Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scada Pro - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


palex

Recommended Posts

Είδα ότι τις τελευταίες ημέρες κυκλοφορεί μια προσφορά για το πρόγραμμα

που αφορά μπετά και κανεπέ με έκπτωση 50%. Εχει κάποιος πρόσφατη επαφή

με το πρόγραμμα, επειδη δεν τον έχω δουλέψει αλλα γενικά εχω ακούσει καλά λόγια

Είναι εντελώς blackbox? Ειδα οτι η προσφορά αφορά μόνο beam-col elements και λόγικά

μιλάμε για lumped plasticity. Γενικά τι παίζει με αναβαθμισεις συντηρηση κτλ απο την εν λόγω

εταιρεία για να μην πάθω πιθανόν στο μέλλον αντιστοιχα σκηνικά που γίνονται αλλου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 668
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα φίλε. Καταρχήν ωραία η φωτογραφία: Μάρκος ο Θεός, Μάρκος ισχυρός..

Στο δια ταύτα: το scada δεν είναι black box, είναι πρόγραμμα που θέλει αρκετή μελέτη και πολύ προσοχή σε όλες τις φάσεις που θα το δουλέψεις για μία εργασία, από το στήσιμο του φορέα ως την εξαγωγή των τελικών συμπερασμάτων.Είναι και αρκετά εποπτικό.

Γενικώς δίνουν μια Trial version free για δύο μήνες νομίζω, όπου μπορείς να δεις πλήρως όλο το πρόγραμμα για το σκυρόδεμα (ευρωκώδικες,πεπερασμένα,κανεπε) με περιορισμούς απ'ότι θυμάμαι στην εκτύπωση και στο save.Αν σε ενδιαφέρει το πρόγραμμα θεωρώ επιβεβλημένο πριν από κίνηση αγοράς να δουλέψεις το demo.

Σε μια παρόμοια χριστουγεννιάτικη προσφορά είχα πάρει τον κανεπε και είχα αναβαθμίσει στην έκδοση 14 τότε, που όντως είχε αρκετές βελτιώσεις.Στην έκδοση 16 βλέπω πως έχουν προσθέσει διάτρηση πλακών,βελτιώσεις στα επιφανειακά πεπερασμένα και στην όπλιση τους,προσομοίωση μεταλλικού πλαισίου με υποστυλώματα μη συμμετρικής διατομής με πεπερασμένα και άλλα πραγματάκια που τα βλέπεις στην ιστοσελίδα τους. Γενικώς θεωρώ θετικό ότι τα τελευταία χρόνια δεν έχουν παρατήσει το πρόγραμμα στην μοίρα του αλλά συνέχεια προσθέτουν πράγματα κάτι που το θεωρώ βασικότατο, μαθαίνω ότι τον γενάρη θα βγάλουν add-on με ec4 και σύμμικτες.Στα κατά θεωρώ την τιμολογιακή τους πολιτική:πάντα τους θεωρούσα λίγο ακριβούς (γενικά όμως βγάζουν κανά δυο τέτοιες ευκαιρίες τον χρόνο) και το κομμάτι τεχνικής υποστήριξης-δωρεάν αναβαθμίσεις δυστυχώς το θεωρούν αλληλένδετο. Δεν έχω εδώ και αρκετά χρόνια συνδρομή για τεχνική υποστήριξη, όταν πλήρωνα πρέπει να ήταν κάπου 250+φπα ετησίως, με επιφύλαξη ωστόσο γιατί μετά το 2011 νομίζω σταμάτησα να έχω ενεργό συμβόλαιο.Επίσης την τεχνική τους υποστήριξη την θεωρώ μέτρια.

Τώρα, για το τελευταίο που ρωτάς, όπου φαντάζομαι εννοείς τα κλειδώματα software που έχουν ακουστεί από άλλη εταιρεία του χώρου προς τους παλαιούς της συνδρομητές, δεν έχει πέσει κάτι τέτοιο στην αντίληψη μου, ωστόσο διαθέτω μια σχετικά νέα έκδοση (την 15) οπότε ενδεχομένως και να μην είμαι ο κατάλληλος να απαντησω.ενδιαφέρον θα είχε να μας πουν οι παλιοί χρήστες του scada for windows τί κάνανε και αν αναγκάστηκαν να βάλουν το χέρι βαθιά στην τσέπη κάποια στιγμή, όταν το πρόγραμμα μετεξελίχθηκε σε scada pro.Αυτά, και τα ξαναλέμε.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ συνάδελφε. Οντως θα το κατεβάσω να το δώ και προφανώς

δεν κάνω τετοια αγορά μονο και μόνο λόγω προσφοράς. Αλλαα όντως είναι καλή

η προσφορά συγκρίνοντας με τιμές απο αλλα προγράμματα εμπορικά για αντίστοιχη

χρήση τα οποία περίπου τόσο χρεώνουν να σου προσθέσουν την pushover....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.Ηλία, δεν θεωρώ την μοντελοποίηση στο scada δύσκολη γενικώς.

