση νομιμότητας του άρθρου 83). Η έννοια "νομιμοποίηση" να μην χρησιμοποιείται, διότι αφορά μια διαφορετική διαδικασία από την τακτοποίηση και συνήθως προκαλεί νοηματική σύγχυση. Επιπλέον, θα χρειαστεί να αποτυπώσεις το ακίνητο, δηλαδή να συντάξεις αρχιτεκτονική κάτοψη. Βοηθητικα, παραθέτω και την σχετική ερωτοαπάντηση του ΤΕΕ για την ηλεκτρονική ταυτότητα που αφορά κτίσματα προ 55.

8.  Τι εισάγουμε στην καρτέλα «Πράξεις» για κτίσμα προ του 1955, το οποίο δεν 
διαθέτει άδεια, ούτε έχει υπαχθεί σε νόμο αυθαιρέτων; 

Κατά τη συμπλήρωση Ιδιοκτησίας με κτίσμα προ 1955, στην καρτέλα «Πράξεις», στον Τύπο 
πράξης επιλέγετε «Β.Δ. 9-8-1955 (προ του 1955)» και εισάγετε τα στοιχεία της βεβαίωσης προ 
1955, εφόσον έχει δοθεί. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει σχετική βεβαίωση, στον Α/Α πράξης 
εισάγετε το μηδέν (0), στην Ημ/νία έκδοσης την 9 η -8-1955 (ημερομηνία έκδοσης του ΦΕΚ) και  
στην Εκδούσα Αρχή επιλέγετε «Αρμόδια αρχή». 
Στα Έγγραφα Πράξεων, στα «Αποδεικτικά στοιχεία κατασκευής προ του 1955» επισυνάπτετε 
τη  βεβαίωση  προ  1955  ή,  ελλείψει  αυτής,  Τεχνική  Έκθεση  μηχανικού,  συνοδευόμενη  από 
οποιοδήποτε  έγγραφο  αποδεικνύει  την  παλαιότητα  της  κατασκευής  (αεροφωτογραφίες, 
συμβόλαιο, κλπ).  
Σύμφωνα με την παρ. 1 του αρθρ. 54 του ν. 4495/2017 και την παρ. 1Β.γ. του άρθρου 2 της ΥΑ 
ΥΠΕΝ/ΔΕΣΕΔΠ/7577/105 (ΦΕΚ 334Β/29.01.2021), η καταχώριση ιδιοκτησίας συνοδεύεται από 
τα σχέδια που συνοδεύουν τις πράξεις και αποτυπώνουν την ιδιοκτησία, ήτοι κατόψεις των 
ορόφων  που  καταλαμβάνει,  χαρακτηριστικές  τομές  και  όψεις,  καθώς  και  τη  μελέτη 
προσβασιμότητας ΑμεΑ και εμποδιζόμενων ατόμων, εφόσον απαιτείται. Σε περίπτωση που η 
υφιστάμενη  κατάσταση  δεν  προκύπτει  από  τα  σχέδια  που  συνοδεύουν  τις  εκδοθείσες 
πράξεις, εκπονούνται και υποβάλλονται νέα σχέδια αποτύπωσης κατόψεων αρχιτεκτονικών». 
Επομένως,  εφόσον  έχει  εξασφαλιστεί  η  νομιμότητα  της  κατασκευής  και  δεν  υπήρξε 
υποχρέωση  σύνταξης  σχετικών  σχεδίων,  εκπονείτε  νέα  σχέδια  αποτύπωσης  κατόψεων 
αρχιτεκτονικών. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, για την απάντηση με καλύψατε πλήρως, το έχω αποτυπώσει το  κτίριο και είναι προ του 55, κατασκευή με πλιθιά, και περιμένω το τοπογραφικό διάγραμμα, και με την αεροφωτογραφία νομίζω είμαι καλυμένη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου λέει, να έχει π.χ. αλουμινένια κουφώματα ή κεραμίδια "πλαστικά" στη σκεπή κ.λπ. ...

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.