Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυτονομηση διαμερισματος σε ηδη υπαρχουσα κεντρικη αεριου


Cziv

Recommended Posts

Καλησπέρα σας και Καλή Χρονιά!

Χτυπάω ξανά την πόρτα του forum γιατί πραγματικά βοηθάει (δίνει κατευθύνσεις) σε τεχνικά θέματα. Επειδή η ερώτησή μου είναι συναφής με αυτό το νήμα (από την ανάποδη βέβαια πλευρά) προτίμησα να αναρτήσω εδώ την ερώτησή μου.

Μένω σε πολυκατοικία που διαθέτει κεντρική θέρμανση με Φυσικό Αέριο η οποία λειτουργεί κανονικά. Δυστυχώς όμως δεν επαρκεί για την θέρμανση του σπιτιού (τελευταίος όροφος βορεινο διαμέρισμα). Σε επικοινωνία με αρκετούς μηχανικούς (4 τον αριθμό) μου είπαν να γνωστοποιήσω την πρόθεση αυτονόμησης του διαμερίσματός μου σε γενική συνέλευση, προκειμένου να είμαι κατοχυρωμένος. Σε όλους είχα επισημάνει ότι πάμε από ΦΑ κεντρική σε ΦΑ ατομική θέρμανση. Σε προκαταβολική διερεύνηση με 5-6 από 12 συνολικά ιδιοκτήτητες δεν υπήρξε αντίρρηση επί της αρχής, δεδομένου ότι συμφωνώ να συμμετέχω στα έξοδα συντήρησης/επισκευής του λέβητα κεντρικής θέρμανσης της πολυκατοικίας και να αποκοπώ από τα έξοδα χρήσης/κατανάλωση ςτου Φ.Α.. Στη συνέλευση ένας ιδιοκτήτης είπε ότι μπορώ να κάνω ότι θέλω, αλλά δε μπορώ να αποκοπώ από το σύνολο των εξόδων της κεντρικής θέρμανσης, γιατι το απαγορεύει ο κανονισμός της πολυκατοικίας του 1979.

Θα μπορούσατε να με συμβουλέψετε για τα παρακάτω;

Μπορώ ή δε μπορώ να αυτονομήσω το διαμέρισμά μου με σύστημα αυτόνομου λέβητα ΦΑ με αντιστάθμιση και να αποκοπώ από τα έξοδα κατανάλωσης του ΦΑ της κεντρικής θέρμανσης;

Αν μπορώ ποια βήματα πρέπει να ακολουθήσω; Μήπως πρέπει να καταγραφεί η συμφωνη γνωμη των υπόλοιπων ιδιοκτητών στο πρακτικό της πολυκατοικίας;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

Edited by stazzy
Link to comment
Share on other sites

αφου συμφωνουν ολοι - πλην ενος που επικαλειται τον κανονισμο,

αλλά δεν λες αν αρνειται  γιατί δεν  θελει ο ίδιος και χρησιμοποιει σαν προφαση τον κανονισμο....

ή απλα επειδη  νομιζει οτι δεν μπορει να συναινεσει  επειδη "το λεει ο κανονισμος"

Παιρνεις την συναινεση και προχωρας με την διαδικασια του 127 του 4495

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, dimitris GM said:

αφου συμφωνουν ολοι - πλην ενος που επικαλειται τον κανονισμο,

αλλά δεν λες αν αρνειται  γιατί δεν  θελει ο ίδιος και χρησιμοποιει σαν προφαση τον κανονισμο....

ή απλα επειδη  νομιζει οτι δεν μπορει να συναινεσει  επειδη "το λεει ο κανονισμος"

Παιρνεις την συναινεση και προχωρας με την διαδικασια του 127 του 4495

 

 

Καθαρά το 1ο :

αρνειται  γιατί δεν  θελει ο ίδιος και χρησιμοποιει σαν προφαση τον κανονισμο...

Σε ευχαριστώ! Οπότε θα επιβεβαιώσω ότι η πλειοψηφία 51% των χιλιοστών θέρμανσης συμφωνεί και θα κάνουμε συνέλευση να καταγραφεί στο πρακτικό της πολυκατοικίας. 

Edited by stazzy
Link to comment
Share on other sites

φαινονταν εξ αρχης οτι ειναι αναποδος

Παιρνεις την πλειοψηφια του αρθρου 127

κανεις ολες τις τυπικες διαδικασιες

κι ασ' τον να παει στα δικαστηρια -ατομικα- να ζητησει

"οσα θελει να ζητησει"

Εσυ εισαι συννομος σε ολα.

 

και να πεις στους... ματζιρηδες να σε απαλλάξουν απο τα παντα ολα συμφωνα με την παρ. 8,

κι οχι να πληρωνεις ...κερατιατικα  χωρις λογο 👿

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, dimitris GM said:

και να πεις στους... ματζιρηδες να σε απαλλάξουν απο τα παντα ολα συμφωνα με την παρ. 8,

κι οχι να πληρωνεις ...κερατιατικα  χωρις λογο 👿

Για λόγους καλής γειτονίας δε θέλω να αποτελέσω λόγο για γκρίνιες, οπότε δέχομαι να συμμετέχω στη συντήρηση της κεντρικής θέρμανσης. Πέρα από αυτό όμως νομίζω ότι απο ΦΑ σε ΦΑ δεν μπορώ να απαλλαγώ από αυτό το κόστος.

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι. Μένει να επιβεβαιώσω το ποστοστό που χρειάζεται βάσει του άρθρου 127, γιατί δε θυμάμαι αν αρκεί το 51 ή παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συναδελφοι,

 

στην περιπτωση που διαβασα αμεσως παραπανω, συναδελφος ειχε την πλειοψηφια με το μερος του. Εστω οτι εχουμε περιπτωση ιδιοκτητη που η πλειοψηφια ειναι εναντιον της αποκοπης απο την κεντρικη θερμανση. Μπορει να προχωρησει παρολαυτα, και να αποκοπει απο τα εξοδα χρησης; (οχι συντηρησης/αντικαταστασης, αυτο ειναι σαφες); Η παρ. 7 στο αρθρο 127 του 4495 λεει οτι και αρνητικη αποφαση να παρει η συνελευση, ο ιδιοκτητης μπορει να προχωρησει στη διαδικασια, και στην παρ. 8 λεει οτι εφοσον το κανει, απαλασσεται απο τις δαπανες χρησης. Οποτε;

Να σημειωσω οτι στην πειρπτωση μου, το συστημα θερμανσης ειναι 5 split inverter σε ολους τους χωρους, και η πολυκατοικια σημερα εχει κεντρικη θερμανση πετρελαιου. Η οποια μαλιστα ειναι και ανενεργη εδω και 2 χρονια (αλλα του χρονου π.χ. θα μπορουσε να μπει παλι μπρος, οποτε η απαλλαγη της δαπανσης μας ενδιαφερει). 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.