Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάλυψη σε άρτιο κατά παρέκκλιση γήπεδο


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Irini, για την αποσταση του κτιριου απο την κοινοτικη οδο γνωριζεις κατι? Μερικοι τοπογραφοι που ειχα ρωτησει παλιοτερα λογω παρεκλισης υποστηριζουν οτι και αυτη η αποσταση μπορει να ειναι 2.50μ(οσο και η αποσταση απο τα πλαγια ορια).

Link to comment
Share on other sites

@erling : O.K....αυτο θα κανω μαλλον...

 

@Barracuda : στη δικη μου περιπτωση οι ελαχιστες πλαγιες αποστασεις ειναι 5 μ. ΤΟ αγροτεμαχιο μου ακουμπαει σε Πρωτευουσα Επαρχιακη Οδο (μεσου πλατους 11 μ.) και εχω αφησει αποσταση 20 μ. απο τον αξονα της οδου (ΦΕΚ 293/8/17-4-95).

 

Εσυ μαλλον αναφερεσαι στην περιπτωση (γ) αγροτεμαχιου επιφανείας τουλάχιστον 750 τ.μ. και μέχρι 1200 τ.μ., οπου οι ελαχιστες πλαγιες αποστασεις ειναι 2,5 μ. Ακομα και για Κοινοτικη Οδο ομως δε νομιζω να μπορεις να αφησεις 2,5 μ. μονο, στα εκτος οικισμου. Βεβαια εχω διαβασει καπου για 3 μ. απο το οριο του δρομου και καπου αλλου για 15 μ. απο τον αξονα του δρομου...δεν ειμαι σιγουρη ομως που ειναι τι...

Νομιζω οτι αυτα αναφερονται στο Π.Δ.209/98 ΦΕΚ169 α /15-07-98...πρεπει να το κοιταξω ομως πρωτα για να σου πω...

Link to comment
Share on other sites

Χμμ...καθως δεν προλαβα αυτη τη βδομαδα να παω στην Πολεοδομια για το θεμα θεμα που συζηταμε, ειπα σημερα να ριξω μια ματια ακομα σ'αυτα που μου υπεδειξε ο Avgoust και ο GRTOPO.

Αν καταλαβα καλα...αυτο που μου λενε οι διαταξεις και οι εγκυκλιοι που μου αναφερατε...ειναι οτι η Καλυψη δε μπορει να υπερβαινει σε καμια περιπτωση τη Δομηση.

Ο.Κ. αυτο το δεχομαι.

Δεν λεει ομως πουθενα οτι η Καλυψη μου ειναι ιση με τη Δομηση (αυτο που εχω καταθεσει εγω - 153 τ.μ. και η Καλυψη και η Δομηση).

Αντιθετως...η Πολεοδομια λεει οτι η Καλυψη μου πρεπει να ειναι 10%...δηλαδη 125 τ.μ....που ειναι οντως μικροτερη απο την επιτρεπομενη Δομηση (153 τ.μ.).

Αυτα που μου υποδειξατε δηλαδη συμφωνουν με αυτα που λεει η Πολεοδομια.

Αρα...εγω ειμαι λαθος...ετσι δεν ειναι?!

Link to comment
Share on other sites

..." η επιτρεπόμενη κάλυψη για χρήση κατοικίας στην εκτός σχεδίου δόμηση προσδιορίζεται από τις διατάξεις του άρθρου 6 του από 24/31-5-1985 Π.Δ/τος (ΦΕΚ 270 Δ') και όχι από τις διατάξεις του άρθρου 1 του ιδίου Π.Δ/τος. Κατά συνέπεια δεν δύναται να υπερβαίνει την κατά την συγκεκριμένη διάταξη μέγιστη επιτρεπόμενη επιφάνεια του κτιρίου."...

 

Irini με συγχωρείς αλλά το έχεις το ΦΕΚ 270Δ' ? Αν το διαβάσεις προσεκτικά θα δείς ότι στο άρθρο 6 λέει "η μεγίστη επιτρεπομένη επιφάνεια του κτιρίου καθώς και η συνολική επιφάνεια των ορόφων ".

 

Η άποψη μου είναι η εξής :

1. Το παραπάνω άρθρο 6 καθορίζει με αυτή τη διατύπωση επιτρεπόμενη κάλυψη και επιτρεπόμενη δόμηση.

