Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα τα φώτα σας, έχω διαμέρισμα στον τελευταίο όροφο πολυκατοικίας και έχω μπει στο πρόγραμμα για μόνωση στο δώμα.

Στην φάση αποδοχής λέει οτι θα πρέπει να έχω την συναίνεση των υπολοίπων ιδιοκτήτων.

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Θα πρέπει να έχω όλων των ιδιοκτητών ή καλύπτομαι και με την πλειοψηφία;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

8 ώρες πριν, doulspy said:

Παιιά μια ερώτηση έχω αν γωρίζει κανείς και αν είναι στο σωστό θέμα .

Εχω κανει αίτηση για την γιαγιά της γυναίκας μου (η γιαγιά είναι η αιτούσα και εχει και προέγκριση δανείου Εθνικής τράπεζας με εγγυητή) για την αναβάθμιση της μονοκατοικίας της στο χωριό και η οποία κατοικία πήρε προχθές 3-8-18 απόφαση υπαγωγής απο το ΕΤΕΑΝ .

Στην επιλέξιμη κατοικία υπάρχει συγκύριος (ο οποίος και έχει δηλωθεί στην αίτηση) ο πεθερός μου που είναι και εγγυητή της προέγρισης δανείου .

Ομως η γιαγιά απεβίωσε , τι γίνεται σ' αυτή τη περίπτωση ?

Μπορεί ο πεθερός μου που είναι συγκύριος και εγγυητής να προχωρήσει την διαδικασία ?

Θα ήθελα τις γνωμες σας ή την εμπειρία σας απο παρόμοιες περιπτώσεις .

 

 

 

Δεν μπορεί να προχωρήσει η διαδικασία. Δεν προβλέπεται αλλαγή ωφελούμενου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα υπάρχει κάποιο κατάστημα τράπεζας (Eurobank) που έχει πάει κάποιος και υπογράψει το δάνειο;Ενώ έχουμε ενημέρωση από το Υπεκα να πάμε στην τράπεζα να υπογράψουμε η ίδια η τράπεζα δεν εχει κάνει ακόμα τις δανειακές συμβάσεις με αποτέλεσμα η ημερομηνία λήξης της προέγκρισης να πλησιάζει... έχουμε κάποια ενημέρωση; ή κάποιος να ξέρει κάτι;

Edited by RIVER_BOY
Link to comment
Share on other sites

@RIVER_BOY Τι εννοείς πλησιάζει; Υπάρχει περιθώριο ακόμα, πάνω από ενάμιση μήνα για την υπογραφή των δανειακών συμβάσεων (λογικά είσαι στην απόφαση υπαγωγής 07).

Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2018 at 11:53 ΠΜ, christos1980 said:

Τελικα μιλησα με το helpdesk.

Ο λογαριασμος ΙΒΑΝ του προμηθευτη πρεπει να ειναι επαγγελματικος και δηλωμενος και το taxis.

Οσον αφορα τις προθεσμιες μου ειπαν αν μεχρι το τελος δεν υπαρχει απαντηση απο τραπεζα να τους παρω τη

τελευταια ημερα να τους δωσω κωδικο αιτησης για να μιλησουν αυτοι με τη τραπεζα.

 

Η εταιρεία μου (σαν σύμβουλος έργου) που είναι Ε.Ε. έχει μοναδικό επαγγελματικό λογαριασμό στην ΕΤΕ (για τις αμοιβές μέσω ΤΕΕ). Παρόλο που δεν έχω καταφέρει ακόμη να δηλώσω τον συγκεκριμένο λογαριασμό στο taxisnet (μου βγάζει μήνυμα στην εφαρμογή του taxisnet " Η δυνατότητα εισαγωγής ΕΛ για τον ΑΦΜ σας θα ενεργοποιηθεί σε σύντομο χρονικό διάστημα"), κατάφερα και τον δήλωσα χωρίς πρόβλημα στο IBAN του συμβούλου έργου

Link to comment
Share on other sites

On 7/8/2018 at 11:01 ΠΜ, katrmp said:

τελικα λυθηκε το θεμα με τα iban της Εθνικης.

Και ούτε χρειάζεται ο λογαριασμός να έχει δηλωθει ώς επαγγελματικος στην ΑΑΔΕ.

επιβεβαίωση και από άλλον?

Ναι, καλά τα λες συνάδελφε

Link to comment
Share on other sites

On 7/8/2018 at 9:36 ΠΜ, funkyphreak2 said:

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα να παραθέσω μερικά ερωτήματα σχετικά με τη διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθηθεί για την υλοποίηση των παρεμβάσεων και κυρίως την εξόφληση των δαπανών ώστε να μήν υπάρχει κάποιο θέμα στο μέλλον. Περίπτωση αίτησης μονοκατοικίας, χωρίς λήψη δανείου και με 65% επιχορήγηση. Ο ωφελούμενος προχωράει στην υλοποίηση ενος έργου (π.χ αγορά συστήματος θέρμανσης), προυπολογισμού 10.000 ευρώ (τα ποσά είναι υποθετικά):

1. καταθέτει στον λογαριασμό του προμηθευτή 3500 ευρώ για την εξόφληση των ιδιων κεφαλαίων?

2. με την κατάθεση ο προμηθευτής κόβει τιμολόγιο για όλο το ποσό της δαπάνης?(10000)  και αναφέρει ότι έχει εξοφληθεί το 35% ή κόβει ένα πιστωτικό τιμολόγιο εξ αρχης 10000?

3. στην κατάθεση ο ωφελούμενος αναφέρει ότι εξοφλεί το 35% του προυπολογισμού?

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

Πράγματι το θέμα της διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθηθεί για την υλοποίηση των παρεμβάσεων είναι το πιο σημαντικό που έχουμε πλέον να αντιμετωπίσουμε και δυστυχώς οι έως τώρα επίσημες οδηγίες δεν είναι ξεκάθαρες.

Εγώ προσωπικά συμφωνώ απόλυτα με την διαδικασία που προτείνεις. Αν κάποιος συνάδελφος έχει διαφορετική γνώμη περί της διαδικασίας, ας την αναφέρει

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΕΛΔΗΜ πάντως κι εγώ περιμένω ακόμα για μια ειδική περίπτωση νεοαποκτηθέντος, με αριθμό πρωτοκόλλου 69.500, εσείς τι αριθμό πρωτοκόλλου έχετε ????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.