Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Aς συνεχίσουμε εδώ τη συζήτηση για το Πληροφοριακό Σύστημα του προγράμματος Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ.

Εγχειρίδιο Π_Σ ΕΚΟ ΙΙ 20180307 Έκδοση 1.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ας ρωτήσω και εγώ και ο θεός βοηθός αν μπορεί να απαντήσει κανείς...

 

Έχοντας λοιπόν τα στοιχεία του taxisnet του πελάτη μπαίνουμε ως Ωφελούμενοι αρχικά?

Και έπειτα πρέπει να κάνουμε άλλο login ως συμβουλοι έργου (και ναι, πώς?) για να συνδεθούμε με την αίτηση του ωφελούμενου που δημιουργήσαμε στο προηγούμενο στάδιο?

Και έπειτα συνεχίζουμε τη διαχείριση της αίτησης με login ωφελούμενου ή σύμβουλου έργου ?

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα έχει όφελος μόνο για τους ιδιοκτήτες και τους προμηθευτές.... οι μηχανικοί είμαστε οι @#$$@$@$@ της υπόθεσης...  θα κάνεις όλη τη δουλειά στο 1ο ενεργειακό πχ για ένα διαμέρισμα 80τμ με όλο το άγχος και την ευθύνη και θα πάρεις 260Ε μαζί με το ΦΠΑ και αν αρχίσεις να αφαιρείς φόρο, εφκα, βενζίνες να πας να δεις το ακίνητο κλπ δεν μένει απολύτως τίποτα. Δυστυχώς όμως ο κλάδος μας είναι μίζερος... Και πιστεύω αν ήταν η αμοιβή ελεύθερη θα βλέπαμε εξοικονομώ και με 80Ε

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Ελεύθερη είναι η αμοιβή.. ο οδηγός τα ανώτερα όρια περιγράφει που επιδοτεί. Από εκεί και πέρα ζητάς περισσότερα ή λιγότερα. Πάντως +1 ότι δεν αξίζει τον κόπο.. εγώ μετάνιωσα που το περίμενα και που ασχολήθηκα με αυτή την παρωδία

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω


1.,sos ΘΑ ΤΟ ΣΥΝΑΝΤΗΣΟΥΜΕ. Το είδα μέσα στο εγχειρίδιο!


όταν έχεις ένα σπίτι 100τ.μ με ΟΑ, και μηχανικος έχει κάνει περαιωση με 4178 (ομως όσον αφορα διαμερισμάτωση και θεση κουφωμάτων), τότε στην αίτηση στο σύστημα , όταν θα σου ζητά <<τ.μ ακινητου για τα οποία εχει γίνει τακτοποίηση>>, τι βάζεις?  0 τ.μ ή 100 τ.μ? 


 


2. αν το σπίτι είναι γωνιακο π.χ Πατησιων 3 (γωνιακό με Γαλατσιου), και η άδεια δεν αναφέρει Πατησιων 3, αλλά αναφέρει Πατησιων & Γαλατσιου, ορθό δεν είναι? Επισης η τακτοποίηση (4178) αναφέρει Πατησιων 3 και η ΔΕΗ, όλα ΟΚ δεν είναι? Δεν χρειάζεται, επειδη η άδεια το δειχνει ώς γωνία να πάω ΟΤΑ για βεβαίωση, αφου ΔΕΗ και 4178/2013 το έχουν ΠΑΤΗΣΙΩΝ 3?


Link to comment
Share on other sites

ata απο τη στιγμη που αναλαμβανεις την φαση και μαζευεις τα χαρτια του πελατη για να τον ετοιμαζεις σιγα σιγα μπλεχτηκες. Του λες μη φοβασαι η αμοιβη μας καλυπτεται στο 100%. Βγαινει ο οδηγος βλεπεις το χωσιμο λες εχω τακτικη να παρω πχ αλλα 50ε για την διαδικασια περαν του προγραμματος. Τρωωει μια ξενεριτσα αλλα οκαυ.. Ε αποψε με την πλατφορμα ηταν το κερασακι!

 

Οταν υπαρχουν ανακοινωμενες αμοιβες για τους μηχανικους παει με αυτες το κολπο ολο κακα τα ψεματα. Γιατι με την ιδια λογικη και ο τυπος που μονωνει να μη ζητησει 70ε/μ2 αν δεν του φτανουν τα 55??

Και να περιμενει την πελατεια επειδη ειναι ομορφοπαιδο να ερθει..

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ας ρωτήσω και εγώ και ο θεός βοηθός αν μπορεί να απαντήσει κανείς...

 

Έχοντας λοιπόν τα στοιχεία του taxisnet του πελάτη μπαίνουμε ως Ωφελούμενοι αρχικά?

Και έπειτα πρέπει να κάνουμε άλλο login ως συμβουλοι έργου (και ναι, πώς?) για να συνδεθούμε με την αίτηση του ωφελούμενου που δημιουργήσαμε στο προηγούμενο στάδιο?

Και έπειτα συνεχίζουμε τη διαχείριση της αίτησης με login ωφελούμενου ή σύμβουλου έργου ?

νομίζω πως κάνεις login σας σύμβουλος και καταχωρέις τα στοιχεία σου ώστε να είσαι "διαθέσιμος". Μετά κάνεις login ως "ωφελούμενος" και στο πρώτο στάδιο υπάρχει το πεδίο "΄συμβουλος" όπου αναζητάς με αφμ τον εαυτό σου και τον/σε καταχωρείς. μετά νομίζω login ως σύμβουλος για να αποδεχθείς την ανάθεση και μετά συνεχίζεις την δήλωση του ωφελούμενου. ομορφα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, κάπως έτσι το φαντάζομαι και εγώ να δουλεύει. Μένει να το δούμε και στη πράξη αν θα προκύψει κάποιο θέμα (βλέπε email ωφελούμενου)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, κάπως έτσι το φαντάζομαι και εγώ να δουλεύει. Μένει να το δούμε και στη πράξη αν θα προκύψει κάποιο θέμα (βλέπε email ωφελούμενου)

την ίδια ακριβώς απορία είχα μόλις διάβασα στην αρχή τις οδηγίες..νομίζω θα μπούμε με τους κωδικούς του πελάτη σαν "ωφελούμενος" θα αναφέρουμε το όνομά μας σαν σύμβουλοι έργου και μετά θα κάνουμε είσοδο στο taxis  με τους κωδικούς μας και θα βρίσκουμε τον "ωφελούμενό μας"...τι να πω...ίδωμεν..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.