Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως, εγώ που έχω δουλέψει και με τους δύο (HP 110 plus και Canon 605) πιστεύω ότι ο Canon είναι κλάσεις ανώτερος, τόσο σε ταχύτητα όσο και σε ποιότητα εκτύπωσης.

Για αρχή, ο Canon είναι ένας μικρός plotter, παίρνει και τα ίδια μελάνια με τον ipf710, ενώ ο ΗΡ είναι ένας μεγάλος εκτυπωτής. Επίσης στην ίδια τιμή (2.000,00 €) η canon συμπεριλαμβάνει και την κάρτα δικτύου, ενώ η ΗΡ όχι. Βέβαια ο 605 δεν παίρνει κασέτα για χαρτιά Α4 ή Α3 σε αντίθεση με τον 110, αλλά σε εκτυπώσεις με ρολό απλά δεν παίζεται!

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια ο 605 δεν παίρνει κασέτα για χαρτιά Α4 ή Α3 σε αντίθεση με τον 110, αλλά σε εκτυπώσεις με ρολό απλά δεν παίζεται!

 

 

Μπορει να μην εχει κασσετα αλλα παιρνει φυλλα χαρτιου απο τη πανω πλευρα οπως καθε inkjet εκτυπωτης....

Link to comment
Share on other sites

@terry, sundance: Το roller feed είναι ο τροφοδότης ρολού. Δίνοντας από το σχεδιαστικό σου να τυπωθούν π.χ. 5 σχέδια Α1 (δε μιλάω για σχέδια 3μ) με τον τροφοδότη ρολού τυπώνεται το ένα, το κόβει αυτόματα από το ρολό και ακολουθεί το άλλο κ.ο.κ. Διαφορετικά, με το χέρι πρέπει να βάζεις 1 σελίδα Α1 (προφανώς αφού μετρήσεις και κόψεις από το ρολό, γιατί έτοιμα Α1 δεν έχω βρει στην αγορά) , να περιμένεις να τυπωθεί το σχέδιο και μετά να δίνεις πάλι με το χέρι το επόμενο. Εννοείται πως αν έχεις να τυπώσεις έναν πλήρη φάκελο άδειας στην πρώτη περίπτωση επιλέγεις print και φεύγεις, ενώ στη δεύτερη φτιάχνεις καφέ και κάθεσαι παρέα με τον 110 να τυπώσετε για 2-3 ώρες.

 

@ted78: Δεν γνωρίζω τίποτε σχετικά με τον 605 που αναφέρεις, συμφωνώ όμως ότι ο 110 είναι πιο πολύ κάτι μεταξύ εκτυπωτή και plotter παρά καθαρόαιμο plotter. Σαφώς αν αγόραζα τώρα plotter θα έψαχνα την αγορά από την αρχή, δε θα πήγαινα με κλειστά μάτια για τον 110. Η γνώμη μου είναι όμως ότι εξακολουθεί να είναι ένας πολύ καλός για τα χρήματά του plotter που θα κάνει γρήγορα απόσβεση σε ένα μικρό (ατομικό) γραφείο.

Link to comment
Share on other sites

Διαφορετικά, με το χέρι πρέπει να βάζεις 1 σελίδα Α1 (προφανώς αφού μετρήσεις και κόψεις από το ρολό, γιατί έτοιμα Α1 δεν έχω βρει στην αγορά) , να περιμένεις να τυπωθεί το σχέδιο και μετά να δίνεις πάλι με το χέρι το επόμενο. Εννοείται πως αν έχεις να τυπώσεις έναν πλήρη φάκελο άδειας στην πρώτη περίπτωση επιλέγεις print και φεύγεις, ενώ στη δεύτερη φτιάχνεις καφέ και κάθεσαι παρέα με τον 110 να τυπώσετε για 2-3 ώρες.

 

Αυτά που τραβάω εγώ δηλαδή!

Link to comment
Share on other sites

@alex81, έχεις δίκιο συνάδελφε, κι εγώ όταν πηρα τον 110 δεν υπήρχε κάτι αντίστοιχο στην αγορά, αλλά τουλάχιστον για μένα η υπεροχή του 605 είναι καταλυτική.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως θεωρω τον τροφοδοτη ρολλου ως στανταρτ σε ενα πλοττερ...Δεν εχει νοημα να βαζεις σελιδα σελιδα..Ή ακομα κ ετσι γτ να μη βαλλεις 20σελιδες μαζι..???

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θεωρώ ότι θα έπρεπε να είναι standard το ρολό ούτως ή άλλως. Είναι απλά πολιτική της HP για να το προμοτάρει ως plotter με 1-1,5 χιλιάρικο. Αν όμως θες ρολλό, κάρτα δικτύου και stand, έφυγες για τα 2.500!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.