Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υδρόμετρο που δεν παρεμβάλεται εσωτερικά σε σωλήνα


Giorgos1987

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι.

 

Τον τελευταίο καιρό αναζητώ μέσω διαδικτύου αν υπάρχει κάποιο είδος υδρομέτρου για μέτρηση όγκου του νερού, το οποίο να μην χρειάζεται να συνδεθεί σε σωλήνα ώστε να παρεμβάλλονται μηχανικά μέρη του υδρομέτρου στο ρεούμενο νερό. Θέλω δηλαδή αν υπάρχει κάποιος τρόπος να έρχεται σε επαφή με το εξωτερικό μέρος του αγωγού και με αυτόν τον τρόπο να καταμετράει την ποσότητα του νερού που διέρχεται. Ο λόγος που το ψάχνω είναι οτι θέλω να το συνδέσω σε ένα φίλτρο νερού για να μετράω τον όγκο του νερού που έχει διέλθει από το διηθητικό στοιχείο. Επειδή η διατομή του σωλήνα αποροής του φίλτρου είναι μικρή δεν νομίζω να υπάρχει υδρόμετρο που να μπορεί να συνδεθεί με τον κλασσικό τρόπο στην έξοδο του σωλήνα παρά μόνο επάνω σε αυτόν. Υπάρχει και η λύση να μπεί το υδρόμετρο στην βρύση πριν το φίλτρο αλλά σε τέτοια περίπτωση θα μετράει όλη την κατανάλωση της βρύσης είτε είναι του φίλτρου είναι μη φιλτραρισμένο νερό.

 

Είχα βρει δύο τύπους υδρομέτρων, ένα που λέγεται MAG (μαγνητικό υδρόμετρο) και ένα που λέγεται παλμικό υδρόμετρο, αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω αν αυτά απλά έρχονται σε επαφή με το εξωτερικό μέρος του σωλήνα ή πρέπει να συνδεθούν κανονικά στην έξοδο.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο ?

Δες και εδώ στα ροόμετρα υπερήχων.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει χώρο θα μπορέσεις με μία συστολή να το κάνεις 1/2" και να το συνδέσεις σε ένα κλασικό υδρόμετρο γιατί όπως αναφέρει και ο nvel έχεις επιλέξει ακριβό σπορ.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα την κάνω αυτή την συστολή; Τα περισσότερα υδρόμετρα είναι 1/2'', θα μπορούσα να βρώ κάποιο εξάρτημα που από την μια να προσαρμόσω το υδρόμετρο στην διατομή εξόδου από το σωληνάκι του φίλτρου?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις το υδρόμετρο 1/2'' στην είσοδο του φίλτρου και μετά από αυτό ότι εξάρτημα χρειάζεται για να συνδέσεις το φίλτρο. 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις το υδρόμετρο 1/2'' στην είσοδο του φίλτρου και μετά από αυτό ότι εξάρτημα χρειάζεται για να συνδέσεις το φίλτρο. 

 

Το σκέφτηκα αυτό, δηλαδή να μπει πριν το φίλτρο, μεταξύ βρύσης και φίλτρου, αλλά έτσι θα καταμετράει και την ποσότητα για όλες τις άλλες χρήσεις από την βρύση, το φίλτρο έχει μια βαλβίδα με έναν μοχλό, όταν θέλουμε να διέλθει το νερό από το φίλτρο περιστρέφουμε τον μοχλό αλλιώς το αφήνουμε ως είναι.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε μια φωτογραφία να καταλάβουμε που θες να συνδεθεί

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το υδρόμετρο θέλω να συνδεθεί εκεί περίπου που υπάρχει το βελάκι, είτε στον μεταλλικό σωλήνα είτε επάνω στο μαύρο πλαστικό στόμιο.

 

2wfsju1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.