Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Παιδιά μιας και πιάσαμε συζήτηση με τα τετραγωνικά.. Έχω περίπτωση που τα τ.μ. της άδειας είναι περισσότερα από τα πραγματικά.. Εκεί τι κάνουμε; Υφίσταται κάποιο θέμα;

Στο προηγούμενο πρόγραμμα και σε αντίστοιχη περίπτωση που είχα δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα.. Το οτι έγιναν λιγότερα τετραγωνικά στην πράξη δεν αποτελεί αυθαιρεσία. Απο την άλλη βέβαια, αν το δεις απο τον νόμο των αυθαιρέτων (4014,4178,4495) η αλλαγή στο "νόμιμο περίγραμμα" αποτελεί αυθαιρεσία και τακτοποιείται με αναλυτικό (εφόσον δεν παραβιάζονται άλλα μεγέθη). 

 

Επίσης γνώμη μου είναι ότι δεν δύναται να υπάρξει κάποιος έλεγχος απο το πρόγραμμα για τέτοιες περιπτώσεις, όπως πχ και την περίπτωση αλλαγής στις διαστάσεις των κουφωμάτων κλπ... Το μόνο check που θα κάνει ο "δικαιούχος" είναι η σύμπτωση των τετραγωνικών... Απο κεί και πέρα, αν στην πορεία σε "ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ" να καταθέσεις ΕΕΜΚ για τις παρεμβάσεις θερμομόνωσης (αλλο χάος εκει.....) τότε λογικά έχεις θέμα γιατί πρέπει πριν εκδόσεις την άδεια να υπάρχει νομιμότητα στην Ο.Ι. είτε αυτή είναι διαμέρισμα είτε είναι οικόπεδο με άλλα 10 κτίρια μέσα... Αν δεν στη ζητήσει, δεν βγάζεις ΕΕΜΚ και δεν την πληρώνεσαι εννοείτε γιατί 1ον ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να πληρώσει πρόστιμο όπως είναι λογικό και 2ον και κυριότερον ο οδηγός προβλέπει να έχουν γίνει όλες οι απαραίτητες ενέργειες τακτοποίησης/νομιμοποίησης πριν την αίτηση, οπότε σε πετάει έξω απο το πρόγραμμα.....

 

Θέλω να ρωτήσω, στην περίπτωση πρόσφατης απόκτησης δικαιώματος "ψιλής κυριότητας" μπορεί να κάνει αίτηση ο ψιλός κύριος ή μόνο ο επικαρπωτής/πλήρης κύριος. Στον οδηγό στην αντίστοιχη παράγραφο 5.2 μιλάει μόνο για τον "πλήρη κύριο ή επικαρπωτή" τόσο για την αίτηση όσο και για την Υ/Δ κύριας κατοικίας, όπως ισχύει για τις κατοικίες που ενοικιάζονται. Δεν ξέρω αν είναι παράλειψη του οδηγού ή αν είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω, καθώς στην αρχή δίνει δικαίωμα στον ψιλό κύριο να κάνει αίτηση.....

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια ερώτηση απορία. Σε διώροφη κατοικία το ισόγειο είναι κατάστημα και ο όροφος είναι κατοικία. Η πλάκα του ορόφου και στην πραγματικότητα και στην οικ. άδεια είναι 122,56 τ.μ., στα οποία συμπεριλαμβάνονται κ το διαμέρισμα και το κλιμακοστάσιο. Επίσης η είσοδος του διαμερίσματος γίνεται από το ισόγειο με ξεχωριστή πόρτα. Στο Ε9 φαίνονται 121,00 τ.μ.  Σε αυτή τη περίπτωση τι κάνουμε? Δηλώνουμε μονοκατοικία, το εμβαδόν του διαμερίσματος σαν ΘΧ και το εμβαδόν του κλιμακοστασίου (μαζί με του ισογείου) σαν ΜΘΧ οπότε ξεπερνάμε τα 121,00 τ.μ? 'Η κάνουμε μόνο το εμβαδόν του διαμερίσματος σαν τμήμα κτιρίου οπότε έχουμε λιγότερα από 121,00 τ.μ?

