Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάλυψη σε άρτιο κατά παρέκκλιση γήπεδο


Recommended Posts

Χμ...μαλιστα, γι' αυτο λοιπον μου ελεγε οτι η εγκυκλιος δεν ισχυει. Τι να πω...αργησα 8 χρονακια...στο τσακ δεν την προλαβα την εγκυκλιο σε ισχυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα καλά πως είναι δυνατόν να μην ισχύει μια εγκύκλιος μετά από κα΄ποια χρόνια? Δηλαδή θα χτίσει ο γειτονάς μου πχ το 2000 βάση της εγκυκλίου και εγώ δεν θα μπορώ πχ 5 χρόνια μετά γιατί πλέον καταργήθηκε!!

Τραγικό... αυτά τα πράγματα δημιουργούν απίστευτες ανισότητες.. Άντε τώρα να μας πάρουμε σοβαρά.

 

Εγώ θέλω να ρωτήσω στην περίπτωση της Ειρήνης, αν ο πελάτης της αφού είχε πάρει στα χέρια του τη βεβαίωση αρτιότητας και οικοδομησιμότητας πουλούσε το ακίνητο ο νέος ιδιοκτήτης τι θα έκανε?? θα μπορούσε να ζητήσει ακύρωση συμβολαίου και τα λεφτά του πίσω από τον πωλητή? Να μυνήσει τον μηχανικό που έκδοσε το τοπογραφικό? Να κινηθεί νομικά εναντίον τις πολεοδομίας? Τι από όλα?

 

Όπως και να έχει δεν είμαστε σοβαροί με όλα αυτά που συμβαίνουν! Άλλα ισχύουν στο Ρέθυμνο άλλα στα Χανία και άλλα λέει η περιφέρεια.

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι περιπτώσεις εξετάζονται με τα ισχύοντα κατά την ημερομηνία εκπόνησης του θέματος. Έτσι αν όταν ο μηχανικός υπέγραφε τα όσα ίσχυαν κατά τη περίοδο τότε δεν γίνεται να έχει κυρώσεις επειδή μετά από λίγο καιρό άλλαξαν τα πράγματα. Αν τα όσα υπέγραψε ίσχυαν τότε..... είναι σωστός και άψογος!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μπερδεύτηκα.... Τελικά ποιο από τα δύο ισχύει;; Το άρθρο 1 ή το άρθρο 6;;; Και επίσης είτε πρόκειται για 4000 τ.μ (άρτιο κατά κανόνα) είτε 2000 τ.μ (άρτιο κατά παρέκκλιση) χτίζεις τελικά το ίδιο, δηλαδή 200τ.μ;

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι δυνατόν??? το άρθρο 1 είναι οι γενικές διατάξεις. Οι ειδικές είναι τα άρθρα που καθορίζουν τη δόμηση ανάλογα με τη χρήση. Αυτές κατισχύουν των γενικών. !!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.