Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάλυψη σε άρτιο κατά παρέκκλιση γήπεδο


Recommended Posts

Ρε παιδια, συγνωμη.. Αλλα θα ρωτησω.. δηλαδη αυτο που λεγοταν απο τους παλιους οτι στα εκτος σχεδιου στα 4στρ. χτιζεις 200τ.μ. δεν ισχυει οταν ειναι για κατοικιες??? Αλλα χτιζεις 150 + (4000-1200)/16 = 325 τ.μ???

 

Ειναι ετσι ή χάνω κατι???

 

(Εγω ξερω καποια γειτονια που ειναι εντος τα τελευταια 20 χρονια και το σχεδιο ανεβοκατεβαινει.. Μαλιστα επειδη την πρωτη φορα ειχαν εισπραχτει καποιες εισφορες σε χρημα, η συγκεκριμενη γειτονια οοοοταν ξαναπροχωρησει, ειναι απαλλαγμενη στο συνολο της απο εισφορες σε χρημα.. Κοινως οσοι πληρωσαν πληρωσαν, οι υπολοιποι τζαμπα.. οπως καταλαβαινετε κανενας δεν προκειται να ρισκαρει να προχωρησει σε εφαρμογη.. με τι λεφτα??)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χάνεις ότι αναφέρεται στην παράγραφο 2 του άρθρου 6 :

" 2.. Στα κατά παρέκκλιση άρτια γήπεδα της παραγράφου 2 του άρθρου 1 επιτρέπεται η ανέγερση κατοικιών σύμφωνα με τους κάτωθι όρους δομήσεως ως επιφυλασσομένων των διατάξεων της παρ. 3 του άρθρου 1 καθώς και της περίπτωσης β της παρ. 5 του άρθρου 1.

α) Σε γήπεδα επιφανείας τουλάχιστον 2000 μ2 επιτρέπεται η ανέγερση κατοικιών με ελάχιστες αποστάσεις από τα όρια του γηπέδου πέντε (5) μέτρα. Κατά τα λοιπά εφαρμόζονται οι όροι δόμησης της προηγουμένης παραγράφου.

β) Σε γήπεδα επιφανείας τουλάχιστον 1200 μ2 και μέχρι 2000 μ2 η μεγίστη επιτρεπομένη επιφάνεια του κτιρίου καθώς και η συνολική επιφάνεια των ορόφων δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει την προκύπτουσα σύμφωνα με τη σχέση:

 

Ε - 1200

Επιφάνεια οικοδομής = 150 + ---------- μ2

16

όπου Ε είναι η επιφάνεια του γηπέδου. Οι ελάχιστες αποστάσεις του κτίσματος από τα όρια του γηπέδου στην περίπτωση αυτή είναι 5 μέτρα

γ) Σε γήπεδα επιφανείας τουλάχιστον 750 μ2 και μέχρι 1200 μ2 η μέγιστη επιτρεπόμενη επιφάνεια του κτιρίου καθώς και η συνολική επιφάνεια των ορόφων δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει την προκύπτουσα σύμφωνα με τη σχέση:

 

Ε - 750

Επιφάνεια οικοδομής = 100 + -------- μ2

 

9

όπου Ε είναι η επιφάνεια του γηπέδου.

Οι ελάχιστες αποστάσεις του κτίσματος από τα όρια του γηπέδου στην περίπτωση αυτή είναι 2,50 μέτρα. "

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι στις παρεκλλίσεις τότε ναι, το έχω χρησιμοποιήσει το 1997 (έψαχνα να βρω στο αρχείο που και πως το είχα χρησιμοποιήσει).

Αν είναι όμως 3000μ² και προϋφιστάμενο του 1962 τότε δεν θα μπορεί να οικοδομήσει 350μ² (με βάση τη σχέση 100+(Ε-750)/9) αλλά μόνο 200μ² διότι ισχύει η παράγραφος 1β που ορίζει μέγιστη δόμηση για τα 4000 τα 200μ².

Επίσης η κάλυψη παραμένει 10%.

Οπότε το πρόβλημα της συναδέλφου συνεχίζει να υπάρχει.

 

Και κάτι άλλο, άσχετο με το συγκεκριμένο.

Αν έχει κάποιος αγροτεμάχιο 8000μ² και αυτό το οικόπεδο έχει προϋποθέσεις κατάτμησης, τότε δεν δομεί μόνο 280μ² αλλά 340μ² δηλαδή το σύνολο που μπορεί στο κάθε άρτιο μειούμενο κατά 15%, αρκεί να γίνει μία οικοδομή και το γήπεδο να παραμείνει ενιαίο

Link to comment
Share on other sites

@erling : το αγροτεμαχιο εχει εμβαδο 1250 τ.μ. περιπου και ειναι αρτιο κατα παρεκλιση...

 

Λοιπον, η κατασταση εχει ως εξης :

Ως σχετικα "νεα" μηχανικος και οχι ακομα καλη γνωστης των νομοθεσιων, ποσο μαλλον των παρεκλισεων, ειχα ρωτησει καποιο "παλιο" μηχανικο αν ισχυουν οντος οι οροι δομησης που ειχαν καταγραφει απανω στο τοπογραφικο, το οποιο ας μην ξεχναμε οτι περασε απο πολλα χερια μετεπειτα και ουδεις επισυμανε καποιο λαθος κυριως οσον αφορα την καλυψη και τη δομηση (μιας και αυτο ειναι το θεμα μας).

