Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ελα ρε παιδια το πηρατε στα σοβαρα και απαντατε.. Προφανως και δεν ειναι ιδιωτης και ειναι μηχανικος η απλα το παιζει μηχανικος... Αλλωστε στην χωρα μας οτι δηλωσεις εισαι

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Έχουν περάσει σχεδον δέκα ώρες από τη στιγμή που "άνοιξε" το σύστημα και για το χάλι που ζούμε ούτε μια ανακοίνωση, ούτε μια ενημέρωση από ετεαν/υπουργείο... Απίστευτη κατάντια.

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε παιδια το πηρατε στα σοβαρα και απαντατε.. Προφανως και δεν ειναι ιδιωτης και ειναι μηχανικος η απλα το παιζει μηχανικος... Αλλωστε στην χωρα μας οτι δηλωσεις εισαι

Πραγματικά δεν είμαι μηχανικός. Μην ασχολείστε παραπάνω με αυτά που έγραψα. Δεν αξίζει. Πάντως καλοπροαίρετα τα έγραψα. Καλό κουράγιο σε όλους μας.
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή στα ΠΕΑ έχει πέσει λόγω κατάργησης της ελάχιστης αμοιβής ΤΕΕ.. Η αγορά την έφτασε εκεί καλώς ή κακώς. Κακώς για μένα. Επίσης, η δουλειά για το ΠΕΑ είναι όντως λιγότερη, γιατί εσύ ως ιδιώτης ξέρεις τα τετραγωνικά, εγώ ως μηχανικός όμως φαντάζομαι θα σου ετοιμάσω το φύλλο με τις παρεμβάσεις πχ. κάτι που δεν απαιτείται στο ΠΕΑ. Και στο κάτω-κάτω μου ορίζει μια τιμή το πρόγραμμα την οποία ακολουθώ, δεν θα δικαιολογηθούμε και για αυτό. Συμφωνώ, ότι για όλα τα παραπάνω έχουμε ευθύνη και οι μηχανικοί, αλλά και τέτοιες καταηγορίες δεν στέκουν, ούτε νομίζω ότι χρειαζόμαστε μάθημα στο φόρουμ. Χωρίς διάθεση να μαλώσω

Την κατάντια για τον εξευτελισμό της τιμής στα ΠΕΑ φταίνε ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ οι μηχανικοί και καλά να πάθουμε! 

Όταν ζητάμε απο τον καυστηρατζή το φύλλο ελέγχου λέβητα διάρκειας ισχύος 1ος έτους ΚΑΝΕΝΑΣ ιδιοκτήτης δεν το κλαίει το 50Ευρω και το σκάει με το χαμόγελο στα χείλι! ΑΡΑ ποιος φταίει για την κατάντια των αμοιβών? Καθαρά εμείς.

 

Γιατί το είδανε όλοι οι ιδιοκτήτες ΣΑΝ Κ@ΛΟΧΑΡΤΟ!Το οποίο κ@λόχαρτο εμείς μόνοι μας με την αμοιβή μας το απαξιώσαμε!Είναι αργά για δάκρυα. Προσωπικά μου συμβαίνει να λέει ιδιότης "σιγά που θέλεις 180 ευρώ για 1 ώρα δουλειάς"! ΚΑΙ ΤΙ ΣΕ ΚΟΦΤΕΙ ΕΣΕΝΑ? και 5 λεπτά να κάνω ΕΧΩ ΕΥΘΥΝΗ και τόσο το χρεώνω! αλλιώς τα κουβαδάκια σου και σε άλλη παραλία.

 

Και προς τον ιδιώτη φίλο για αυτό το κ@λόχαρτο έχουμε ευθύνη ΕΜΕΙΣ και όχι εσύ. και έχει ισχύ για 10 γ@μ@μένα ολόκληρα χρόνια! Εκπτώσεις στις αμοιβές μου προσωπικά δεν έκανα ποτέ. και αυτό γιατί ΕΧΟΥΜΕ ΕΥΘΥΝΗ. 

 

Τιμές που ακούμε για ΠΕΑ του κιλού με 40 και 50 ευρώ. Μόνοι μας πρέπει να απομονώνουμε "συναδέλφους" που κάνουνε ΚΑΚΟ σε όλους. 

 

Sorry για το μακροσκελές! :)

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Την κατάντια για τον εξευτελισμό της τιμής στα ΠΕΑ φταίνε ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ οι μηχανικοί και καλά να πάθουμε! 

Όταν ζητάμε απο τον καυστηρατζή το φύλλο ελέγχου λέβητα διάρκειας ισχύος 1ος έτους ΚΑΝΕΝΑΣ ιδιοκτήτης δεν το κλαίει το 50Ευρω και το σκάει με το χαμόγελο στα χείλι! ΑΡΑ ποιος φταίει για την κατάντια των αμοιβών? Καθαρά εμείς.

 

Γιατί το είδανε όλοι οι ιδιοκτήτες ΣΑΝ Κ@ΛΟΧΑΡΤΟ!Το οποίο κ@λόχαρτο εμείς μόνοι μας με την αμοιβή μας το απαξιώσαμε!Είναι αργά για δάκρυα. Προσωπικά μου συμβαίνει να λέει ιδιότης "σιγά που θέλεις 180 ευρώ για 1 ώρα δουλειάς"! ΚΑΙ ΤΙ ΣΕ ΚΟΦΤΕΙ ΕΣΕΝΑ? και 5 λεπτά να κάνω ΕΧΩ ΕΥΘΥΝΗ και τόσο το χρεώνω! αλλιώς τα κουβαδάκια σου και σε άλλη παραλία.

