Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scada Pro - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


palex

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 668
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

10 ώρες πριν, yian said:

Καλώς όρισα στο νήμα, κάτοχος του scada pro 18 εδώ και λίγες ημέρες και έχω ένα θέμα με την επίλυση των τοιχίων στη πρώτη μου μοντελοποίηση.

Μελετώ διώροφο με περιμετρικά τοιχία στη στάθμη του υπογείου με τη μέθοδο των διαγώνιων ράβδων δίνοντας περιμετρική δοκό με bw όσο το πλάτος του τοιχίου και με h όσο το ύψος του υπογείου. Φαίνεται ότι έχει μοντελοποιηθεί σωστά ωστόσο μου την οπλίζει ως δοκό και όχι ως τοιχίο (τόσο στη διαστασιολόγηση όσο και στους ξυλότυπους έπειτα).

Που το χάνω ?

(δοκίμασα και τη μέθοδο δοκοί σε υποστυλώματα αλλά αφενός μου φάνηκε πολύ περισσότερο μπελαλίδικη και αφετέρου δεν κατάφερα να ενοποιήσω τα επιμέρους τμήματα των υποστυλωμάτων που προέκυπταν σε ένα ενιαίο τοιχίο με αποτέλεσμα να καταλήξω με πολλά μικρά υποστυλώματα του 1μ. περιμετρικά, καμιά άποψη και για αυτό?).

Θέλει πεπερασμένα στοιχεία. Όλες οι άλλες μέθοδοι είναι προσεγγιστικές και χάνουν σε ακρίβεια. Αν δεν έχεις μοντέλο Π.Σ. τότε το καλύτερο είναι το μοντέλο με υποστυλωματάκια μήκους 1.5 μέτρο και πάχος όσο το πάχος του τοιχίου. Με δεσμικές ράβδους άνω και κάτω με ειδικό βάρος μέλους ίσο με μηδέν και ακαμψία όσο μιας δοκού ύψους 1.0 μέτρο και πλάτος όσο το πλάτος του στοιχείου. Μοντελοποίηση κάνεις δεν μπορείς να πάρεις 100% τις εντάσεις στο τοιχείο που έτσι και αλλιώς είναι μικρές και λαμβάνονται από τον ελάχιστο οπλισμό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, θα επιστρέψω στην επίλυση με δεσμικές ράβδους για μια ακόμη προσπάθεια και να είστε ανεκτικοί στις πρώτες απορίες :)

Αλήθεια, θέλει δεσμικές ράβδους και κάτω από τη στιγμή που εκεί θα τρέξει η πεδιλοδοκός? (για τις άνω ράβδους δεν αμφιβάλλω)

Με τον τρόπο αυτό σε προηγούμενες επιλύσεις θυμάμαι να λαμβάνω πολλά μικρά υποστυλώματα. Ο οπλισμός εσχάρας εκατέρωθεν πώς θα δειχθεί στους ξυλότυπους?

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα ενώσεις με ράβδους άπειρης δυσκαμψίας και στις πεδιλοδοκούς, οι οποίες επίσης θα σπάσουν σε μικρές.Γι'αυτό σου είπα και πριν, διάβασε και για τις πεδιλοδοκούς πώς εισάγονται.Περιγράφονται στο manual, μην παρεκκλίνεις από τον τρόπο περιγραφής. Δεν θα βγάλει οπλισμό εσχάρας στα τοιχεία, είναι μόνο μοντελοποίηση για την (μη) παραλαβή σεισμού. Τον οπλισμό τον σχεδιάζεις εσύ. Επίσης τσέκαρε με τί ανάλυση πρέπει να αναλύσεις-διαστασιολογήσεις την θεμελίωση ώστε να πάρεις αποτελέσματα. Παλιότερα ακόμη κι αν για την ανωδομή έτρεχες δυναμική φασματική (εακ ή ευρωκώδικες) έπρεπε να τρέξεις κι ένα σενάριο απλοποιημένης ώστε να πάρεις αποτελέσματα και για την θεμελίωση. Τώρα νομίζω το έχουν διορθώσει και δεν χρειάζονται δύο σενάρια για ανωδομή και θεμελίωση.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με τοιχία και ράβδους χρησιμοποιώ περισσότερο. Βέβαια ο ΚΑΝΕΠΕ κάπου λέει τη μέθοδο μοντελοποίησης με χιαστί ράβδους αλλά τη χρησιμοποιώ κυρίως για να προβλέπω τη συμπεριφορά με εισαγωγή τοιχωμάτων σε φατνώματα. Το μεγάλο πρόβλημα που αντιμετώπισα, το οποίο ομολογώ ότι δεν είχα και το χρόνο να δω τι θα το κάνω, ήταν ότι έχανα τη θεμελίωση του τοιχίου με χιαστί ράβδους. Δηλαδή ναι μεν η μοντελοποίηση ίσως έδινε πιο ρεαλιστική συμπεριφορά στο όλο μοντέλο αλλά στο τοιχίο από κάτω δεν υπολογίζει θεμελίωση, όπως αντίθετα μπορείς στη μέθοδο με τα τοιχάκια.