Link to comment
Share on other sites

Στο Ε9 πελάτη μου φαίνεται το σπίτι που ενδιαφέρεται να αναβαθμίσει ως ημιτελές.Το απέκτησε πριν λίγους μήνες και θέλει να το χρησιμοποιήσει ως κύρια κατοικία.Τι μπορούμε να κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα...σε κατοικία διώροφη, στο ισόγειο είναι κατοικία με ξεχωριστή είσοδο και ο όροφος έχει δική του είσοδο- κλιμακοστάσιο ανεξάρτητο από την κατοικία του ισογείου...για την κατοικία του ορόφου το Ε9 -Ε1 αναγράφει τα τετραγωνικά μαζι με το κλιμακοστάσιο (140 τ.μ.) ..στο πιστοποιητικό τα τετραγωνικά είναι 129 θερμαινόμενος χώροςκαι τα υπόλοιπα 11 είναι το κλιμακοστάσιο του ορόφου...τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση? πως το χειριζόμαστε?

Link to comment
Share on other sites

Ως προς την νομιμότητα του διαμερίσματος, διαβάζω το αρθ-107 παρ.1, όπου η νομιμότητα ελέγχεται σε επίπεδο λειτουργικά ανεξάρτητου χώρου - τμήματος κτιρίου, για κάθε συνέπεια. Στο εδάφιο δεν μιλάει ούτε για στατική εξάρτηση, ούτε για ιδιοκτησιακό και συστάσεις.

Παρόλα αυτά οι βεβαιώσεις του 4495/17 για συμβόλαια φαίνεται να εκδίδονται σε επίπεδο ιδιοκτησίας. Υποπτεύομαι να κινηθούμε σε βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης που δεν έχει τον ίδιο περιορισμό (νομίζω; ).

Νομίζω αυτό μας σώζει και από πιθανά BBQ ή παρόμοιες κατασκευές σε ακαλύπτους - αν και αρκετές από αυτές τις κατασκευές τις έχουν βάλει στο αρθ-30 (χωρίς άδεια/ΕΕΜΚ) στον τελευταίο νόμο.

 

Μένει να μας πουν επίσημα την έκταση του ελέγχου νομιμότητας...(επίπεδο ιδιοκτησίας, χώρου ΠΕΑ, κάτι άλλο;...)

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

Στο Ε9 πελάτη μου φαίνεται το σπίτι που ενδιαφέρεται να αναβαθμίσει ως ημιτελές.Το απέκτησε πριν λίγους μήνες και θέλει να το χρησιμοποιήσει ως κύρια κατοικία.Τι μπορούμε να κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση?

Τι εννοείς να αναβαθμίσει; Αφού είναι ημιτελες. Δεν μπορει να ενταχθεί. Στα ημιτελή δεν εκδίδεται ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Το δηλώνει έτσι για να μη πληρώνει ενφια απο ότι μου ειπε..Εάν κάνει τροποποιητική και δηλωθεί κανονικά πιςτευω να μην έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, αυτό είναι παλιό κόλπο. Τροποποιητικής πως θα κάνει; Ο,τι κ καλά το αποπεράτωσε; Δε νομίζω ότι απλά το αλλάζεις. Παλιά πηγαίναμε τα χαρτιά στην εφορία, τιμολόγια, ΕΚΚΟ κλπ. Τώρα δε ξέρω πως γίνεται.

 

Το θέμα είναι....ΕΣΥ θα κάνεις ΠΕΑ σε ημιτελές;

Link to comment
Share on other sites

Δεν πας πλέον τέτοια χαρτιά στην εφορία για αποπεράτωση. Νομίζω τα δηλώνουν οι λογιστές με την σφραγισμένη άδεια.

Βέβαια ημιτελές με τι χρονιά άδεια; Άμα έχουν κάνει ΚΕΝΑΚ, πάει περίπατο και η κατηγορία Δ.

Πέρα από το γεγονός ότι πρέπει να το τελειώσει για να βγει ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Οταν προτείνεις ηλιακό, υποχρεούσαι να προτείνεις συγκεκριμένα τ.μ συλλέκτη, ΄και όγκο δοχείου? είναι υποχρεωτικό δηλαδή το 60% κάλυψη ζνχ? και πώς βγαίνει για να είσαι μέσα π.χ για 3 κρεβατοκάμαρες?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.