Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

Κάποτε έγραφα" "

 

Μετά από κάνα δύο χρόνια εξαντλητικής χρήσης του canon έχω να πω τα εξής. Πολύ γρήγορος, μικρή κατανάλωση. Αλλά...

Η κεφαλή του παρουσίασε πρόβλημα και αλλάχθηκε (μέσα στην εγγύηση). Αυτό το πρόβλημα ήταν γνωστό και διορθώθηκε από την εταιρεία.

Σήμερα όμως με "κρέμασε". Κόπηκε ο ιμάντας που κινεί την κεφαλή... Πάπαλα.

Έχω περιέργεια να δώ πότε θα αλλαχθεί από το σερβις... Θα σας ενημερώσω

 

Τελικά δεν είχε κοπεί ο ιμάντας άλλα "ξεσκάλωσε" πίσω από την κεφαλή...

Έπρεπε να λυθεί όλος σχεδόν ο πλοτερ για να διορθωθεί αυτό. Γύρω στις 6 εργατοώρες.

Και 8 μέρες μέχρι να έρθουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...

Γεια χαρα σε όλο το φόρουμ.

Έχω βρει τον HP 500 + A0, μεταχειρισμένο γύρω στα 700 €. Επειδή είναι παλιό μοντέλο, είναι αξιόπιστος?

Έχω διαβάσει στο φόρουμ το σχετικό ποστ αλλά δεν ξέρω αν υποστηρίζεται από την αντιπροσωπία (στο site λέει ότι είναι μοντέλο που έχει αποσυρθεί).

Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη!!!!

Ευχαριστώ

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Παρατήρηση: Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

σου χρειαζεται πραγματικά?τωρα με τον νεο τρόπο φορολόγησης τα εξοδα εκτυπωσης σε ενα εκτυπωτικο κεντρο θα ειναι πολύτιμα.μηπως τελικά δεν συμφέρει να εχεις δικό σου?

Link to comment
Share on other sites

να σου πω εγώ δεν εχω.ειχα παληα (πεν-πλοτερ απο 1990-1995) μετα δεν ξαναπηρα

διοτι 1.το εκτυπωτικο ειναι κοντα (400 μ)

2.μετα απο δυο ωρες δουλεια το πρωί,ο οργανισμός την ζηταει την βόλτα του.οπότε ειναι ευκαιρια.για βολτιτσα.

3.το κοστος εκτυπωσης ειναι οσο και η αντίστοιχη φωτοτυπια

4.δεν εχεις μπελαδες αν χαλαει πως λειτουργει κλπ

για τον λόγο αυτό και δεν πηρα ,ακόμα και οταν μου δοθηκε η ευκαιρία οταν μπηκα σε προγραμα παληα με 65% επιδοτηση.απλα δεν πηγα να υλοποιησω την επενδυνση

τωρα με το εσπα αν με ενταξουν πολυ θα το σκεφτω

ΥΓ μεταχειρισμενο μην παρεις παντως

Link to comment
Share on other sites

Parist είπαμε να έχουμε έξοδα αλλά όχι και έτσι. Για μια μελέτη αποτύπωσης σε ζώνη εκτύπωσα 5 χ 14 = 60 m σχέδια έγχρωμα με έξοδα 1,5 ρολά χαρτί και ελάχιστο μελάνι. Αν τα εκτύπωνα έξω το κόστος θα ήταν τριανταπλάσιο και βάλε!

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα ρίσκο ο μεταχειρισμένος... Το σκέφτομαι

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Παρατήρηση: Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

kasvan

5 χ 14 = 60 m σχέδια έγχρωμα

στα εγχρωμα ναι.εδώ τουλαχιστον αν εκτυπωσεις 60μ εγχρωμα ,θα σου στοιχισει οσο δυό ploter.

απλα μεχρι τώρα οι υπηρεσιες εδω δεν απαιτουσαν εγχρωμα.τωρα αρχιζουν να απαιτουν.

προσωπικα απο 1996 εως 2007 ασχολιομουν αποκλειστικα με μελετες δημοσιες -οποτε δεν εκτυπωνα πανω απο μια φορα τον μηνα-και οχι εγχρωμα.

και στοιχιζαν οσο οι φωτοτυπιες.

τωρα τελευταια που εκανα δυο μελετες σημανσης και τα ηθελαν εγχρωμα τα πληρωσα πανακριβα.οποτε αρχισα να το σκεφτομαι.

απο την αλλη ομως οι μελετες σπανίζουν πια-εκτος αν κατι αλαξει.

θελει λιγο σκεψη το πραγμα...

gvelisτο pen-plotter που εχω τον διδω εντελως δωρεαν-αν τον θες.ομως ειμαστε μακρια ....(βεβαια στην αγορα δεν θα υπαρχουν πια πενακια ασε που οι πεν πλοτερ ηταν εξαιρετικα αργοι-θυμαμαι καποιον που οταν ηταν να εκτυπωσει διατομες οδοποιιας ,εβαζε τον πεν πλοτερ να δουλευει και πηγαινε για ουζο.για ενα Α0 διατομων μπορει και δυο ωρες να εκανε)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχω τον ipf 605 της canon ...

 

Γιατί ενώ τυπώνω μονο μονοχρωμα και σπανια καμια εγχρωμη γραμμουλα, τα μελανια αδειαζουν αναλογικα??

 

Δλδ τωρα ειναι ολα στο 1/4 και συνολικα εγχρωμα εχω εκτυπωσει 0.1% των σχεδιων....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.