 

Και προς τον ιδιώτη φίλο για αυτό το κ@λόχαρτο έχουμε ευθύνη ΕΜΕΙΣ και όχι εσύ. και έχει ισχύ για 10 γ@μ@μένα ολόκληρα χρόνια! Εκπτώσεις στις αμοιβές μου προσωπικά δεν έκανα ποτέ. και αυτό γιατί ΕΧΟΥΜΕ ΕΥΘΥΝΗ. 

 

Τιμές που ακούμε για ΠΕΑ του κιλού με 40 και 50 ευρώ. Μόνοι μας πρέπει να απομονώνουμε "συναδέλφους" που κάνουνε ΚΑΚΟ σε όλους. 

 

Sorry για το μακροσκελές! :)

 

Συμφωνώ απόλυτα! Δεν είναι μόνο θέμα ανάληψης ευθύνης πάντως! Είναι καθαρά θέμα γνώσης. Κάποιος που το "ξεπετά", δεν πρόκειται να εκτιμήσει ποτέ την αξία του εγγράφου που εκδίδει και, όπως είναι φυσικό, το γεγονός αυτό θα αντικατοπτρίζεται και στην τιμή που το κοστολογεί.

Link to comment
Share on other sites

ξοικονόμηση κατ' οίκον ΙΙ


 Αθήνα, 13 Μαρτίου 2018


 

 

 

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

 

 

Από τις 8:00 π.μ. της Τρίτης, στην ηλεκτρονική πλατφόρμα exoikonomisi.ypen.gr, έχει ενεργοποιηθεί η δυνατότητα υποβολής αιτήσεων για το πρόγραμμα «Εξοικονόμηση κατ’ οίκον ΙΙ». Μέσα σε λίγες ώρες έγιναν 1,5 εκατομμύριο προσπάθειες εισόδου στην ηλεκτρονική πλατφόρμα. Ήδη από τα πρώτα λεπτά λειτουργίας διαπιστώθηκε ότι συγκεκριμένες ηλεκτρονικές διευθύνσεις (IP’s) επιχειρούσαν ταυτόχρονη είσοδο με πλήθος διαφορετικών κωδικών. Διερευνάται εάν πρόκειται για χρήση κακόβουλου λογισμικού.

 

Σε κάθε περίπτωση ο υπερβολικός φόρτος εργασίας που προέκυψε επιβάρυνε την ηλεκτρονική πλατφόρμα στα όρια των δυνατοτήτων της, με αποτέλεσμα μεγάλες καθυστερήσεις. Στο πλαίσιο αυτό χιλιάδες ενδιαφερόμενοι ταλαιπωρήθηκαν, επιχειρώντας επί ώρα να καταχωρήσουν στοιχεία, υπό την πρόσθετη πίεση του άγχος που ενέχει κάθε διαδικασία όπου τηρείται σειρά προτεραιότητας. «Θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη από τους πολίτες που υπέστησαν αυτή τη δυσάρεστη εμπειρία» δήλωσε ο Υπουργός Περιβάλλοντος και Ενέργειας, Γιώργος Σταθάκης, «καθώς και να δεσμευτώ ότι η διαδικασία υποβολής αίτησης θα ομαλοποιηθεί το ταχύτερο δυνατό, με έμφαση στην κατοχύρωση τόσο της ασφάλειας του συστήματος όσο και της διαφάνειας των διαδικασιών που σχετίζονται με την ένταξη στο πρόγραμμα».

 

Υπό τις δεδομένες συνθήκες ο Υπουργός αποφάσισε η διαδικασία υποβολής αιτήσεων να «παγώσει» στις 5:30 μ.μ. της Τρίτης. Τα στοιχεία που καταχωρήθηκαν μέχρι εκείνη την ώρα θα παραμείνουν στην ηλεκτρονική πλατφόρμα, ώστε να αξιοποιηθούν κανονικά στη συνέχεια. Διευκρινίζεται ότι ακόμα ουδείς χρήστης έχει ολοκληρώσει την υπαγωγή στο πρόγραμμα.

 

Η διαδικασία υποβολής αιτήσεων θα ενεργοποιηθεί εκ νέου με την παρακάτω σειρά:

·        Ανατολική Μακεδονία – Θράκη, Κεντρική Μακεδονία, Ήπειρος, Θεσσαλία και Δυτική Ελλάδα: Δευτέρα, 19 Μαρτίου, 8:00 π.μ.

·        Πελοπόννησος, Στερεά Ελλάδα, Δυτική Μακεδονία, Ιόνιο, Βόρειο Αιγαίο και Κρήτη: Δευτέρα, 26 Μαρτίου, 8:00 π.μ.

·        Αττική και Νότιο Αιγαίο: Δευτέρα, 2 Απριλίου, 8:00 π.μ.

 

Μέχρι στιγμής, με βάση τα στοιχεία του Υπουργείου, 17.700 νοικοκυριά έχουν το απαιτούμενο Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης, οπότε οι διαθέσιμοι πόροι είναι υπέρ αρκετοί. Επιπρόσθετοι πόροι θα γίνουν διαθέσιμοι σε περίπτωση που η ζήτηση υπερβεί την προσφορά.

 

από το Γραφείο Τύπου

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο , μπράβο !!!!!!

Πιο πολύ μου άρεσε αυτό : "Ήδη από τα πρώτα λεπτά λειτουργίας διαπιστώθηκε ότι συγκεκριμένες ηλεκτρονικές διευθύνσεις (IP’s) επιχειρούσαν ταυτόχρονη είσοδο με πλήθος διαφορετικών κωδικών. Διερευνάται εάν πρόκειται για χρήση κακόβουλου λογισμικού" - Τούρκοι hacker μάλλον θα ήταν !!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.