Άλλο ένα σοβαρό θέμα όμως, που θέλω να το δω, με τα χιαστί είναι η συμμετοχή ανωτέρων ιδιομορφών…..Δηλαδή έστω ότι έχεις ένα τοίχωμα στο  ισόγειο μόνο. Μεγάλο τοιχίο. Σε ένα φάτνωμα. Και θες να κάνεις Pushover. Οι δύο πρώτες ιδιομορφές μεταφορικές και το τοιχίο παίρνει τέμνουσα αλλά στη συνέχεια με τις στρεπτικές ενεργοποιείται πάλι με αποτέλεσμα να προσφέρει τέμνουσα και άρα ο λόγος τεμνουσών που ελέγχεις την επιρροή ανωτέρων ιδιόμορφών να επηρεάζεται. Αν έχεις χιαστί δεν ξέρω αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν το υπολογίζει στην τέμνουσα της στάθμης σε αυτό τον έλεγχο, δηλαδή της συμμετοχής των ανώτερων ιδιόμορφών. Όσο το γιατί το διαστασιολογεί σαν δοκό....Στο μαθηματικό μοντέλο η δοκός από πάνω παραμένει και αυτή διαστασιολογεί ! Δηλαδή είναι λάθος αυτό που πρέπει να δουν πως θα φαίνεται στον τελικό χρήστη. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ γιατί πραγματικά αποτελέσματα μόνο με επιφανειακά και μόνο όταν είναι αναγκαίο. Τώρα τα επιφανειακά τα έχω δοκιμάσει έτσι σε περιμετρικό τοιχίο υπογείου και ταλαιπωρήθηκα. Εντάξει να ενώνεις με υποστυλώματα (και τότε δε θυμάμαι και κάτι γινόταν και με το υποστύλωμα) , με δοκούς οροφής υπογείου κλπ...ε αϊντε στο καλό...μόνο όταν χρειάζεται πλέον, πχ σε υπόσκαφα

Link to comment
Share on other sites

yian για την προσομοίωση τοιχίων υπογείου δες λίγο το manual τους με τίτλο "4. εργαλεία scada" από την σελίδα 14 έως την 18. εδώ

τα manual υπάρχουν στην ιστοσελίδα τους εδώ

Επίσης, γι'αυτό που είχα αναφέρει ότι μπορείς να διαστασιολογήσεις θεμελίωση και με σενάριο δυναμικής μεθόδου χωρίς να χρειάζεται να τρέξεις σενάριο απλοποιημένης ξεχωριστά για την θεμελίωση. Στο manual της ανάλυσης (είναι το υπ'αριθμόν 7 στα παραπάνω) στην σελίδα 30, πριν τρέξεις την ανάλυση μπαίνεις στο tab "κόμβοι" και ανοίγεις τα ελατήρια της θεμελίωσης. Το λέει και σε διάφορα άλλα σημεία του manual.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω, σε μεταλλική κατασκευή, ξεκινώντας από τυπική κατασκευή. Πάω στη συνέχεια να προσθέσω υποστύλωμα, εκ των υστέρων να κάνω πατάρι. Βάζω τους κόμβους και τοποθετώ μέλος. Δεν μπορώ να προσθέσω μετά πέδιλο. Ξέρει κάποιος πως γίνεται; Έβαλα ελατήρια στον κόμβο ανάλογα με τα πέδιλα που έχω δίπλα από τυπική κατασκευή αλλά δε βολεύει και εντάξει κάποιος τρόπος πρέπει να υπάρχει. Στη στάθμη 0 πάντως να επιλέξω πέδιλο και να κάνω κλικ στον κόμβο δε το δέχεται. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by SYMEON
Link to comment
Share on other sites

Εάν διαγράψεις το μαθηματικό μοντέλο, προσθέσεις τα μέλη που θέλεις και μετά το επαναδημιουργήσεις τί γίνεται? σου βγάζει λάθη το report?

Link to comment
Share on other sites

Μα αν προσθέσω μέλος, είναι μαθηματικό μέλος με απόδοση διατομής από την ενότητα μοντελοποίηση και διαγράψω το μοντέλο χάνεται ο κόμβος και δεν υπάρχει και το μέλος. Που να προσθέσω πέδιλο; Μόνο να δημιουργήσεις το μέλος και να βάλεις ελατήρια, δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Μάλλον το τυπικό είναι να δημιουργήσεις μεσα στις υπάρχουσες στάθμες της τυπικής μεταλλικής ενδιάμεσο πάτωμα, αυτό του παταριού και κακώς δεν το έκανα από την αρχή βέβαια, να βάλεις εκεί φυσική διατομή του υποστυλώματος, αντιγραφή της φυσικής διατομής στη θεμελίωση, προσθήκη πεδιλου και ξανά υπολογισμός μαθηματικού μοντέλου για να σου τα προσθέσει στην τυπική που είχες εισάγει σε παλαιότερη μελέτη. Θα το δω και θα γράψω αλλά μάλλον είναι το προφανές ότι μόνο έτσι. Χαιρετώ και ευχαριστώ.

Edited by SYMEON
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.