Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξ'οικονομώ και κενό ακίνητο


mgeorgia

Recommended Posts

Καλησπέρα..

 

Περιμένω τόσα χρόνια το Νέο Εξοικονομώ και την πάτησα σαν αγράμματη. Λοιπόν, τα φώτα σας συνάδελφοι..

 

Έχω πλήρη κυριότητα σε διαμέρισμα που υφίσταται νόμιμα, αλλά ως προς το Ε1 του 2017 (και των προηγούμενων 3 ετών) το δήλωνα (και ήταν όντως) ΚΕΝΟ.

Αν κάνω τροποποιητική της τελευταίας φορολογικής δήλωσης  (πέρα από το πρόστιμο και τον φόρο που θα αναγκαστώ να πληρώσω λόγω εκπρόθεσμης τροποποιητικής) μπορώ να δηλώσω το διαμέρισμα ως κύρια κατοικία. Κι επιπλέον θα χρειαστεί να κάνω και σύνδεση με τη ΔΕΗ (έχω χελώνα, αλλά δεν ρευματοδοτείται, αφού δεν κατοικείται). Η τροποποιητική εννοείται πως θα έχει σημερινή ημερομηνία, επομένως μεταγενέστερη της εγκυκλίου του Εξοικονομώ. 

 

Πιστεύετε πως σε αυτή την περίπτωση θα γίνει δεκτή η αίτηση μου, ή θα απορριφθεί λόγω της ημερομηνίας της τροποποιητικής; 

Να ρωτήσω και αλλιώς... Αξίζει τον κόπο να ρισκάρω, πληρώνοντας πρόστιμο στην εφορία, για να κάνω αίτηση στο εξοικονομώ, ή θα μου πετάξει ευθύς εξ'αρχής την αίτηση ως άκυρη;

 

Να πω ότι προσπαθώ να έρθω σε τηλεφωνική επικοινωνία με το υπουργείο, αλλά μάταια..

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως αυτο θα εκανα. Το προστιμο στην εφορια νομιζω οτι ειναι 100+ ευρω.

Πιστευω οτι αξιζει τον κοπο ...και ας μην εγκριθεις.

Περιμενε να μας πει και κανενας αλλος την αποψη του. Εχω και εγω ακριβως το ιδιο θεμα.

(την ερωτηση επρεπε να την κανει στο θεμα του εξοικονομω 2)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να πληρώσετε κανένα πρόστιμο.

 

Αρκεί ηλεκτροδότηση και υπ. δήλωση ότι θα το χρησιμοποιήσετε σαν πρώτη κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να απαιτείται να είναι κύρια και πρώτη κατοικία. Αρκεί το κύρια. Η άποψή μου δεν αφορά στα άλλα κριτήρια υπαγωγής. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως αυτο θα εκανα. Το προστιμο στην εφορια νομιζω οτι ειναι 100+ ευρω.

Πιστευω οτι αξιζει τον κοπο ...και ας μην εγκριθεις.

Περιμενε να μας πει και κανενας αλλος την αποψη του. Εχω και εγω ακριβως το ιδιο θεμα.

(την ερωτηση επρεπε να την κανει στο θεμα του εξοικονομω 2)

1ον) Μάλλον δεν έχω κάνει στο σωστό πεδίο την ερώτηση, ναι; Δεν το πρόσεξα.

2ον) Το πρόστιμο είναι συνήθως 100Ε αλλά μπορεί να φτάσει και 250Ε ( μου είπε ο λογιστής μου) 

3ον) Ο λόγος που δεν το δήλωνα τόσα χρόνια είναι ότι θα έπρεπε να πληρώνω τεκμήριο γύρω στα 2000Ε (έχω χαμηλό εισόδημα). Αν το δηλώσω τώρα, με πιάνει τεκμήριο 1500Ε. Επομένως δεν μιλάμε  μόνο για το πρόστιμο(όποιο κι αν είναι αυτό) αλλά και για το τεκμήριο του 2017, επομένως και του 2018(στην επόμενη φορολογική δήλωσα, αφού έχω και πάλι χαμηλό εισόδημα!!!!)

Αξίζει το ρίσκο;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να πληρώσετε κανένα πρόστιμο.

 

Αρκεί ηλεκτροδότηση και υπ. δήλωση ότι θα το χρησιμοποιήσετε σαν πρώτη κατοικία.