Οποτε εαν το Τοπογραφικο αυτο δεν ηταν σωστο, να εβαζα καποιον Τοπογραφο να μου κανει ενα καινουριο...ελπιζοντας και σωστο αυτη τη φορα!

Ο Μηχανικος το ειδε και αφου το εψαξε τις επομενες μερες στο γραφειο του, μου ειπε οτι ειναι σωστοι οι οροι δομησης οπως αναφερονται. Ισως θα επρεπε απο τη μερια μου να του ζητησω να μου πει βαση ποιων νομων ισχυουν αυτα, αλλα λογω πιεσης χρονου δεν το εκανα...εκει ομολογω οτι ημουν λαθος!

Γιατι οντως στο Τοπογραφικο δεν αναγραφονται ολες οι Εγκυκλιοι και Διαταξεις που μου υποδειξατε εσεις εδω...οποτε και η μηχανικος της Πολεοδομιας μου το ειδε επιφανειακα και αυτη και ελεφρα τη καρδια μου ειπα να τα αλλαξω ολα!

Θα ψαξω να βρω και να διαβασω αυτα που μου ειπατε, και θα παω Πολεοδομια να δω τι θα γινει...

Link to comment
Share on other sites

Πφ...παλι μπερδευτηκα!!

Ποιος εχει δικιο τελικα...η Πολεοδομια ή εγω?

Η Πολεοδομια λεει οτι εχω Καλυψη 125 τ.μ. και Δομηση 153 τ.μ. και εγω λεω οτι εχω και Καλυψη και Δομηση 153 τ.μ.

 

(ειναι κατά παρεκλιση προ της 21-7-64)

Link to comment
Share on other sites

Πάλι έτρεξα χωρίς να διαβάσω καλά τι έχουν γράψει οι άλλοι συνάδελφοι το οποίο είναι μεταγενέστερο του 1997 που είχα ασχοληθεί εγώ.

Αρα σύμφωνα και με την ΕΓΚ.9/01, δίκιο έχεις εσύ!!!!

Οπότε πας το έγγραφο στην πολεοδομία και αναμένεις απάντηση/αιτιολόγηση της άρνησής τους.

 

υ.γ. Καλά τι έχω πάθει σήμερα?

Link to comment
Share on other sites

Ουφ...erling με το προηγουμενο σου συμπερασμα με εκανες να χασω 2 χρονια απο τη ζωη μου!! Kαι αλλα 5-6 χρονια που εχω χασει απο αυτα που μου ειχε πει η μηχανικος της Πολεοδομιας......με βλεπω οταν τελειωσει η αδεια να ειμαι με ασπρα μαλλια και να πηγαινω να την παραλαβω με το Π...!!

 

Ποιο εγγραφο μου λες να παω στην Πολεοδομια?

Εχω σκοπο να βρω αυτα που μου υπεδειξε ο Avgoust και ο GRTOPO και να τα διαβασω (για δικη μου πιο εμπεριστατωμενη γνωση), αλλα στην Πολεοδομια θα παω και θα τους πω αυτα :

 

"Εγκ-46355/9/01 Αποφ-46355/9/01 Εγκ-9/01"

[ΙΣΧΥΕΙ από 19-2-01]

Εφαρμογή των διατάξεων του Αρθρον-6 του ΠΔ/24-5-85 (ΦΕΚ-270/Δ/85)

Επιτρεπόμενη κάλυψη για χρήση κατοικίας στην εκτός σχεδίου δόμηση (μέγιστη επιτρεπόμενη επιφάνεια του κτιρίου)

 

'Εχοντας υπόψη:

1. Τις διατάξεις του Αρθ-27 παρ.2 του Ν-1577/85 όπως ισχύει σήμερα.

2. Τις διατάξεις του Αρθ-1 και Αρθ-6 του ΠΔ-24/31-5-85 (ΦΕΚ-270/Δ/85).

3. Την από 5-4-00 αίτηση του Ι.,Ε. και Μ. Τ. που διαβιβάσθηκε στην ΔΟΚΚ με το Εγγρ-2462/6-4-00 της Διεύθυνσης Πολεοδομίας ΠΕ της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Λέσβου.

4. Τη Γνωμ-10/4-1-01 του Κεντρικού Συμβουλίου ΧΟΠ,

Αποφασίζουμε:

Η επιτρεπόμενη κάλυψη για χρήση κατοικίας στην εκτός σχεδίου δόμηση, προσδιορίζεται από τις διατάξεις του Αρθ-6 του ΠΔ-24/31-5-85 (ΦΕΚ-270/Δ/85) και όχι από τις διατάξεις του Αρθ-1 του ιδίου Προεδρικού Διατάγματος. Κατά συνέπεια δεν δύναται να υπερβαίνει την κατά την συγκεκριμένη διάταξη μέγιστη επιτρεπόμενη επιφάνεια του κτιρίου. (Γενική Δ/νση Πολ/μιας ΔΟΚΚ τμήμα β)

 

 

Λογικα θα με καλυπτουν, ετσι? Δε νομιζω να χρειαζεται να τους τα παω και τυπωμενα...!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.