Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γνωρίζει κανείς πότε θα είναι διαθέσιμο το σύστημα για την επιλογή ή όχι δανείου? Η προθεσμία στα email που έχω πάρει λήγει μέσα Μαιου. 

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

Με το που πήρα αριθμό πρωτοκόλλου, δίνεται δίμηνη προθεσμία απ' την ημέρα αυτή ώστε να επιλέξουμε αν θα πάρουμε δάνειο ή όχι για να θέσουμε τη αίτηση προς υπαγωγή.

Π.χ το email που έλαβα:

 Η αίτησή σας έχει υποβληθεί. Ο αριθμός πρωτοκόλλου της αίτησης είναι                               .
Μπορείτε να ακυρώσετε την αίτησή σας οποιαδήποτε στιγμή πριν εκδοθεί η απόφαση υπαγωγής, αποκλειστικά και μόνο ηλεκτρονικά μέσω του πληροφοριακού συστήματος υποβολής.
Το σχετικό ποσό για την επιχορήγηση καθώς και το ποσό του δανείου θα παραμείνουν δεσμευμένα για δύο (2) μήνες από την ημερομηνία υποβολής, δηλαδή μέχρι 18/05/2018.
Εντός αυτού του διαστήματος θα πρέπει να έχετε ολοκληρώσει τυχόν διαδικασίες για λήψη δανείου και να θέσετε την αίτηση σε κατάσταση «προς υπαγωγή».
Έχετε τη δυνατότητα σε κάθε χρονικό σημείο εντός των δύο (2) μηνών να κάνετε αμετάκλητη δήλωση για μη λήψη δανείου και να προχωρήσετε την αίτησή σας σε κατάσταση «προς υπαγωγή».
Σε περίπτωση που απορριφθεί η αίτηση του δανείου και υποβάλλετε εκ νέου αίτηση σε άλλο χρηματοπιστωτικό οργανισμό, το ανωτέρω ποσό παραμένει δεσμευμένο συνολικά για τρεις (3) μήνες από την ημερομηνία υποβολής.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εμένα τα email που λάμβανα ως σύμβουλος έγραφαν:

"Σας ενημερώνουμε ότι η διαδικασία καταχώρησης, αυτοματοποιημένων ηλεκτρονικών ελέγχων μέσω του πληροφοριακού συστήματος υποβολής αιτήσεων και ελέγχου τυπικής (αριθμητικής) πληρότητας των υποβαλλόμενων δικαιολογητικών έχει ολοκληρωθεί."

Στην κεντρική οθόνη του ΕΚΟ ΙΙ μου βγάζει:

"Η αίτησή σας έχει υποβληθεί οριστικά και έχει δεσμευθεί για εσάς το ποσό που αντιστοιχεί στον επιλέξιμο προϋπολογισμό αυτής. Η αίτησή σας τίθεται σε κατάσταση αναμονής για την επιλογή ή μη δανείου. Θα ενημερωθείτε στο e-mail σας για την ημερομηνία που θα μπορείτε να προβείτε στην εν λόγω επιλογή, προκείμενου να προχωρήσει η αίτησή σας στο επόμενο στάδιο επεξεργασίας από το Δικαιούχο του προγράμματος για την ολοκλήρωση της υπαγωγής."

Και τον αριθμό πρωτοκόλλου και λοιπά στοιχεία τα έβλεπα στη Συνοπτική εικόνα

Οι αιτήσεις που έκανα ήταν Στερεά Ελλάδα και Αττική (δεν είχα Βόρεια Ελλάδα)

Δεν έλαβα ποτέ email σαν αυτό που λες.... μήπως ήσουν ωφελούμενος ??? 

Link to comment
Share on other sites

Όχι σύμβουλος είμαι, αυτό είναι το email που ήρθε στον πελάτη μου. Στην κεντρική οθόνη και εγώ το ίδιο μήνυμα με σένα βλέπω, αλλά το θέμα είναι τι έχουν στείλει σε email. Ένα τηλέφωνο που πήρα στην Αθήνα μου είπαν πως το δίμηνο ξεκινάει απ' την ημέρα υπαγωγής και όχι την ημέρα πρωτοκόλλησης, το οποίο δεν έχει νόημα. Στις ανακοινώσεις βλέπω ότι περιμένουν πρώτα να ολοκληρωθούν οι αιτήσεις για όλες τις περιφέρειες και μετά να πάμε στο επόμενο βήμα. Επειδή όμως όλα αυτά είναι στον αέρα, χωρίς κανένα να ανακοινώνει κάτι επίσημα με υπευθυνότητα και επειδή το μόνο επίσημο που έχουμε στα χέρια μας είναι αυτό το email, του οποίου η ημερομηνία λήγει, είπα να ρωτήσω εδώ μήπως γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ουδέν νεότερον !

δυστυχώς αναμένουμε και ελπίζουμε να μην έρθει πάλι τελευταία στιγμή ανακοίνωση που να λέει για το επόμενο βήμα ...

Παρ' όλα αυτά είμαι σίγουρος ότι σε όλα τα στάδια θα αντιμετωπίζουμε συνωστισμό (ηλεκτρονικό ή φυσικό) !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Θέλω να διορθώσω ένα στοιχείο μια αίτησης που έχει-σωστά-χαρακτηριστεί ειδική περίπτωση (συγκεκριμένα θελω να διορθώσω το ερώτημα για το αν είναι ο ιδιος ο αιτων υπόχρεος της φορ. δήλωσης. το έχω περάσει λάθος κ εφόσον είναι ειδική περίπτωση δεν έχει γίνει έλεγχος απο ΑΑΔΕ ώστε να μου το κόψει). Η πλατφόρμα είναι ανοιχτή για επεξεργασία, αλλά δεν μπορώ να κάνω τη διορθωση που θέλω, Γίνεται μόνο με ¨ακύρωση¨ της αίτησης και εκ νέου υποβολής νέας; Θα χαθεί το πρωτόκολλο, όμως, σωστά; Ποιά είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει τον κόπο, πιστεύεις να το κάνω; Το άθροισμα των ποσών είναι σωστό, πρόκειται για παντρεμένο ζευγάρι που κάνει μία κοινή δήλωση, απλά είναι γραμμένα σε λάθος κελί το ποσό του υπόχρεου και της συζύγου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.