εξαρτάται πάντα βέβαια για τί φορέα μιλάς.τα πεπερασμένα του σου δίνουν πολλές μα πολλές δυνατότητες (κοιτοστρώσεις,πλάκες ανωδομής,θόλους,τρούλους,πισίνες κλπ).Γενικώς το scada συνεχίζει την λογική του scada for windows που ήθελε να ακολουθείς με θρησκευτική ευλάβεια αλληλουχία βημάτων για να κάνεις κάθε σου κίνηση:την εισαγωγή του φορέα με ραβδιά ή με πεπερασμένα και την δημιουργία του μαθηματικού μοντέλου, την προσομοίωση των πλακών, την δημιουργία των συνδυασμών φόρτισης,το τρέξιμο της ανάλυσης που επέλεξες,το διάβασμα των αποτελεσμάτων,την διαστασιολόγηση βήμα-βήμα με τους ικανοτικούς σου κλπ.Αυτό βέβαια σου δίνει την εποπτικότητα και την δυνατότητα να μαθαίνεις καλύτερα την θεωρία (εγώ ας πούμε πολλά εδάφια ελέγχων του εακ τα κατανόησα από τα report του scada) αλλά από την άλλη αν σε κάποιον δεν αρέσει αυτός ο τρόπος εργασίας και θέλει πιο αυτοματοποιημένα πράγματα εύκολα κάνεις λάθη. Έχουν και τα manual τους ανεβασμένα στην σελίδα τους free οπότε όποιος έχει χρόνο ρίχνει μια ματιά.

Φίλε laxanos έχεις δίκιο σε αυτό που λες, κι εγώ πλέον αν κάνω (που δεν κάνω) κινήσεις σε λογισμικά είναι αυστηρά και μόνο σε περιόδους βαρβάτων προσφορών και αν υπάρχει αντίκρισμα και λόγος προφανώς.

για να τα λέμε όλα πάντως εγώ ένα ελληνικό λογισμικό που ζήλεψα (είδα πολύ αναλυτικά το demo του) και μου έχει κάνει πολύ καλή εντύπωση είναι το ραφ.εποπτικό, αναλυτικό με κάτι στραβομάρες βέβαια που με ξενέρωσαν, αλλά γενικώς πολύ-πολύ αξιοπρεπές. ήμουν ήδη κάτοχος του scada βέβαια όταν βγήκε και γενικώς τώρα δεν περισσεύουν λεφτά γιατί δεν ανήκω και σε κάποια από τις "προνομιούχες" κατηγορίες πελατων (νέοι μηχανικοί κλπ). αν ποτέ μαζέψω λίγα εξτρα χρήματα θα το γλυκοκοιτάξω είναι αλήθεια. 

Edited by pirsogiannis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω ζηλέψει το ΡΑΦ πάρα πολύ. Γενικά θεωρώ απαράδεκτη την πολιτική της ace-hellas. Κάποια στιγμή απλά σταματήσανε το scadafw και αν ήθελες πήγαινες στο scadapro. Πάντως κάπου θα πήγαινες και έπρεπε να πληρώσεις νέο πρόγραμμα. Το πρόγραμμα το θεωρώ πολύ καλό για μπετό και αναφέρομαι στην ανάλυση και στη διαστασιολόγηση, όχι στην pushover αλλά γενικά είναι δύσκολο και αν σου βγάλει πρόβλημα στη μελέτη (π.χ. παράξενα αποτελέσματα) ΠΟΛΥ δύσκολα βρίσκεις τη λύση. Παρά πολλές φορές απλά ξεκίνησα τη μελέτη από την αρχή. Οι πλάκες είναι απαράδεκτες αλλά έχουν περισσότερες επιλογές από το ΡΑΦ. Θεωρώ όμως πολύ πιο εποπτικό τον τρόπο του ΡΑΦ για την pushover, με το SCADA έπρεπε να δω το βίντεο 5 φορές για να καταλάβω τι γίνεται και χωρίς να έχω ολοκληρωμένη εικόνα. Προσωπικά είμαι απογοητευμένος και έχω σταματήσει την συνδρομή εδώ και κάποια χρόνια αλλά δυστυχώς μου ζητάνε, κατά την άποψή μου, πολλά χρήματα για να αναβαθμιστώ στην τελευταία έκδοση.

