Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aν εχει μονο 500Ε διαφορα, εκτυπωνεις Α0 και εχεις κ χωρο για τον Α0 παρτον...Νομιζω εχει μηκος 1.30μ....Οι καινουριοι της canon εχουν μεγαλο υψος δεν εχω καταλαβει γτ...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με κάποιες απορίες που είδα πριν:

1) Η μνήμη του Plotter δεν μας απασχολεί στο γραμμικό σχέδιο. Φτάνει και περισσεύει. Ακόμα όμως και να μην φτάνει (σε φωτογραφίες) ο υπολογιστής στέλνει σιγά σιγά τα δεδομένα και γίνεται η εκτύπωση. Ο spooler των windows αναλαμβάνει την διαχείριση των εγγράφων όταν γεμίσει η μνήμη του εκτυπωτή.

 

2) Δεν χαλάνε μόνο στους canon οι κεφαλές, αλλά και στις άλλες εταιρείες.

Στους HP 510 κάνει 30€-35€ περίπου η κάθε κεφαλή (x4 χρώματα = 130€ περίπου και οι τέσσερις. Πωλούνται ανεξάρτητα), δηλαδή πιο οικονομικά από τους canon. Τα μελάνια κοστίζουν 30€-35€ και περιέχουν 69ml μελάνι.

Της canon κοστίζουν 60€ και περιέχουν 130ml μελάνι.

 

Η τιμή των μελανιών είναι λίγο πολύ η ίδια, αλλά επειδή μπορεί να έχουν διαφορετική πυκνότητα και τόνο του μαύρου δεν ξέρω κατά πόσο θα τυπώνουν τα ίδια σχέδια με τα ίδια ml.

 

Τα μελάνια της HP τυπώνουν επίσημα 1430 σελίδες με 5% κάλυψη σε χρώμα. Για τα canon δεν βρήκα δυστυχώς το αντίστοιχο νούμερο.

 

Όσοι τυπώνετε ωτογραφίες σε μεγάλα μεγέθη προσέξτε: ο hp δεν ξέρω αν υποστηρίζει αλλαγή των μελανιών στην μέση της εκτύπωσης (οι canon το υποστηρίζουν), άρα αν πριν τελειώσει η εκτύπωση τελειώσει κάποιο μελάνι, πάνε χαμένη η σελίδα και τα μελάνια που χρησιμοποιήθηκαν μέχρι εκείνο το σημείο.

 

update:

Μόλις βρήκα και ένα συγκριτικό της canon μεταξύ 750 και 1100

 

http://www.canon.co.uk/Images/Canon%20iPF755%20vs%20HP%20DJT1100_tcm14-650061.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Είμαι κάτοχος ενός ΗΡ 500 Α1 εδώ και 5 χρόνια, και ψάχνω να τον αντικαταστήσω με έναν ΑΟ.Είμαι ανάμεσα στον 510 και τον 610 της ΗΡ πάλι, το ζητούμενο μου είναι 1ον η αξιοπιστία και 2ον η οικονομία στις εκτυπώσεις.

Το 610 φαίνεται ότι έχει αρκετά καλύτερες επιδόσεις, και ίσως πιο όμορφη σχεδίαση- με προβληματίζει όμως το γεγονός ότι έχει 6 μελάνια .

Προσφέρονται περίπου στην ίδια τιμή.....Έχει μήπως κάποιος άποψη για τον 610?Κυρίως όσον αφορά το κόστος εκτύπωσης.

Το 510 λογικά πρέπει να είναι κάτι σαν τον 500 στο πιο γρήγορο αλλά με όλα τα υπόλοιπα πλεονεκτήματα του.

Διάβασα τα προηγούμενα και δεν βρήκα απάντηση , αν κανείς έχει ίδια εμπειρία ας μας πει, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ο 610 έχει μεγαλύτερα δοχεία μελάνης - 130 ml ενώ ο 510 έχει 69 ml, που σημαίνει μικρότερο κόστος ανά ml υπέρ του 610.

Ο 610 είναι πιο γρήγορος και έχει διπλάσια ανάλυση από τον 510.

Κατέβασε τα προσπέκτους των δύο και σύγκρινε τα χαρακτηριστικά τους.

Αν τους βρίσκεις περίπου στην ίδια τιμή τότε προτείνω τον 610.

Δες και τον Canon 750. Καλύτερα χαρακτηριστικά και από τους δύο.

