Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

σίγουρα Παναγιώτη και είναι η σκέψη that gets me through the day όταν έχω δεύτερες σκέψεις. αλλά θεωρώ ότι με καλό προγραμματισμό δεν έχεις τέτοια προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παντως συναδελφοι πρεπει να εχει καποιος μεγαλο ογκο σχεδιων ανα χρονο για να κανει καποιος αποσβεση ενα plotter.

 

δεν νομιζω οτι πολυαξιζει.

 

Διαφωνώ sundance! Μπορεί να έχεις δίκιο αν αναφέρεσαι σε έναν plotter αξίας 10.000€, όμως υπάρχουν και plotters με 2.000-2.500. Προσωπικά βολεύομαι με έναν HP deisgnjet 110 (A1) ο οποίος στοίχισε στα λεφτά που σου λέω και παρά τις περιορισμένες δυνατότητές του έχει σίγουρα κάνει απόσβεση σε 3 χρόνια που τον χρησιμοποιώ. Δηλαδή και 300 σχέδια το χρόνο να τυπώνεις (1 τη μέρα μ.ο.!), με ένα προσδόκιμο ζωής 3 ετών βγάζει 2€ το σχέδιο. Και τυπώνεις όποτε θέλεις, στο γραφείο σου, δοκιμαστικά, πρόχειρα, για παρουσιάσεις κλπ.) Είναι από τα πιο βασικά εργαλεία ενός τεχνικού γραφείου, απλά ανάλογα με τον όγκο δουλειάς επιλέγεις και την αντίστοιχη δαπάνη. Υπάρχουν τιμές για όλα τα γούστα...

Link to comment
Share on other sites

Κ γω τωρα αποφασησα να αγορασω...Πιστευω οτι αξιζει και αργα ή γρηγορα θα βγαλλεις τα λεφτα του...Να υπολογισεις κοστος για τα σχεδια σε φωτοτυπειο και στο δικο σου πλοττερ εχει μεγαλη διαφορα..Εγω δινω απο 50-200Ε το μηνα σε εκτυπωσεις αναλογα με τις τρεχουσες αναγκες....Εεεε σε 1-1.5 το πολυ 2 χρονια θα κανω αποσβεση και δεν χρειαζεται να περιμενω ολο το Σ/Κ ή να τρεχω να τυπωνω, και αντε να παρκαρω να περιμενω και να εκνευριζομαι οταν δεν τα τυπωνουν ή δεν τα διπλωνουν οπως θελω εγω...Μη ξεχασω και 2 κλησεις για διπλοπαρκαρισμα...Ε τωρα αν πρεπει να τυπωσεις 30 σχεδια τα δινεις εξω για οικονομια χρονου...

Link to comment
Share on other sites

εχεις πολυ ογκο εκτυπωσεων συναδελφε.

 

αν πρεπει να πας και με αμαξι,σε καταλαβαινω...

 

παρεπιπτοντως τι πληρωνεις για Α0 και Α1 ασπρομαυρο?

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμαμαι ακριβως...Συνηθως δεν τυπωνω 1-1 σχεδιο οποτε δεν ξερω ακριβως τιμη...Υπολογισε για ενα σχεδιο 60εκ * 120εκ ....περιπου 2Ε για το ασπρομαυρο....Για εγχρωμο Α1 νομιζω περιπου 3.5Ε... Επειδη οτι πληρωνω τα σημειωνει και καθε μηνα μου κοβει ενα τιμολογιο γιαυτο σου λεω οτι δινω 50-200Ε (200Ε αν εχω να τυπωσω ολοκληρο φακελο..αρχιτεκτονικα, στατικα, τοπογραφικα...κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγειλει το 605 της cannon...Μεσα στη βδομαδα θα το εχω....Το θελω τουλαχιστον για τις τρεχουσες αναγκες...Ισως για μεγαλο ογκο εκτυπωσεων δεν αξιζει να εκτυπωνεις κ να διπλωνεις μονος σου... Αλλα 2-3 σχεδια που τα θες "τωρα" τυπωμενα αξιζει...Δεν πηγα σε Α0 και γτ δεν τυπωνω τοσο μεγαλα σχεδια και δεν εχω κ χωρο στο γραφειο....

Link to comment
Share on other sites

Το χαρτι φυσικα κ το κοβει αυτοματα...Το σταντ κανει γυρω στα 250Ε αλλα εγω δεν το χρειαζομαι, θα βαλλω τον πλοττερ σε ειδικη θεση... Κοιτα στο Πλαισιο εχει τιμες κ για το σταντ...καλαθι νομιζω δεν εχει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Με την επιδότηση του ΕΣΠΑ (αν την πάρω φυσικά!!) θέλω να αγοράσω έναν εκτυπωτή ή έναν plotter που να εκτυπώνει σε ρολό 60άρι. Ο χώρος στο γραφείο μου όμως είναι περιορισμένος, γι αυτό θέλω ο εκτυπωτής να είναι όσο το δυνατόν πιο συμμαζεμένος! Ο πιο μικρός που βρήκα είναι ο "HP DesignJet 110 plus nr" με διαστάσεις Π x Β x Υ ~ 1042 x 414 x 220 mm. Μου φαίνεται υπερβολικό το 1042mm απ τη στιγμή που εκτυπώνει μόλις 600mm. Έχει κανείς να μου προτείνει κάποιο άλλο??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.