Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

Ενημερωτικά όμως το service των Plotters είναι άλλο τμήμα από αυτό των απλών εκτυπωτών και από την εμπειρία μου η συμπεριφορά τους είναι πιο επαγγελματική.

 

από τη δικιά μου πάλι όχι..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν θα ελεγα οτι ειναι αποκλειστικα ευθυνη του τοπικου service. Και η πολιτικη της μαμας εταιριας παρομοια ειναι.

Οταν αναβαθμιστηκα σε XP ειχα τον 100. Οι drivers που βγηκαν για XP ηταν για τα μπαζα. Ολα τα rederings τυπωνονταν πρασινα. Το προβλημα ηταν κοινο για ολους τους χρηστες του Archicad. Μεσω του forum της Graphisoft στειλαμε ενα αιτημα στην ΗΡ να το εξετασει και να μας προτεινει καποια λυση. Η επισημη απαντηση ηταν "οι drivers ειναι μια χαρα και αν δεν σας αρεσουν ν' αγορασετε τον 110, να πληρωσετε extra το nr (?) και δεν θα εχετε προβλημα. Τοτε πηρα τον Canon (οι πελατες μου ειχαν αρχισει να δυσανασχετουν με τα χακι κτιρια που τους εφτιαχνα).

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ισχύει ότι το service των plotters σου το χρεώνουν με την ώρα?

Δηλαδή από τη στιγμή που θα ξεκινήσουν μέχρι τη στιγμή που θα στο φτιάξουν?

Και το κόστος είναι περίπου 90 ευρώ/ώρα?

Και σκέψου να είσαι κάπου στην περιφέρεια και να σου έρθουν από Αθήνα ή Θεσσαλονίκη!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ψάχνω plotter (HP συγκεκριμένα) και κοιτάω τιμές στο www.skroutz.gr ....

 

Είναι λογικές τόσο μεγάλες αποκλίσεις....??!! Το πλαίσιο και το eshop γδέρνουν κανονικά. Οι τιμές τους μάλιστα που φαίνονται δεν είναι οι κανονικές αλλά οι τιμές για αγορά από ίντερνετ. Από το κατάστημα είναι ακόμη μεγαλύτερες..

 

http://www.skroutz.gr/s/75396/HP-Designjet-T1120-610-mm.html

 

http://www.skroutz.gr/s/33794/HP-DesignJet-T610-44%22.html

 

 

Το www.mgmanager.gr έχει πάρα πολύ καλές τιμές...μέχρι και 1000 ευρό σχεδόν κάτω από το πλαίσιο. ΤΟ ξέρει κανείς το μαγαζί? Αφού έτσι και αλλιώς η εγγύηση είναι αντιπροσωπείας, χάνω τίποτα να το επιλέξω?

Link to comment
Share on other sites

Μερικές εταιρείες κάνουν απευθείας εισαγωγή και δεν παίρνουν από τον εδώ αντιπρόσωπο. Αυτό συμβαίνει σ' όλα τα προϊόντα, από απορρυπαντικά και καλλυντικά μέχρι και plotter.

 

Τι να προσέξεις και να ρωτήσεις:

1) πιθανόν δεν υπάρχει εγχειρίδιο στα Ελληνικά. Αυτό βέβαια δεν μπορώ να το θεωρήσω πρόβλημα τη σημερινή εποχή. Πολλές φορές λύνεται αν απευθυνθείς στην μαμά εταιρεία ή στον γενικό αντιπρόσωπο της Ευρώπης και τους ζητήσουν να σου στείλουν στα Αγγλικά ή ακόμα και στα Ελληνικά.

 

2) η εγγύηση μπορεί να μη σε καλύπτει στην Ελλάδα αν δεν είναι πανευρωπαϊκή. Ακόμα και να είναι όμως μπορεί να έχεις δυσμενή αντιμετώπιση από την εδώ αντιπροσωπεία όταν θα χρειαστείς serrvice ή κάτι άλλο. Στην περίπτωση αυτή email στη μαμά εταιρεία να τους συνετίσουν. Είναι κάτι που θα πιάσει τόπο.

 

3) ασυμβατότητες λόγω χώρας. Πχ σε φορητούς υπολογιστές που εισάγει εταιρεία κατευθείαν από Γερμανία, το πληκτρολόγιο έχει τη Γερμανική διάταξη που δεν θα σου αρέσει.

 

4) αν το προϊόν είναι ελαττωματικό, θα έχεις πιθανόν καθυστέρηση στην αντικατάστασή του.

 

Χρήσιμο για τον καθέναν που αγοράζει μέσω διαδικτύου το παρακάτω ενημερωτικό φυλλάδιο:

http://www.synigoroskatanaloti.gr/docs/info/info-Hlektroniko-emporio.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ψάχνω plotter (HP συγκεκριμένα) και κοιτάω τιμές στο www.skroutz.gr ....

 

 

Το www.mgmanager.gr έχει πάρα πολύ καλές τιμές...μέχρι και 1000 ευρό σχεδόν κάτω από το πλαίσιο. ΤΟ ξέρει κανείς το μαγαζί? Αφού έτσι και αλλιώς η εγγύηση είναι αντιπροσωπείας, χάνω τίποτα να το επιλέξω?

 

nik έχω αγοράσει μερικά πράγματα από το mgmanager. Καλό μαγαζί, πραγματικά καλές τιμές σε μερικά πράγματα , αλλά όχι παντού. Κοίταγα και εγώ για έναν Α3 colour laser και πραγματικά το είχε τουλάχιστον 1000 ευρώ κάτα από eshop. Για να είσαι καλυμένος πάρ'τους ένα τηλέφωνο και ρώτα τους ότι θες (τιμές , εγγύηση κτλ). Θα σου απαντήσουν αναλυτικά.

Link to comment
Share on other sites

Όλα σχεδόν τα plotter στην Ελληνική αγορά είναι injet.

Τα αντιγραφικά έχουν άλλη τεχνολογία.

Στα scanner δεν υπάρχει η έννοια του inkjet.

inkjet=ψεκασμός μελανιού.

 

Θέλω να πάρω plotter, αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα καθώς δεν ξέρω τι επιλογές υπάρχουν.

Μόνο της HP έχω δει από κοντά, αλλά δεν έχω δει άλλα για να έχω μέτρο σύγκρισης.Έχω ακούσει ότι βγάζουν plotter και οι Canon, Xerox και άλλες εταιρείες.

 

Τι μάρκα και μοντέλο προτείνετε,για ποιόν λόγο το προτιμάτε και πόσο κοστίζει περίπου;

Ψάχνω για Α0 για γραμμικά σχέδια (μηχανολόγος είμαι). Δεν με ενδιαφέρει η εκτύπωση αφίσας.

 

Γιατί άλλοι plotter είναι 44" και άλλοι 36"; Και στις δύο περιπτώσεις Α0 είναι.

 

Με την ευκαιρία προτείνετέ μου και κάποιο διπλωτικό.

Link to comment
Share on other sites

μετά από σκέψη βρίσκομαι ανάμεσα στον canon ipf750,ipf 755 &hp T610 A0 από ότι είδα ο 750 η μόνη διαφορά πού έχει από τον 755 είναι ο σκληρός ,είναι απαραίτητος ο σκληρός σε ένα ατομικό γραφείο που τυπώνει 5-10 σχέδια την ημέρα?

ελπίζω οι canon να βελτίωσαν τη ποιότητα και την τιμή της κεφαλής τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.