Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scada Pro - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


palex

Recommended Posts

Μήπως μετέφερες ή αντέγραψε σχέδια ή και ολόκληρη τη μελέτη και κατά λάθος έχασες εκείνο το μικρό σε μέγεθος αρχειάκι που δημιουργείται σε κάθε μελέτη;

Δεν θυμάμαι τι κατάληξη έχει. Φτιάξε μια νέα μελέτη χωρίς τίποτα μέσα και δες τι αρχεία δημιουργούνται και ψάξε για τα αντίστοιχα στο φάκελο της μελέτης που σε ενδιαφέρει.

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z010DA μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 668
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kαλησπέρα σας, 

Είμαι καινούργια στο επαγγελμα και μου ζητήθηκε από το τεχνικό γραφείο που δουλεύω να μάθω το στατικό πρόγραμμα scada. Προσπάθησα μέσα από τα manual και τα video που είναι αναρτημένα στο site  του scada αλλά δεν έχω βγάλει κάποια άκρη. Υπάρχει κάποιος που να έχει το χρόνο και την διάθεση να με βοηθήσει μέσω skype ή teamviewer   να λύσουμε δυο-τρία παραδείγματα να μπορέσω να το καταλάβω; 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ζητάς απαιτεί ως βασική προϋπόθεση την πλήρη γνώση στατικής ανάλυσης και όχι μόνο. Αν τη κατέχεις θα βρείς την άκρη, αν πάλι όχι τότε τα πράγματα είναι περίπλοκα και δεν λύνονται με την εκμάθηση οποιουδήποτε προγράμματος. Δεν θα σου συνιστούσα μια τέτοια προσέγγιση του θέματος, γιατί απλά είναι επικίνδυνο.

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά. Ήθελα να ρωτήσω κάτι που το παρατήρησα τις τελευταίες ημέρες. Έχει προσπαθήσει κανείς να λύσει μοντέλο με παλιό κανονισμό (πχ 1985) και να πάει στη διαστασιολόγηση να ανοίξει λεπτομέρειες υποστυλωμάτων? Το λέω γιατί πλέον μου κολλάει  το πρόγραμμα (?) Παλιότερα δεν το έκανε αυτό.

Δε λέω για τον παλιό editor αλλά για το νέο-τις λεπτομέρειες υποστυλωμάτων, το διευκρινίζω.

Τώρα το άλλο που παρατήρησα είναι να πατήσω να βγάλει λεπτμέρειες σε ένα υποστύλωμα και από τον task manager των Windows είδα ότι δεν υπήρχε μήνυμα not Responding, οπότε λέω άστο να δω. Και μετά από ένα τέταρτο, περίπου, νατο και πετάει το παράθυρο των λεπτμερειών! Γιαυτό έβαλα και το ερωτηματικό παραπάνω, γιατί τελικά κάτι άλλο συμβαίνει. Το περίεργο όμως είναι ότι το ίδιο συμβαίνει σε τρεις υπολογιστές με διαφορετικά λειτουργικά συστήματα και φυσικά το ίδιο μοντέλο με νέο κανονισμό (πχ Ευρωκώδικα ή ΕΑΚ) λειτουργεί χωρίς κανένα κόλλημα-υπερβολική καθυστέρηση.

Χαιρετώ και πάλι και ευχαριστώ εκ των προτέρων αν κάποιος έχει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μετά τα παράξενα αποτελέσματα που μου βγάζει το module Λεπτομερειών μίλησα με την υποστήριξη όπου ενημερώθηκα ότι έχει κοπεί γιατί τα αποτελέσματα που έβγαζε στον παλιό κανονισμό ήταν λανθασμένα. Μόνο με editor...Έτσι για να γνωρίζουμε το γράφω. Χαιρετώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 2/4/2018 at 4:22 ΜΜ, Alexios said:

Αυτο που ζητάς απαιτεί ως βασική προϋπόθεση την πλήρη γνώση στατικής ανάλυσης και όχι μόνο. Αν τη κατέχεις θα βρείς την άκρη, αν πάλι όχι τότε τα πράγματα είναι περίπλοκα και δεν λύνονται με την εκμάθηση οποιουδήποτε προγράμματος. Δεν θα σου συνιστούσα μια τέτοια προσέγγιση του θέματος, γιατί απλά είναι επικίνδυνο.