 

2. To 10% αναφέρεται μόνο στο άρθρο 1 , για το οποίο άρθρο όμως η εγκύκλιος λέει ότι δεν λαμβάνεται υπ'όψη για την περίπτωση κατοικιών. Αν εξακολουθεί να ισχύει το 10% τότε τι νόημα έχει η παραπάνω εγκύκλιος ?.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω προσεκτικά τις απαντήσεις του συγκεκριμένου ερωτήματος. Θα πρότεινα στους συναδέλφους μηχανικούς που έχουν πακτωθεί στις καρέκλες των πολεοδομικών γραφείων να υπάρχει μία πιο προσεκτική προσέγγιση στα θέματα πολεοδομικής νομοθεσίας. Καλό είναι καμιά φορά να μπουν και στη διαδικασία που λέγεται ενημέρωση. Για να μην μακρυγορώ, είναι πιστεύω σαφές πως:

 

Εγκ-46355/9/19-2-01 Εγκ-9/01

Εφαρμογή των διατάξεων του Αρθρον-6 του ΠΔ/24-5-85 (ΦΕΚ-270/Δ/85)

 

'Εχοντας υπόψη:

 

1. Τις διατάξεις του Αρθ-27 παρ.2 του Ν-1577/85 όπως ισχύει σήμερα.

 

2. Τις διατάξεις του Αρθ-1 και Αρθ-6 του ΠΔ-24/31-5-85 (ΦΕΚ-270/Δ/85).

 

3. Την από 5-4-00 αίτηση του Ι.,Ε. και Μ. Τ. που διαβιβάσθηκε στην ΔΟΚΚ με το Εγγρ-2462/6-4-00 της Διεύθυνσης Πολεοδομίας ΠΕ της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Λέσβου.

 

4. Τη Γνωμ-10/4-1-01 του Κεντρικού Συμβουλίου ΧΟΠ,

 

Αποφασίζουμε:

 

Η επιτρεπόμενη κάλυψη για χρήση κατοικίας στην εκτός σχεδίου δόμηση, προσδιορίζεται από τις διατάξεις του Αρθ-6 του ΠΔ-24/31-5-85 (ΦΕΚ-270/Δ/85) και όχι από τις διατάξεις του Αρθ-1 του ιδίου Προεδρικού Διατάγματος. Κατά συνέπεια δεν δύναται να υπερβαίνει την κατά την συγκεκριμένη διάταξη μέγιστη επιτρεπόμενη επιφάνεια του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

......Μολις χθες λοιπον, καταφερα να τελιεωσω τα καινουρια σχεδια για την διωροφη πλεον πετρινη κατοικια. Οπως καταλαβαινετε, τα ανωτερω επιχειρηματα δεν επιασαν τοπο στην Πολεοδομια. Η μηχανικος μου ειπε οτι ναι μεν υπαρχουν οι νομοι αυτοι και τα αρθρα και η εγκυκλιος, αλλα πουθενα δε λεει οτι η καλυψη ειναι ιση με οτι βγαινει απο τον τυπο, και οτι απλα δεν πρεπει να υπερβαινει την τιμη του τυπου αυτου. Και για να μην πολυλογω, επεμεινε στο 10%, αλλιως...αδεια γιοκ!

Οποτε η ισογεια πετρινη κατοικια γινεται διωροφη πετρινη κατοικια...με οτι αλλαγες σε οοολες τις μελετες και τα φορολογικα συνεπαγεται αυτο...!!

Link to comment
Share on other sites

Χμμ...ερωτηση :

Τωρα που η κατοικια αλλαξε απο ισογεια σε διωροφη, πρεπει να κανω καποια διορθωση στο πρωτοκολλο για τον τίτλο με τον οποιο εχω καταθεσει το φακελο, ή απλα διορθωνω τον τιτλο στα εγγραφα & τα σχεδια?

Link to comment
Share on other sites

Irini

η εγκυκλιος που ανεφερε ο συναδελφος εχει καταργηθει.εκδοθηκε το 2001

και ισχυσε για μερικους μηνες και με την οποια εβγαλα καποια αδεια.

μετα απο λιγο καιρο οταν πηγα να την ξαναεφαρμωσω μου ειπαν στην

πολεοδομια οτι καταργηθηκε.

Για την καλυψη τωρα

ισχυουν ταυτοχρονα και το αρθρο 6 παρ. 2β καθως και το αρθρο 1 παρ.3

και παιρνεις το ελαχιστο καθε φορα

ετσι π.χ. στην περιπτωση σου οντως η καλυψη ειναι 10% αρα 125τ.μ.

αν ομως ειχες αγροτεμαχιο 4000τ.μ. τοτε η καλυψη δεν ειναι 10% δηλ 400τ.μ. αλλα πας

με το αρθρο 6 παρ. 1β

"η μεγιστη επιτρεπομενη επιφανεια του κτιριου ως και η συνολικη επιφανεια των οροφων δεν επιτρεπεται να υπερβαινει: για γηπεδα εμβαδου μεχρι 4000τ.μ. τα 200τ.μ."

δηλαδη 200τ.μ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.