Τα μεταλλικά του δεν μου πολυάρεσαν και είναι δύσκολα σε αλλαγές (π.χ. να αλλάξεις από Χ σε δύο Χ καθ' ύψος ανά πλαίσιο) αλλά φαίνεται ότι αυτή τη στιγμή έχουν περισσότερες επιλογές από το ΡΑΦ π.χ. συνεχή πλαίσια ενώ το ΡΑΦ έχει μόνο ένα πλαίσιο.

Με τους συνδυασμούς φόρτισης ειδικά με άνεμο και χιόνι μέχρι τη δική μου έκδοση παράγονταν ημιαυτόματα. Δηλαδή φτιαχνόταν αυτόματα 5 επιπλέον σενάρια (4 άνεμοι και 1 χιόνι) και έπρεπε χειροκίνητα να τρέξεις 5 επιπλέον αναλύσεις και μετά στους συνδυασμούς φόρτισης να προσθέσεις αυτά τα laod cases με διάφορες συνθήκες αν είναι π.χ. υψόμετρο πάνω ή κάτω από 1000μ και διάφορα άλλα και γενικά ήταν πολύ χρονοβόρο. Δεν ξέρω πως είναι σήμερα.

Πολύ καλό πρόγραμμα με πολλές δυνατότητες αλλά το βρίσκω λιγάκι δύσκολο ειδικά σε σχέση με άλλα που υπάρχουν στην αγορά. Αυτό το οποίο έχω παρατηρήσει είναι ότι η θεμελίωσή του είναι αρκετά μεγαλύτερη σε σχέση με άλλα προγράμματα π.χ. ΡΑΦ, Stereostatika και δεν ξέρω ποιο είναι πιο "σωστό". Σίγουρα είσαι υπέρ της ασφαλείας αλλά μερικές φορές από στατικό αισθητήριο και μόνο κρίνω ότι είναι υπερβολικό. Πολλές φορές σε έκκεντρα πέδιλα ή και κεντρικά βγάζει πρόβλημα λόγω φορτίου εκτός πυρήνα πεδίλου ή κάτι τέτοιο. Δεν έχω δει κανένα άλλο πρόγραμμα να το κάνει αυτό και τους βγάζω το καπέλο που το ελέγχουν, απλά αν δεις κάτι να μην είναι πράσινο πρέπει να το διορθώσεις και αυτό συνήθως γίνεται μεγαλώνοντας το στοιχείο και προκύπτει αρκετά μεγάλη θεμελίωση. Αυτό το οποίο δεν μου αρέσει είναι οι πάρα πολλές οθόνες που έχει. Δυστυχώς δεν τα έχουν όλα σε 1-2 οθόνες αλλά συνέχεια πρέπει να αλλάζεις tab κάτι όπως στο ribbon του word. Απλά στο word θα το κάνεις αυτό 5-6 φορές σε ένα κείμενο ενώ σε μια στατική μελέτη μπορεί και 500... εδώ κατά τη γνώμη μου κάνανε λάθος.

Παλαιότερα δε, κολλούσε συνεχώς και ποτέ δεν παραδέχτηκαν ότι έφταιγε το πρόγραμμα, είχε βουήξει το νήμα. Έκανες μελέτη και κράσαρε 20-30 φορές μέχρι να ολοκληρωθεί η μελέτη. Αυτό διορθώθηκε στις τελευταίες εκδόσεις, μπορεί και να ήταν κάποιο dll των windows πάντως πρόβλημα υπήρχε.

Εν κατακλείδι (προσωπική άποψη): καλό για μπετό, μέτριο για μεταλλικά, δεν μου άρεσε η εποπτικότητα στην pushover. Μέτρια τεχνική υποστήριξη έως καλή. Πάντα απαντάνε στο τηλ και έχουν διάθεση να βοηθήσουν απλά μερικές φορές λόγω πολυπλοκότητας του προγράμματος δεν λύνεται το πρόβλημά σου. 

