Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

Εγω εγγυωμαι για τον 605.... Φυσαει...Αν και με τα μελανια δε μου τα λεει καλα... Τυπωνω βεβαια με πολλες γραμμες, διαγραμμισεις κτλ..Τωρα τελειωσε το πρωτο ρολο και τα μαυρα μελανια ειναι στα 3/4...(αν κ νομιζω τα μελανια που εχει στη αρχη δεν ειναι γεματα...)

 

Αυτα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε terry μολις σου τελειώσουν τα μελάνια αν δεν σου είναι κόπος κάνε μας μια εκτίμηση πόσα ρολά περίπου έβγαλες (να έχουμε εκτίμηση σε πραγματικές συνθήκες δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

Είναι κοινή πρακτική όταν αγοράζεις εκτυπωτή τα αρχικά του μελάνια να μην είναι ίδιας χωρητικότητας με αυτά που πωλούνται ως ανταλλακτικά - αναλώσιμα από την εταιρία. Δεν ξέρω τι μελάνια έχει ο 605 όταν τον αγοράζεις.. Για την ΗΡ ξέρω οτι τα αρχικά μελάνια είναι μικρά σε περιεχόμενο. Σε όλα τα ΗΡ που έχω δει ισχύει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε terry μολις σου τελειώσουν τα μελάνια αν δεν σου είναι κόπος κάνε μας μια εκτίμηση πόσα ρολά περίπου έβγαλες (να έχουμε εκτίμηση σε πραγματικές συνθήκες δηλαδή)

 

 

Θα σας ενημερωσω...Απο συναδελφο που εχει το ιδιο μηχανημα ξερω οτι κρατανε περιπου 5 ρολλα (50μ εκαστο)....Εγω τυπωνα σε φουλ ποιοτητα μεχρι τωρα..Τωρα το κατεβασα σε προχειρη χωρις σχεδον καμια διαφορα στην ποιοτητα...Παντως σαν κοστος εκτυπωσης συμφερει δεν το συζητω..Επειδη τυπωνω κ μερικες εγχρωμες γραμμες σε ολα τα σχεδια, εξω η εκτυπωση δεν συμφερε για κανενα λογο..

Link to comment
Share on other sites

Στην Αγγλία τον IPF605 τον δίνουν 800 λίρες +φπα. Τώρα το είδα..

Λιγότερο απο 900 ευρώ. Αν βρείς πακέτο διακοπών φτηνότερο απο 500 ευρώ πας και φέρνεις ένα.. Έχοντας κάνει και διακοπές παράλληλα.

Δεν μπορώ να καταλάβω τις τιμολογιακές πολιτικές των εταιριών. Η Ελλάδα όλη ριγμένη είναι :(

Link to comment
Share on other sites

Μια παράμετρος που πρέπει να έχετε υπ'όψιν είναι η διαθεσιμότητα στα αναλώσιμα.

Στο γραφείο πήραμε πριν 2 μήνες ένα plotter A1. Είναι από τις γνωστές μάρκες, δεν αναφέρω ποια.

 

Εδώ και 2 εβδομάδες έχει τελειώσει το μαύρο μελάνι το τοπικό κατάστημα που μας προμηθεύει μελάνια δεν μπορεί να βρει επειδή δεν υπάρχει διαθεσιμότητα. Ακόμα και στην γνωστή αλυσίδα (που είχε ξεκκινήσει στην Στουρνάρη ως κατάστημα με προϊόντα για μηχανικούς) δεν υπάρχει διαθέσιμο.

 

Πόσο αξιολογείτε την καθυστέρηση στην δουλειά και το κόστος της εκτύπωσης έξω;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ψάξει στο ιντερνετ σε άλλα μαγαζιά αν υπάρχει διαθεσιμότητα? Αν θες πες μοντελο μήπως μπορει κανείς να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και στην γνωστή αλυσίδα (που είχε ξεκινήσει στην Στουρνάρη ως κατάστημα με προϊόντα για μηχανικούς) δεν υπάρχει διαθέσιμο.

 

Πόσο αξιολογείτε την καθυστέρηση στην δουλειά και το κόστος της εκτύπωσης έξω;

 

1) μια τρύπα ήταν στα70ies

 

2) το αξιολογώ ως απρόβλεπτα στο σύνολο ενός έτους σε ποσό της τάξεως των 500,00€. Απρόβλεπτο είναι να χαλάσει το fax και να το αλλάξω.8-)

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν χάλασε. Δεν υπάρχουν αναλώσιμα στην αγορά. Και είναι μοντέλο που είναι διαθέσιμο για αγορά.

 

Ίσως φταίει η λευκή απεργία στο λιμάνι του Πειραιά, αλλά είναι πολύ ενοχλητικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.