Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πιστευω οτι στο Α0 η μαχη ειναι καθαρα μεταξυ

 

canon ipf750

 

HP Designjet T610 44''

 

για μενα το μονο που μενει να απαντηθει,μιας και η ποιοτητα εκτυπωσης λιγο πολυ θα ειναι ομοια,ειναι ποιος εχει τα φθηνοτερα μελανια.

 

το εχει ψαξει καποιος?

Τα μελανια για τον HP Designjet T610 44'' εχουν 55 ευρω και μερικα γιοα φωτογραφια 37 (ολα με ΦΠΑ).

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα μοντέλα είναι και Α0 και Α1. Ο Τ610 υπερτερεί λίγο σε σχέση με τον 510 στην ταχύτητα και δέχεται 6 μελάνια αντί για 4.

 

Εγώ πάντως επιμένω για μέγεθος Α1 και μάλιστα για τον Τ1120 ο οποίος είναι πιο γρήγορος και δικτυακός (έχει θύρα ethernet) και έχει σχεδόν τα ίδια λεφτά με τον Τ610.

 

Γιατί πάτε όλοι για Α0 ρε παιδιά και ειδικά οι πολιτικοί μηχανικοί?Μιλάμε για μηχανήματα πλάτους 1.80 μ. ! Για να βάζετε λεπτομέρειες στα στατικά και να τις σκίζει ο μπετατζής....?:P

Link to comment
Share on other sites

σε Α1 χωραει:

 

κτιριο δλδ κλιμακα 1/50 μεχρι 40 μετρα

 

οικοπεδο-χωραφι κλιμακα 1/200 μεχρι 160 μετρα.

 

σιγουρα σε αυτα τα πλαισια εισαι σχεδον παντα μεσα.

 

αλλα καμια φορα μπορει να τυχει και κατι μεγαλυτερο.ισως.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το ipf610. Ήμουν πολύ ευχαριστημένος με το plooter (ποιότητα, ταχύτητα, οικονομία). Θέλω όμως να ρωτήσω κάτι γιατί δεν ξέρω αν θα πρέπει να συνεχίσω να είμαι ευχαριστημένος. Έχω το μηχάνημα περίπου ένα χρόνο έχω τυπώσει περίπου 22 ρολό x 50m και έχω χαλάσει εκτός από τα αρχικά μελάνια σχεδόν άλλες δύο σειρές, τον τελευταίο καιρό μου έβγαλε μήνυμα ότι θέλει καθάρισμα η κεφαλή (δεν υπήρχε εμφανές πρόβλημα στην εκτύπωση (τυπώνω σχέδια με αρκετό χρώμα και θα φαινόταν). Έκανα τον μικρό καθαρισμό (Α) και του πέρασε. Μετά από μια μέρα ξανά τα ίδια. Του κάνω το (Β) αυτή την φορά. Εκτός από το ότι μου ξέσκισε τα μελάνια, η χαρά μου κράτησε καμία εβδομάδα. Ξανακάνω τον Α τύπο καθαρισμού (λυπήθηκα να μελάνια μόλις τα είχα αλλάξει) τίποτα, το επανέλαβα 5 -6 φορές τίποτα. Συνεχώς το ίδιο σπαστικό μήνυμα για καθαρισμό κεφαλής (χωρείς όμως φανερό πρόβλημα στην εκτύπωση). Άρχισε να παρουσιάζει πρόβλημα το maintenance cartridge (πήγε στο 20%). Με πληροφορούν εντωμεταξύ ότι κακός κάνω τόσες φορές τον Α καθαρισμό (όντως ήταν βλακεία μου τελικά) και ότι θα έπρεπε να κάνω τον Β (μακρύς καθαρισμός). Σκέφτομαι αφού πρέπει ,, και το κάνω.. Το αποτέλεσμα ??? γεμίζει το maintenance cartridge, το αλλάζω (50ντα και κάτι ) αδειάζουν κάποια μελάνια (έχω χάσει τον λογαριασμό χωρείς να έχω τυπώσει σχεδόν τίποτα). Του βάζω καινούργια. Και τα χειρότερα δεν ήρθαν ακόμη. Μόλις κάνω να αρχίσω εκτυπώσεις αντικρίζω ….α) ένα πιο απειλητικό μήνυμα πριν από κάθε εκτύπωση για καθαρισμό – αντικατάσταση κεφαλής (αν δεν σηκωθείς να το βάλεις online δεν συνεχίζει όπως έκανε τις πρώτες φορές) β) κενά στην εκτύπωση (ελαττωματική σχεδίαση δηλαδή) αν δεν το βάλεις στα 1200 dpi. γ) και φαρμακερό: μαθαίνω ότι η κεφαλή εκτύπωσης κάνει μια 500αρα ευρώ.

Ακούω Γνώμες.

Έχω τυπώσει τόσο πολλά σχέδια (660 τ.μ.) ??? ή τόσο βαριά (δύο σετ μελανιών 130αρια + τα 90αρια) ??? που να δικαιολογείτε αντικατάσταση κεφαλής? ??

Αν κάποιος έχει παρομοιο προβλημα με αυτο του αντονη απλά να κάνει μία αναβαθμιση του firm ware στο plotter και καθαρισες και εγώ αυτό το πρόβλημα είχα με το που έκανα αναβάθμιση το μηχάνημα φυσάει και πάλι και έβαλα πίσω στην τσέπη μου τα 380 + φπα που κάνει η κεφαλη .

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά ο Τ610 δεν έχει μεγάλη μνήμη... :S Κ αυτός είναι δικτυακός

Δεν ξέρω ρε παιδιά...φίλοι κ γνωστοί σε αρχιτεκτονικά γραφεία χρησιμοποιούν full χαρτί 90cm, γι αυτό κ απέρριψα το Α1, που είναι νομίζω 60cm..

Link to comment
Share on other sites

Τα μελανια για τον HP Designjet T610 44'' εχουν 55 ευρω και μερικα γιοα φωτογραφια 37 (ολα με ΦΠΑ).

 

το τσεκαρα.

 

περιπου στην ιδια τιμη ειναι και του canon με χωρητικοτητα ιδια δλδ 130 ml.

 

αρα αυτο που μενει ειναι ποσο διαρκει η κεφαλη του καθενος plotter και ποσο κανει.

 

μεχρι στιγμης,με τα δεδομενα που εχουμε,ο ipf750 εχει τον πρωτο λογο.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι τα μελανια του canon κανουν γυρω στα 60Ε+ΦΠΑ...δεν τα εχω αλλαξεια βεβαια ακομα....οταν τα αλλαξω θα μαθω και γω... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.