Από τον οδηγό εφαρμογής:

"Χρησιμοποιείται ως κύρια κατοικία, όπως προκύπτει από τα στοιχεία της πλέον πρόσφατης (πριν την υποβολή της αίτησης) εκκαθαρισμένης δήλωσης φορολογίας εισοδήματος (Ε1), του προσώπου που τη χρησιμοποιεί.

Σε περίπτωση που από τα στοιχεία της πλέον πρόσφατης (πριν την υποβολή της αίτησης) εκκαθαρισμένης δήλωσης φορολογίας εισοδήματος του επικαρπωτή/ κύριου προκύπτει ότι το ακίνητο δεν ήταν σε χρήση (κενό διαμέρισμα, κενή μονοκατοικία) το εν λόγω φορολογικό έτος, δύναται για την πιστοποίηση της κύριας χρήσης κατοικίας να χρησιμοποιηθούν αντίστοιχα δικαιολογητικά ενός εκ των δύο προηγούμενων φορολογικών ετών από το έτος βάσει των εισοδημάτων του οποίου αξιολογείται η αίτηση. Η περίπτωση πρόσφατης απόκτησης δικαιώματος επί του ακινήτου παρουσιάζεται στις ειδικές περιπτώσεις αιτήσεων του κεφαλαίου 5."

 

Εγώ δεν ανήκω στην περίπτωση πρόσφατης απόκτησης δικαιώματος επί του ακινήτου, ώστε να το κάνω με Υ.Δ., όπως αναφέρεται στο κεφάλαιο 5.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να πληρώσετε κανένα πρόστιμο.

 

Αρκεί ηλεκτροδότηση και υπ. δήλωση ότι θα το χρησιμοποιήσετε σαν πρώτη κατοικία.

 

Δεν λέει αυτό ο νόμος. Μην τους τα γράφετε αυτά και θα μας λένε μ@@ες και άσχετους οι ιδιώτες στα γραφεία μας που τους διώχνουμε...

 

Ο νόμος θέλει Ε1 όπου ο χώρος δηλώνεται κύρια κατοικία!

Edited by nik
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε @mgeorgia τροποποιώ όλο το σχόλιό μου το οποίο ήταν σε άλλο ύφος καθώς έχεις γράψει στα θέματα ιδιωτών και από κινητό θεώρησα ότι είσαι ιδιώτης απευθυνόμενη σε μηχανικό για αυτά τα θέματα.

Το σκεπτικό μου είναι όμως το ίδιο. :sad:

 

Αν πληρείς τα κριτηρια ενταξης (καθώς και κάθε ιδιώτης) ο μηχανικός βοηθά:

  • στην εκδοση πεα,
  • στην αιτηση,
  • στη διαδικασια απο την ενταξη εως την ολοκληρωση και εκταμιευση ως συμβουλος εργου καθως και
  • στο νομιμο τροπο εκτελεσης των εργασιων.

Σιγουρα δεν ειναι δουλεια του μηχανικου να βρει και να τροποποιήσει τα κριτηρια ενταξης η να σε οδηγησει σε αλλες ενεργειες εκτος προγραμματος και δη μεσω ιντερνετ (οι ιδιοι που βρισκονται στο προγραμμα λετε να μη διαβαζουν ;)).

Και αυτό το αναφέρω καθώς το πρόγραμμα αφορά την εξοικονόμηση ενέργειας στα κτίρια οικιακού τομέα με επιδότηση (ευρωπαικούς πόρους).

Το πρόγραμμα λοιπόν αφορά μείωση κατανάλωσης ενέργειας στα κτίρια.

Το ακίνητο εδώ είναι κενό.

 

Μόνο υπό προυποθέσεις το δέχομαι ότι μειώνεται η ενεργειακή κατανάλωση στον κτιριακό τομέα αν πας να μείνεις εκεί μετά καθώς τώρα μπορεί να μένεις κάπου που είναι περισσότερο ενεργοβόρο απ΄ ότι εκεί.

(πχ και αυτός που απέκτησε πρόσφατα ακίνητο κάνει Υ/Δ, αλλά αναφέρεται σαφώς στον οδηγό να μην τροποιηθούν οι όροι για τα επόμενα 3 χρόνια).

 

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites


Καλημέρα!!! Επειδή ψάχνομαι και δε βρίσκω την απάντηση, μήπως γνωρίζετε εσείς....



Όταν κάποιος νοικιάζει και δηλώνει σαν κύρια κατοικία το ενοικιαζόμενο σπίτι και αυτό που θέλει να φτιάξει το δηλώνει κενό το 2016. Το 2014,όμως, το είχε δηλώσει σαν κύρια κατοικία....μπορεί να μπει στο εξ οικονομώ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.