 

Έχω πολύ καλή γνώση της στατικής ανάλυσης επισης άλλο στατικό πρόγραμμα (fespa)  το χρησιμοποιώ με μεγάλη ευκολία! Το συγκεκριμένο όσο και να προσπαθώ δεν μπορώ να το μάθω! Να έχω πλήρη γνώση της στατικής είναι αδύνατον  από την στιγμή που τώρα ξεκινάω! Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σας πάντως !!! 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχεις πολύ καλή γνώση ή δεν έχεις επειδή τώρα ξεκινάς?

Anyway το ερώτημα ειναι ρητορικό αφού όπως είπαν και οι συνάδελφοι είναι διαφορετικό το να χειρίζεσαι ένα λογισμικό και διαφορετικό το να εκπονείς στατική μελέτη.

Βεβαια στην μπανανια μας αυτά τα 2 ειναι ενα και το αυτό .

Να πεις στο αφεντικό σου λοιπον ότι πρέπει να επενδυσει χρόνο και χρήμα πάνω σου ώστε, (εφόσον έχεις την γνώση της θεωρίας και των κανονισμών) να μάθεις και το λογισμικό.

Αλλα ειναι γνωστη η ιστορία. Αγοράζουμε μια άδεια λογισμικού, "προσλαμβάνουμε" και έναν τελειόφοιτο (δεν το λεω προσβλητικά, όλοι κάποτε ξεκινησαμε έχοντας μηδενική εμπειρία) και μετα θέλουμε την επομενη μέρα να "βγάζουμε" μελέτες.....

 

Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο είναι να ασχοληθεί κάποιος από το γραφείο για την εκμάθησή σου, ο οποίος να γνωρίζει τη χρήση του συγκεκριμένου προγράμματος, να δουλέψετε πάνω σε πραγματικά project και πρόσεξε την υπογραφή σου.... για αρχή καλό είναι να αναλάβει και την ευθύνη ο πιο έμπειρος...

φαντάζομαι κάποιος το χειρίζεται ήδη για να το επέλεξαν... (δεν θέλω να φανταστώ κάτι άλλο...)

φιλικά Π.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλώς όρισα στο νήμα, κάτοχος του scada pro 18 εδώ και λίγες ημέρες και έχω ένα θέμα με την επίλυση των τοιχίων στη πρώτη μου μοντελοποίηση.

Μελετώ διώροφο με περιμετρικά τοιχία στη στάθμη του υπογείου με τη μέθοδο των διαγώνιων ράβδων δίνοντας περιμετρική δοκό με bw όσο το πλάτος του τοιχίου και με h όσο το ύψος του υπογείου. Φαίνεται ότι έχει μοντελοποιηθεί σωστά ωστόσο μου την οπλίζει ως δοκό και όχι ως τοιχίο (τόσο στη διαστασιολόγηση όσο και στους ξυλότυπους έπειτα).

Που το χάνω ?

(δοκίμασα και τη μέθοδο δοκοί σε υποστυλώματα αλλά αφενός μου φάνηκε πολύ περισσότερο μπελαλίδικη και αφετέρου δεν κατάφερα να ενοποιήσω τα επιμέρους τμήματα των υποστυλωμάτων που προέκυπταν σε ένα ενιαίο τοιχίο με αποτέλεσμα να καταλήξω με πολλά μικρά υποστυλώματα του 1μ. περιμετρικά, καμιά άποψη και για αυτό?).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την μέθοδο δοκοί σε υπ/τα χρησιμοποιώ. Κάνεις κατάτμηση της δοκού (δοκός πλάτους όσο το πλάτος του τοιχείου υπογείου) σε υπ/τα μήκους max 1μ , και μετά ενώνεις όλα τα προκύπτοντα  υπ/τα κεντροβαρικά με ράβδο άπειρης ακαμψίας, της οποίας έχεις μηδενίσει το ειδικό βάρος στα γεωμετρικά της χαρακτηριστικά. Την ένωση κάντην τσιμπώντας (επιλέγοντας) τα ανωτέρω υπ/τα με παράθυρο επιλογής. τα παραπάνω τα περιγράφει στο μανουαλ αναλυτικά και υπάρχουν και στα βίντεο που βγάζουν. είναι απλά μοντελοποίηση, δεν θα σου διαστασιολογήσει τοιχεία υπογείου και δεν θα σου βγάλει οπλισμό τους.επίσης τσέκαρε από το manual πάλι για το πώς θα βάλεις πεδιλοδοκούς κάτω από τα τοιχεία υπογείου.

Edited by pirsogiannis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.