Link to comment
Share on other sites

Λίγη βοήθεια παιδιά γιατί έχω χαθεί μέσα σε προσπέκτους και προσφορές. Έχω βρει τον 605 στα 1700+φπα (μεταφορικά,σταντ μέσα), τον 610 στα 2000+φπα(μεταφορικά,σταντ μέσα), και βλέπω και τον HP 510 στα 1500+φπα(σταντ,μεταφορικα μεσα).

 

Έχετε υπόψη καμία άλλη προσφορά? Ανάμεσα στα παραπάνω μηχανήματα τι θα προτείνατε? Η χρήση που θα το κάνω ανάλογη της ειδικότητας μου..

Μάλλον θα περιμένω την προέγκριση για να αγοράσω αλλά..

 

Να προσθέσω οτι σκέφτηκα τον 610 για να τυπώνω Α3 από φύλλα κ όχι απο ρολό, αλλα 2000 λιγο ακριβός μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω οτι σκέφτηκα τον 610 για να τυπώνω Α3 από φύλλα κ όχι απο ρολό, αλλα 2000 λιγο ακριβός μου φαίνεται.

 

Τα Α3 θα είναι συχνό φαινόμενο ; Αν μπορώ να υποθέσω , το θέλεις για τα πρόχειρα και για αποφυγή σπατάλης στα δοκιμαστικά . Σωστά ;

 

Γενικά , προτίμησε αυτόν με την πιο ευέλικτη διαχείριση χαρτιού ώστε από το ρολλό να μπορείς να γυρίσεις εύκολα σε χειροκίνητη τροφοδοσία και μετά πάλι σε ρολό χωρίς να ξαναφορτώνεις το χαρτί. Θα σε σώσει αν οι αλλαγές τροφοδοσίας είναι τακτικές. Διαφορετικά βάζεις το ρολό μόνιμα και πορεύεσαι.

 

Επίσης , τα μεγάλα μελάνια του 610 , ειδικά στο γραμμικό σχέδιο , θα ξεχάσεις πότε τα έβαλες !

 

Στην πιο "ορθολογική" απάντηση θα οδηγηθείς αν μπορούσες να κάνεις και πρόβλεψη της κατανομής των μεγεθών χαρτιών που θα χρησιμοποιήσεις τώρα και στο μέλλον. Αυτό , δεν είναι και τόσο εύκολο. Αν πάντως το Α1 είναι το κυρίαρχο μέγεθος και πολύ σπάνια (υπόθεση αυτό) θα τυπώσεις σε Α0 , μην δώσεις extra χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Λίγη βοήθεια παιδιά γιατί έχω χαθεί μέσα σε προσπέκτους και προσφορές. Έχω βρει τον 605 στα 1700+φπα (μεταφορικά,σταντ μέσα), τον 610 στα 2000+φπα(μεταφορικά,σταντ μέσα), και βλέπω και τον HP 510 στα 1500+φπα(σταντ,μεταφορικα μεσα).

 

Έχετε υπόψη καμία άλλη προσφορά? Ανάμεσα στα παραπάνω μηχανήματα τι θα προτείνατε? Η χρήση που θα το κάνω ανάλογη της ειδικότητας μου..

Μάλλον θα περιμένω την προέγκριση για να αγοράσω αλλά..

 

Να προσθέσω οτι σκέφτηκα τον 610 για να τυπώνω Α3 από φύλλα κ όχι απο ρολό, αλλα 2000 λιγο ακριβός μου φαίνεται.

 

 

 

φίλε μου θες να μου πεις πού βρήκες αυτή την προσφορά...

 

με ενδιαφέρει άμεσα...αν μπορείς στείλε π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω τον 605 τελικά, 1390+ φπα χωρίς σταντ τον πήρα.

Κοιτάξτε, πλαίσιο art-cad και intersys τον έδιναν το ίδιο. Άλλος το είχε στοκ κ άλλος θα το έκανε παραγγελία. Εγώ το βιαζόμουν, οπότε.. Γενικά κοιτάξτε και πόσο θα σας βγούν τα μεταφορικά για να δείτε τι κάνετε.

 

Όσο για τα άλλα 2 κοιτάξτε στο skroutz. Θα δείτε τι παίζει.

 

Ελπίζω το 605 να βγεί καλύτερο από το ΗΡ 510 24"... Δεν ξέρω.. Βασικά να μου κρατήσει χρόνια θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.