Προτείνω σε όποιον ενδιαφέρεται να κατεβάσει το πρόγραμμα στη δοκιμαστική του έκδοση και να το λιώσει ώστε να δει όλες τις δυνατότητές του.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου charlie. Γενικά συμφωνούμε στα όσα λες.Το scada όπως ανέφερα και παραπάνω θέλει πάρα πολύ προσοχή στην δημιουργία του μαθηματικού μοντέλου και στην δημιουργία του μοντέλου των πλακών.Γενικώς πρέπει να ελέγχεις τα report σου (μηνύματα λαθών) στα παραπάνω δύο (μοντέλο και πλάκες) και να μην αφήνεις τίποτα στην τύχη.Αν έχεις ξεχάσει έστω μια ανισοσταθμία πχ που δεν την έχεις ορίσει στις στάθμες κατάλληλα ή έναν κόμβο στο γράψε-σβήσε ή ασύνδετα κάποια πεπερασμένα είναι δεδομένο ότι δεν θα σου τρέξει η ανάλυση.Από την άλλη βέβαια αυτό αποτελεί και μια δικλείδα ασφαλείας. Έχεις δίκιο όμως,καταντάει σπαστικό κάποιες φορές.

Από την έκδοση 14 και μετά τα κρασαρίσματα που αναφέρεις ελαττώθηκαν σε ένα ποσοστό 60-70% θα σου έλεγα (δεν εξαλείφθηκαν) και αυτή τους η διαβεβαίωση ήταν ένας από τους λόγους που με έκαναν να αναβαθμίσω τότε.Βέβαια πάντα παίζει ρόλο και σε τί μηχάνημα τρέχεις το πρόγραμμα αλλά εν γένει έχεις δίκιο. Αν προσέξεις στην έκδοση 16 διαφημίζουν το autosave, που προφανώς θα είναι για να ελαχιστοποιηθούν περιπτώσεις κρασαρισμάτων που περιγράφεις.

Για τις πλάκες που αναφέρεις διαφωνώ, βρίσκω καλή την προσομοίωση τους, δεν έχω δει ποτέ τίποτα παράξενο και υπάρχουν πάντα και τα πεπερασμένα τους για δύστροπες καταστάσεις.

Η λογική των ribbons (tabs) που αναφέρεις προσωπικά μου αρέσει γιατί μου δίνει μια αίσθηση συμμαζέματος και ομαδοποίησης, την έχει και το ραφ μην ξεχνάς.

Τα μεταλλικά τους τώρα δεν τα έχω δουλέψει πολύ: βλέπω ότι για απλά επαναλαμβανόμενα πλαίσια η προσομοίωση είναι ταχύτατη η δε παραγωγή συνδυασμών ανέμου-χιονιού είναι πλέον αυτόματη, δες και το σχετικό βίντεο.Εμένα δεν με ικανοποιούν οι συνδέσεις τους (πχ σύνδεση αντιανεμίων με στύλο).

Για την εποπτικότητα της pushover του ραφ συμφωνώ με τα χίλια, να σου δώσω να καταλάβεις εγώ κάποια στιγμή τύπωσα κάποια θεωρητικά πράγματα από το εγχειρίδιο του ραφ για να πάρω χαμπάρι.χωρίς ωστόσο να σημαίνει ότι το scada δεν βλέπεται.Αυτά από μένα. Αν θέλεις στείλε μου με ένα pm τί σου ζήτησαν για να αναβαθμίσεις από ποια έκδοση σε ποια.Κι εγώ αυτές τις μέρες τους έκανα μια ερώτηση για αναβάθμιση στην έκδοση 16.

edit: ένα που ξέχασα σχετικά με την πολιτική τους:ποτέ δεν χώνεψα το γεγονός ότι στις ιστοσελίδες τους δεν είχαν ποτέ ανηρτημένο τιμοκατάλογο. 

Edited by pirsogiannis
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις πλάκες που είπα ότι είναι απαράδεκτες να ξεκαθαρίσω ότι εννοώ την ταχύτητα μοντελοποίησης κτλ. Κατά τα άλλα τα αποτελέσματα είναι λογικά και σωστά.

