Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διόρθωση ΚΑΕΚ στο κτηματολόγιο


Recommended Posts

Η διαφορά στην πρόσοψη είναι 4,5 μ, τα τμ είναι τα ίδια του συνολικού γηπέδου. Αυτή τη στιγμή μπορούμε να εκδώσουμε νεα οικοδομική άδεια η θέλει διόρθωση στο κτηματολόγιο;

Link to comment
Share on other sites

Η διόρθωση δεν έχει σχέση με την άδεια

συμπλ.

Η άδεια θα εκδοθεί βάσει πραγματικών στοιχείων (αποτύπωση), και αγνοείς το κτηματολόγιο

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα! Έχω μια περίπτωση πρόδηλου σφάλματος. Με αναζήτηση ΚΑΕΚ στο κτηματολόγιο του οικοπέδου-πελάτη μου, αναγράφονται τα στοιχεία του όμορου ιδιοκτήτη. Με αναζήτηση του ΚΑΕΚ του όμορου, στα στοιχεία ιδιοκτησίας αναγράφονται τα στοιχεία του δικού μου ιδιοκτήτη-πελάτη.

Δεν έχω γεωμετρική μεταβολή, αλλά λάθος αντιστοίχιση ΚΑΕΚ οικοπέδου - ιδιοκτήτη.

Συμβολαιογράφος και δικηγόρος μου ζήτησαν τοπογραφικό. Ισχύει ή η διόρθωση γίνεται απλά με μια αίτηση των ιδιοκτητών στο κτηματολόγιο;

Και αν χρειάζεται τοπογραφικό, ποιας μορφής θα είναι; Αποτύπωση και των δυο οικοπέδων με αναγραφή των σωστών ΚΑΕΚ και υπεύθυνή δήλωση των ιδιοκτητών;

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  Πρωτα πρεπει να γινει η διορθωση.

  Μεχρι τοτε, εσυ δεν υπογραφεις τπτ.

 Να μιλησει ο δικηγορος σου με τον  κτηματοφυλακα...

Έντυπα - Ελληνικό Κτηματολόγιο

 
... Αίτηση για χορήγηση κτηματογραφικού διαγράμματος Κατηγορίας 2 (61.19 KB); Αίτηση διόρθωσης προδήλου σφάλματος (58.5 KB); Αίτηση διόρθωσης προδήλου ...
Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, dimitris GM said:

  Πρωτα πρεπει να γινει η διορθωση.

  Μεχρι τοτε, εσυ δεν υπογραφεις τπτ.

 Να μιλησει ο δικηγορος σου με τον  κτηματοφυλακα...

Έντυπα - Ελληνικό Κτηματολόγιο

 
... Αίτηση για χορήγηση κτηματογραφικού διαγράμματος Κατηγορίας 2 (61.19 KB); Αίτηση διόρθωσης προδήλου σφάλματος (58.5 KB); Αίτηση διόρθωσης προδήλου ...

Τις αιτήσεις τις έχει αναλάβει ούτως ή άλλως η δικηγόρος. Απλά μου έκανε εντύπωση γιατί να χρειάζεται και τοπογραφικό από την δική μου μεριά, είτε πριν είτε μετά για την διόρθωση. Δεν το βλέπω να αναγράφεται πουθενά σαν απαιτούμενο. Και εντοπισμό να θέλει να κάνει, που λέει ο λόγος, μπορεί να βρει τις συντεταγμένες από το Κτηματολογικό Διάγραμμα. Τι να πω..ίσως να είναι η περίπτωση του ότι θέλει η κάθε υπηρεσία ζητάει.

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής περίπτωση 

κατά τη σύσταση οριζοντίων και καθέτων το εξής τοπογραφικό με αυτή την αρίθμηση

image.png.d73c1efeea72d909d3e2990ff512f12a.png

ενώ με την ανάρτηση την παρακάτω

image.png.bf61f404095bc34436d5908a0e93db1c.png

Συντάχθηκε συμβόλαιο μεταβίβασης επί οριζοντίων της καθέτου Κ2 

Το πήγαμε για μεταγραφή και μας ζητάνε να αλλάξουμε το συμβόλαιο βάζοντας ως ΚΑΕΚ ......../7/2 (αντί ΚΑΕΚ ........./2/2

που έβαλε η Συμβ/φος αλλά και εγώ στην ΗΤΑ (όπως μου το ζήτησε η ίδια)

Πως προχωράμε!

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΕΚ .../7/2 σημαίνει "οριζόντια 2 επί της καθέτου 7"

Η σύσταση τι αναφέρει? Μήπως στο Κτηματολόγιο έχει γίνει λάθος καταχώριση, οπότε απαιτείται διόρθωση προδήλου?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tetris said:

ΚΑΕΚ .../7/2 σημαίνει "οριζόντια 2 επί της καθέτου 7"

Η σύσταση τι αναφέρει? Μήπως στο Κτηματολόγιο έχει γίνει λάθος καταχώριση, οπότε απαιτείται διόρθωση προδήλου?

Η σύσταση λέει..../2/2 και πραγματικά αυτό πρέπει να γίνει (πρόδηλο) αλλά το θέμα είναι αν μπορεί να προχωρήσει η μεταγραφή καθώς το πρόδηλο δεν διορθώνεται άμεσα αλλά εν καιρώ

Σε ευχαριστώ πάντως για τη συμμετοχή σου στο πρόβλημα μου

Υπόψη ότι το κτηματολόγιο είναι υπό ανάρτηση 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.