Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφοι, συμφωνώ κ εγώ πως οι διαφορές μεταξύ ΠΕΑ - Ε9 -Τιτλων ιδιοκτησίας πολλές φορές είναι νόμιμες και θα ήταν λάθος να ζητήσω οποιαδήποτε αλλαγή η να κάνω εγώ οποιαδήποτε ''παρανομία'' για να καλύπτω τους όρους τους εξοικονομώ

 

Ευχαριστω πολύ όλους για τις απαντήσεις σας, καταλαβαίνω πως ο qwert δεν είχε καμια πρόθεση να υποβαθμίσει την κουβέντα μας, όντως η κατάσταση έχει πέσει πάνω μας και την παίρνουμε πολύ πιο σοβαρά απ' ότι αντιμετωπίζεται από το ίδιο το υπουργείο.!

 

καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την παράταση του προγράμματος και με την πρόταση του ΤΕΕ Αιτ. αλλά τζάμπα μαγκιά να το δηλώνεις τώρα.

 

Και μια ερώτηση

Ψιλός κύριος που δηλώνει από σήμερα στην εφορία ότι χρησιμοποιεί το ακίνητό του (δωρεάν παραχώρηση από επικαρπωτή) ως κύρια κατοικία, μπορεί να συμμετάσχει;

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα ρωτατε ασχετους. Το ετεαν δεν θα σου υποδείξει πως να κανεις το ΠΕΑ; Μεθαυριο σε ελεγχο αν φας προστιμο και αφαιρεση αδειας για 1 χρονο θα σε αποζημειωσει το ΕΤΕΑΝ; Το ΠΕΑ γινεται με βαση τις ΤΟΤΕΕ, δεν αλλαξε κατι για τα ΠΕΑ με το εξοικονομω κατ οικον.

Μετρας στα ΠΕΑ και το ανοικτο κλιμακοστασιο που εχει μετρησει στη δομηση;

 

Και η λύση ποια είναι σε τέτοια περίπτωση γιατί και εγώ το αντιμετωπίζω? Να δηλώσουμε ωφέλιμη επιφάνεια το διαμέρισμα και ΜΘΧ το κλιμακοστάσιο? Οπότε π.χ 90τμ ωφέλιμη και συνολική 100τμ?

Link to comment
Share on other sites

Και η λύση ποια είναι σε τέτοια περίπτωση γιατί και εγώ το αντιμετωπίζω? Να δηλώσουμε ωφέλιμη επιφάνεια το διαμέρισμα και ΜΘΧ το κλιμακοστάσιο? Οπότε π.χ 90τμ ωφέλιμη και συνολική 100τμ?

Η λύση ειναι να κάνεις το ΠΕΑ ξεχνώντας οτι πάει για εξοικονομω κατ οικον. Οι διασταυρώσεις ειναι βλακείες του Υπουργείου και δεν μπορουν να γίνουν αυτοματοποιημενα σε παρα πολλες περιπτωσεις.

Αν εσυ το ΠΕΑ θες να το προσαρμοζεις οπως το θελει ή οπως βολεύεται ο πελάτης δικό σου πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που το κλιμακοστάσιο ανήκει αποκλειστικά στον όροφο το σωστό για εμένα είναι αυτό που είπα πριν. Ωφέλιμη επιφάνεια = επιφάνεια διαμερίσματος και συνολική επιφάνεια = επιφάνεια διαμερίσματος + κλιμακοστάσιο. Δεν νομίζω ότι είναι λάθος αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρθηκε έχω την εντύπωση και από κάποιον προηγουμένως. Όσον αφορά την οικοδομική άδεια θα πρέπει να σκανάρουμε μόνο το Α3 σκέλος αυτής? Και κάτι ακόμη μου έτυχε περίπτωση ακινήτου εργατικών κατοικιών όπου ο πελάτης μου έχει μόνο ένα παραχωρητήριο χωρίς καμία Ο.Α ή αριθμό αδείας. Θα μπορέσω να την βρω στην Πολεοδομία?

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που το κλιμακοστάσιο ανήκει αποκλειστικά στον όροφο το σωστό για εμένα είναι αυτό που είπα πριν. Ωφέλιμη επιφάνεια = επιφάνεια διαμερίσματος και συνολική επιφάνεια = επιφάνεια διαμερίσματος + κλιμακοστάσιο. Δεν νομίζω ότι είναι λάθος αυτό.

 

Συμφωνώ με αυτό, αν το κλιμακοστάσιο όμως καταλήγει στο δώμα επομένως δεν ανήκει αποκλειστικά στο διαμέρισμα θα το πάμε όπως στις πολυκατοικίες(U/2);

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με το συνάδελφο νωρίτερα που δεν έχει εκδώσει ακόμα τα ΠΕΑ..κι εγώ αυτό έκανα, έκανα μόνο 1 ΠΕΑ που το είχα έτοιμο

γιατί είχαμε συζητήσει με τον πελάτη-φίλο μου τι θέλουμε να κάνουμε αν έβγαινε το Εξοικονομώ και όλοι οι άλλοι σε αναμονή...

μπήκα το πρωί buildingcert και δεν ανοίγει καν :shock:  :shock:

ας ελπίσουμε να μην ανοίξει η πλατφόρμα αύριο γιατί δεν είναι ούτε αυτοί έτοιμοι να τρέξουν κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.