Αλλά αν έχω μια πλάκα που ελαφρώς ξεφεύγει από τετράγωνη ή ορθογώνια συνήθως πρέπει να ορίσω ισοδύναμο σχήμα, να κάνω απόδοση πλευρών, να αλλάξω τις συνθήκες στήριξης...ε καταντάει κουραστικό όταν άλλα προγράμματα τα έχουν λύσει αυτά εδώ και 10ετίες. Και φυσικά δεν δέχομαι να κάνω πεπερασμένα για απλές πλάκες. Στην δικιά μου έκδοση μάλιστα δεν εμφανίζονταν οι οπλισμοί μετά από ανάλυση με πεπερασμένα παρά μόνο οι τάσεις. Νομίζω ότι τώρα στην έκδοση 2016 εμφανίζονται. Στο scadafw ήταν και πιο εύκολη η απεικόνιση φορτίων των πλακών και των δοκών στην κάτοψη (νομίζω ότι τώρα απλά δεν εμφανίζονται στην κάτοψη...) αλλά πιστεύω ότι στο scadapro έχει βελτιωθεί πάρα πολύ σε αυτό το κομμάτι, γενικά της απεικόνισης φορτίων εννοώ.

Σχετικά με τα ribbon έχω να πω ότι είναι διαφορετικές καρτέλες το "βασικό", "μοντελοποίηση", εμφάνιση", "εργαλεία", "πλάκες", "φορτία" και έχει και άλλα. Σκέψου πόσα κλικ πρέπει να κάνω για να βάλω τις πλάκες και τα φορτία των ορόφων που σίγουρα θα χρειαστώ το βασικό, τις πλάκες, τα φορτία και πολύ πιθανόν την εμφάνιση για να μην πω ότι θα χρειαστώ τα εργαλεία. Μπορείς από τις πλάκες να μετρήσεις μια απόσταση? Αν διαπιστώσεις ότι δεν έχει ενωθεί μια δοκός επί δοκού δεν πρέπει να πας στα εργαλεία και στη μοντελοποίηση?

Πόσο θα ήθελα να έχει ένα κουμπάκι που τα απλά, βασικά, καθημερινά να γίνονται με ένα εύκολο μενού και όταν έχεις κάτι το ιδιαίτερο να σε πηγαίνει στο υπάρχον (ας πούμε expert) μενού. Για ποιο λόγο να κάνω μοντελοποίηση? αφού βάζω δοκούς, υπ/τα, θεμελίωση... δεν έχω κάτι ιδιαίτερο. Αυτό ας γίνει στο expert mode.

Σχετικά με την αναβάθμιση θα σου στείλω pm.

edit: Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που είπες περί τιμοκαταλόγου.

Επίσης θα ήθελα να δω στα βιντεάκια που ανεβάζουν ένα βίντεο από την αρχή μέχρι το τέλος μιας μελέτης πραγματικής, όχι βιντεάκια 5 και 6 λεπτών για κάθε θέμα. Να βάλουν π.χ. στο σκυρόδεμα ένα βίντεο 1 ή 2 ώρες και να φτάσουν μέχρι το ολοκληρωμένο τεύχος και μέχρι την εξαγωγή dxf για τα σχέδια για να μην πω μέχρι την εκτύπωσή τους. Στο ολοκληρωμένο παράδειγμα από σκυρόδεμα να περάσουν από όλα τα δοκάρια από όλες τις κολώνες, να δούνε τι τραβάμε να αλλάζουμε τα σίδερα από όροφο σε όροφο για να ταιριάζουν οι διατομές και ο αριθμός κτλ κτλ.

Edited by Charlie
Link to comment
Share on other sites

charlie εν τάχει να σου απαντήσω ότι τις εντολές που χρησιμοποιείς συχνά (π.χ. τα βελάκια αλλαγής σταθμών, τα κουμπάκια του τρισδιάστατου μοντέλου,του φωτορεαλισμού,την εντολή μέτρησης γωνιών και αποστάσεων, τα open /save κλπ) και γενικά πολλές ακόμη εντολές έχεις την δυνατότητα να τις έχεις ψηλά-ψηλά στο πρόγραμμα σαν "κουμπάκια" γρήγορης πρόσβασης πάντα, και έτσι να μην "χάνονται" καθώς μεταβαίνεις από το riibbon των πλακών,στην ανάλυση, ή στην μοντελοποίηση κλπ.είναι χρήσιμο tip νομίζω. κατά τα άλλα δεσμεύομαι να τα πούμε με pm, απλά συμπάθα με ο χρόνος με δύο μικρά στο σπίτι είναι περιορισμένος. να'σαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.