Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scada Pro - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


palex

Recommended Posts

Μέχρι στιγμής η υποστήριξη πληρώθηκε τσάμπα.Εάν και εφόσον δώ οτι θα κάνουν αλλαγές και προσθήκες θα κάνω ΣΣ.Δεν ανέφερα για αλλαγή προγράμματος, ο αδερφός χρησιμοποιεί το Scada και εγώ άλλο, τουλάχιστον το μαθαίνω ακόμα.

 

Θεωρώ οτι το καλύτερο είναι να αναφέρονται όλα τα προβλήματα που εντοπίζουν οι χρήστες για να είμαστε πιο πιεστικοί στίς εταιρίες.Ευτυχώς που υπάρχουν και οι χώροι τών φόρουμ για να ενημερώνονται οι συνάδελφοι.

 

Εσύ τι έπαθες: δεν σου δουλέυει και εσένα; :smile: :-) :smile:

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 668
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλά κάνεις και μαθαίνεις αυτό που μαθαίνεις. Ο χρόνος που επενδύεις πιάνει τόπο...

Η εκμάθηση του scada-pro μου φαίνεται χάσιμο χρόνου (όποιος διαφωνεί μ' ενδιαφέρει η γνώμη του...)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ρώτησε αν τελικά κατάφερα να ολοκληρώσω μία μελέτη στο Scada χωρίς πρόβλημα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .Το χειρότερο σημείο του είναι όταν μετά απο 2΄ωρες δουλειάς βλέπεις όλη τη μελέτη σου να "χάνεται".Η εκμάθηση του έγινε με manual απο sap2000 και 2 βιβλία τής 3DR , φοβερό έ;.Αλλά πραγματικά θα ήθελα να μάθω τί έγινε με τον διαγωνισμό ακόμα και αν δέν έλαβα μέρος.

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Όντως το manual δεν το λες και "helpful"... :mrgreen:

Φίλε έχοντας το Strad (με τα προβλήματά του) μου φαίνεται βουνό το scada...Φαντάσου....

 

(Προσπαθώ να τσιγκλίσω εκπρόσωπο της εταιρείας να μπει στην κουβέντα, αλλά μπααααα)

Link to comment
Share on other sites

(Προσπαθώ να τσιγκλίσω εκπρόσωπο της εταιρείας να μπει στην κουβέντα, αλλά μπααααα)

 

Καλυτερα να μη μπαινει, παρα να σε κοροιδευει μες τα μουτρα....

 

καθενας με τον πονο του εδω μεσα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγώ σαν παλαιολιθικός τύπος έχω μείνει στο ScadaFW... Έτσι κ' αλλιώς πεπερασμένα δεν χρησιμοποιώ με αυτό το πρόγραμμα, ούτε μεταλλικά, μια χαρά είναι.

 

Επειδή πάντα τρώγομαι όμως, θέλω να ρωτήσω αν έχει χρησιμοποιήσει κανείς αυτό το περίφημο link του ScadaPro με το Revit. Υπάρχει ακόμη, και αν υπάρχει, δουλεύει?

Link to comment
Share on other sites

Για τη σύνδεση με το revit δεν ξέρω και δεν θυμάμαι καν που υπάρχει/υπήρχε αυτή η επιλογή. Μάλιστα στο site έλεγε ότι είχαν πιστοποιηθεί από την autodesk. Λογικά πρέπει να υπάρχει ακόμα αυτή η σύνδεση.  Είχα κάνει όμως τεστάκια δουλεύοντας με το archline και ήταν σχετικά οκ. Έχει όμως 2 χρόνια σχεδόν. Θα το ξαναδώ και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, τελικά αυτή η σύνδεση μάλλον είναι πολύ καλή για να είναι αληθινή.... 

 

Το ενδιαφέρον μου είναι να χρησιμοποιήσω το Revit σαν pre και ενδεχομένως post prossesor, και να έχω το Scada μόνο για την ανάλυση - διαστασιολόγηση (δλδ μόνο ΕΑΚ ή EC8 και διαστασιολόγηση μελών).

 

Αλλά απ' ότι φαίνεται  μάλλον θα πρέπει να κινηθώ σε άλλους δρόμους. 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ρωτάς τι έγινε με τη συγκεκριμένη σύνδεση? Τις τελευταίες δύο εβδομάδες τους έχω ζαλίσει στα τηλ για υποστήριξη (ελέω και κατατοπιστικότατου manual...) και θα με φάνε αν το ρωτήσω και αυτό.

Φαντάζομαι πως για να λειτουργήσει θα πρέπει να έχεις και το revit γνήσιο. Τουλάχιστον αυτό ήθελε η π-systems για να σου πουλήσει την εξαγωγή σε etabs.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ρωτάς τι έγινε με τη συγκεκριμένη σύνδεση? Τις τελευταίες δύο εβδομάδες τους έχω ζαλίσει στα τηλ για υποστήριξη (ελέω και κατατοπιστικότατου manual...) και θα με φάνε αν το ρωτήσω και αυτό.

Φαντάζομαι πως για να λειτουργήσει θα πρέπει να έχεις και το revit γνήσιο. Τουλάχιστον αυτό ήθελε η π-systems για να σου πουλήσει την εξαγωγή σε etabs.

Εγώ δεν παίρνω τηλέφωνο γιατί έχω κόψει τα συμβόλαια.... Όσο για γνησιότητες κλπ, σιγά μην τους πω και τι βρακί φοράω  :P

 

Έτσι κ' αλλιώς, μάλλον δεν θα προχωρήσω σε αυτή την λύση, φαντάζει αδύνατο να με καλύπτει έτσι όπως την θέλω και για μεικτούς φορείς που με ενδιαφέρουν, το ψάχνω σε άλλες κατευθύνσεις. Thnx για την ενημέρωση  :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.