Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Σε ποιά περίπτωση μπορεί μια οριζόνται (διαμέρισμα) να έχει δηλωθεί λιγότερο στο κτηματολόγιο;

Δε μου χει τύχει αλλά ρωτάω γενικά τώρα.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

με κλειστο η/χωρο, τακτοποιημένο κανονικά δεν συμβαδίζει το πεα με το κτηματολόγιο. Την τακτοποίηση δεν είσαι υποχρεωμ΄ρνος να την δηλώσεις στο κτηματολόγιο, και ούτε πρέπει. Την αλλαγη χρήσης μόνο εφόσον είχε γίνει από μεταφορά συντελεστη δόμησης.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα σήμερα στη Eurobank μου είπαν πως η υποτιθέμενη σύνδεση με τη πλατφόρμα που θα γινόταν στις 15/2 δεν έχει γίνει ακόμα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

με κλειστο η/χωρο, τακτοποιημένο κανονικά δεν συμβαδίζει το πεα με το κτηματολόγιο. Την τακτοποίηση δεν είσαι υποχρεωμ΄ρνος να την δηλώσεις στο κτηματολόγιο, και ούτε πρέπει. Την αλλαγη χρήσης μόνο εφόσον είχε γίνει από μεταφορά συντελεστη δόμησης.

 

Αν είναι κλειστός δεν το παραβλέπεις στο ΠΕΑ.Περιλαμβάνεται. πχ 100τ.μ ιδιοκτησία και 5 τ.μ. ο κλειστός χώρος το ΠΕΑ θα βγει 105.

Εαν έχει νομιμοποιήσει το κτηματολόγιο είναι πχ σίγουρα 100 και έχει βεβαίωση για τα 5; Του τη ζητάει ο οδηγός άρα θα είναι οκ.

Εάν συγκριθεί 105 το 1ο ΠΕΑ με τα 100 τ.μ. του κτηματολογίου ακόμα και αν δεν είχε υποχρεώση να το δηλώσει εκεί έχει βεβαίωση περαίωσης για τα επιπλέον 5 που τη δηλώνει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το θέμα συζητούμε για τον Οδηγό Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ και τις διαδιακασίες υπαγωγής.

Αν έχω τακτοποιήσει αυθαιρεσία στην κατοικία μπορώ να διενεργήσω τις ενεργειακές επιθεωρήσεις στο ΄΄Εξοικονομώ΄΄ γιατί δεν αναφέρεται κάτι πουθενά??? 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω τακτοποιήσει αυθαιρεσία στην κατοικία μπορώ να διενεργήσω τις ενεργειακές επιθεωρήσεις στο ΄΄Εξοικονομώ΄΄ γιατί δεν αναφέρεται κάτι πουθενά???

Νομος 4409/'16 αρθρο 53. Ασυμβίβαστα Ενεργειακών Επιθεωρητών

 

https://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/763

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αυθαίρετα κ μικρής κλίμακας.

 

 

Με τα ΠΕΑ που έχουν ήδη εκδοθεί, από άλλους μηχανικούς, παλαιότερης έκδοσης, τι θα γίνει τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, γνωρίζει κανείς την διαδικασία ανάκλησης πεα που εκδόθηκε πριν την 26/11/17 από άλλον όμως συνάδελφο εν. επ.; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.